Planlı tasarruffun ipuçları

Tasarruf ve para işleri ciddi ve dikkatli olunması gereken konular. Sadece birkaç dakika ya da saati doğru kullanarak ev bütçesini düzenleyebilir ve kişisel birikimlerinizi yönlendirebilirsiniz.

15 Dakikada
Hedeflerinizi belirleyin: Tasarruf hedeflerinizi sıralayın. Kart ödemelerinizi yazın ve elinizde kalan miktarı belirleyin.
Kredi limitlerinizi kontrol edin: Kredi kullandıysanız kalan ödeme ve limitleri düzenli takip edin. www.enuygun.com’dan uygun kredi ve ödemeleri hesaplatabilirsiniz ya da sizin için bunu takip eden  www.herkeseyekredi. com ve www.igaranti.com.tr gibi firma ve banka hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
Gelecek birikimleri öğrenin: Uzun zamandır çalışıyorsanız emekliliğinize ne kadar kaldığını, alacağınız tazminat ve aylık maaşınızı online hesaplayarak gelecekte bütçenize ne kadar katkı olacağını öğrenebilirsiniz. Bunun için  www.sgk.org/emekli-ikramiyesihesaplama. html ve http://ynb.datassist.com.tr/tazminat1.jsp bölümünden de istifa ettiğinizde ihbar ve kıdem tazminatlarınızı öğrenebilirsiniz.

1 saatte
Gözden geçirin: Aynı banka, danışmalık şirketi veya sigortacıyla çalışmak yüksek faturalar ödemekten kurtarır. Karar vermeden önce karşılaştırma sitelerinde gezinerek doğru markaları tercih etmek. Bunu sizin için yapan www.sigortam.net/sigorta-karsilastirma gibi online siteleri ziyaret etmeniz yeterli.
Bir gecede planlayın: Konuyu paylaşacak bir eşiniz yoksa bir danışman ya da bu işleri iyi anlayan yakın bir  arkadaşınızdan yardım alın. Bunun için sadece bir saatlik akşam yemeği hem keyifli, hem de karlı olacaktır.

2 saatte
Evrakları düzenleyin: Kredi başvuruları, aylık ödemeler, kart ekstreleri, banka hesapları, dekontlar vs… Her şeyi  senelik ve aylık olarak bölün ve klasörleyin. Aynı işlemi sanal ortamda da uygulayın.
Bütçeyi düzenleyin: Aylık kazanç ve ödemeleri yazın, gelen para/giden para karşılaştırmasıyla birikim miktarını hesaplayın.
Borçları düzenleyin: Kredi kartını düşük faiz oranlı harcamalar için tercih edin. Karttaki “asgari ödeme”  miktarını kullanmayın.
Cari hesapları düzenleyin: Vadesiz cari hesaplarınızı tasarruflu bir banka hesabı altında toplayın.