Pinyata kutusu nedir? Ne işe yarar?

Pinyata kutusu, küçük yaştaki çocukların doğum günü, eğlence, ilkokul aktiviteleri başta olmak üzere çeşitli organizasyonlarında hazırlanan eğlenceli kutuya verilen isimdir. İçi şekerler ile doldurulan bu kutu, doğum günlerinde ve diğer kutlamalarda yüksek bir yere asılarak çocukların dikkatini çeker. Partinin konseptine göre çeşitli şekillerde hazırlanabilecek olan kutu sayesinde partinin daha renkli bir görünüme  sahip olması sağlanır. Aynı zamanda kutunun içi yalnızca şekerle değil isteğe bağlı olarak oyuncaklarla da süslenebilir. Bu şekilde de çocukların son derece mutlu olması sağlanabilir. 

Kız çocuklarının ve erkek çocuklarının zevkleri birbirinden farklı olduğu için birbirinden farklı modeller bulunur.  Bu modeller arasında kız çocukları için genellikle Sofia, Elsa, unicorn, prensesler, Barbie, kelebek, uğurböceği, Mickey Mouse, flamingo ve Winx’in seçildiği görülür. Erkek çocukları ise bu modellerin haricinde inşaat, korsan, araba, Batman, Spiderman, sirk ya da dinozor gibi modelleri tercih eder.  Bunun beraberinde hem erkek çocukları hem de kız çocukları için daha pek çok modelde pinyata kutusu bulunur. Sizler de çocuğunuzun doğum günü ya da farklı bir amaçla düzenlenen organizasyonlarınız için farklı model ve konseptlerdeki pinyata kutularını tercih edebilirsiniz.

Pinyata kutuları farklı şekillerde tasarlanabildiği için konsepte uygun yazılar da kutuların üzerine yazılabilmekte. Örneğin bir doğum günü için pinyata kutusu sipariş ettirdiyseniz çocuğunuzun ismini ve iyi ki doğdun yazısını pinyata kutusu üzerine yazdırabilirsiniz. Bu şekilde sipariş verdiğiniz kutuyu kendinize özel hale getirebilme şansınız bulunur. 

Pinyata Kutusunun Amacı Nedir?

Pinyata kutusu çok eski zamanlardan bu yana hem yurt dışında hem de yurt içinde kullanılan, tercih edilen geleneklerden bir tanesidir. Genelde Avrupa ülkelerinde doğum günü kutlamalarında tercih edilen pinyata kutusunun amacı, çocukların içeriğini bilmediği bir kutunun içindeki hediyeler ile mutlu olmasını sağlamaktır. Pinyata kutusunun içinde genelde çikolata ve şeker bulunuyor ve çocuklar bu hediyeye bayılıyor olsa da duruma ve tercihe göre pinyata kutusunun içeriği değiştirilebilir. Örneğin bazı aileler  daha büyük bir ebatta pinyata kutusu hazırlatarak kutunun içerisine oyuncaklar koyar. Bu şekilde çocuklar daha fazla mutlu olabilir.

Pinyata Kutusu Nasıl Açılır?

Çocukların ve çocuklarına sürpriz yapan ebeveynlerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesi de pinyata kutusu nasıl açılır? Sorusu olmakta. Pinyata kutusu direkt darbe ile açılamayacak ancak  biraz güç uygulanması durumunda kolaylıkla açılabilecek kutulardandır. Bu nedenle pinyata kutusunu açmak istiyorsanız pinyata kutusuna birkaç sert darbe uygulamanız gerekir.

Özellikle kutu açılımını daha keyifli bir hâle getirmek istiyorsanız çocuklara pinyata oyununu oynatabilirsiniz. Pinyata oyununun oynanması için çocukların her biri sırasıyla kendi etrafında döndürülür ve ellerinde olan pinyata sopası ile pinyata kutusuna birer kez vurur. Bu şekilde pinyata kutusu birkaç sert darbenin sonucunda açılır. 

Bir diğer oyunda ise yine çocukların gözleri kapatılır ve kendi etraflarında döndürülür. Gözleri kapalı olan çocuğa arkadaşları yönlendirme yaparak pinyatanın yerini tarif eder böylece çocuk gözleri kapalı bir şekilde pinyatayı bulmaya ve pinyataya vurmaya çalışır. Bu şekilde de birkaç kez darbe alan pinyata kutusu açılır.

Pinyata kutusunun altında yer alan yerin açılması ile birlikte pinyatanın içinde bulunan çikolata ve şekerler yere düşer. Kutunun içine oyuncak koyulması durumunda çok sert darbeler uygulanmamasına ya da oyuncakların kırılmayacak oyuncaklardan seçilmesi gerekir. Bu şekilde pinyata kutusu ile organizasyonlarınızı daha keyifli bir hâle getirmeniz mümkün. Çocuğunuzun doğum günü için pinyata kutusu hazırlatarak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.