Planlayın, dekore edin

Planlamak ve dekore etmek her zaman okul gerektirmez. Bazen bu işin sadece temel taşlarını öğrenerek de düşlerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Hepimiz zaman zaman evimizde değişiklik yapmak istiyoruz. Ancak bunun için zamanımız, yeterli bütçemiz ya da bilgimiz olmayabiliyor. Mekanlarda yapacağınız temel bir takım değişikliklerle aslında neredeyse yaşam alanlarınızı baştan tasarlamışcasına bir etki elde edebilirsiniz. Yatak odası duvarını panel kaplatmak veya mutfak alınlığını değiştirmek gibi…

Ton-desen karşılaşması
Bu odada, tek duvar uygulaması ile mekanda tazelik hissi karışıklığa mahal vermeden halledilmiş. Üstelik desen baskın tonlarda ve iddialı olmasına rağmen. Denge ise yemek alanında benzer tonda bir boya rengi ile başarılmış.
Duvar kağıdı, Hanna Home.

Duvar kağıdı ile salonda değişim rüzgarı
Kışın salonda değişiklik için akla gelen ilk şeylerden biri şömine-sobalardır. Ancak şömine yaptırmak demek mekanda çok fazla mimari değişiklik demek. Baca sistemi, doğru yere yaptırılması gibi pek çok ayağı olduğu gibi üstüne ustalık ve evde küçük çaplı bir inşaat gerektiren bir iş. Bu sebeple maliyet ve zaman açısından ekonomik, aynı zaman da etkili sonuç elde edebileceğiniz bir yenilik gerekir. Bunun en etkili yolu duvar kağıdı. Desen ve renk zenginliği sayesinde kısa sürede stil katmak için ideal bir yöntem. Üstelik sadece bir duvarı kapladığınızda değişiklik işlemini tek rulo ile çözebilirsiniz.Eğer salonunuzda çok fazla değişiklik yapmayı hedeflemiyorsanız nötr tonlarda bir duvar kağıdı seçerek mekanın geri kalan kısmı ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer puf, aksesuar ve tekstil gibi bileşenleri de yenilemeyi düşünüyorsanız duvar kağıdının renk ve desenlerinde daha cesur olabilirsiniz. Geriye, diğer bileşenlerde de bu desen ve tonları hakim kılmak kalıyor.

Zemin ile mutfakta değişim rüzgarı
Bir mekana pek az şey ahşap bir zemin döşemesi kadar etkileyici bir görünüm katar. Geniş bir yüzeye yayılan bu masif fon mekanın sadece ısısını artırmakla kalmıyor aynı zamanda karakterini de belirliyor. Yüzeyinde ince bir PVC tabakası bulunan laminant parkeler mutfak gibi trafiği çok yoğun olan ve yarı ıslak hacim diye kabul gören bölgeler için de ideal. Ahşabın tonu arttıkça sıcaklık derecesi de artar. Mutfağınız küçükse daha açık renk parkeler tercih ederek daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.
Tekzen

İyi fikir
Mutfakta ahşap kullanmaya çekiniyorsanız yeni nesil seramikleri deneyebilirsiniz. Aynı etkiyi veren ahşap yüzeyleriyle hem duvara hem zemine uygulaya bilirsiniz.
Enygma serisi ahşap görünümlü karolar, Ege Seramik.

Panel ile yatak odasında değişim rüzgarı
Duvar panelleri sadece antre ya da yaygın kullanımıyla oturma odaları için değil. Yatak odasında da değişimin başrol oyuncusu olabilirler. Mesela yatak başının arka planına yaptırırsanız, yatağın olduğu alanı ön plana çıkararak harika bir vurgu yapmanızı sağlar. Dokulu oldukları için de çok daha zengin ve derin bir görünüm oluştururlar. Pudra tonları ve soft renk kartelası ile kombinleyebilirsiniz.
Panel, Bauhaus.

Karyolanıza nasıl yeni bir görünüm katarsınız?
– Mekandaki ana dekoratif unsurlarda pastel bir renk kartelası tercih ederek yatağınız üzerinde renk ve desen oyunları yapabilirsiniz. Bunun için throw, battaniye, yastık gibi tekstillerde iddialı tonlar tercih edebilirsiniz.
– Karışık bir görünüm yaratmamak için iki ya da üç desen belirleyip aynı tonlar üzerinden hareket edebilirsiniz.
H&M Home.

Boya ile yemek odasında değişim rüzgarı
Sadece tek bir renge bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Örneğin duvar yüzeyinizi bir rengin alt tonuna boyayıp kolonlarda ya da çıkıntı niş gibi detaylarda aynı rengin daha koyu değerlerini tercih edebilirsiniz. Bu tarz bir uygulamanın mekana derinlik hissi vereceğine kuşkunuz olmasın. Boya ile dekoratif ve estetik oyunlar yapmak için alçı, strafor gibi elemanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca boya ile şeritler, çerçeveler yapabilirsiniz. Pervazlarda da benzer şekilde farklı ton denemeleri yapabilirsiniz.
Dulux.