Perdenizi güncelleyin

Katlanan storlar, balon perdeler, tüller ya da rustik perdeler… Pencerelerde kullanabilecek birçok perde çeşidi bulunsa da, dikkate alınması gereken birçok kriterin yanı sıra kişisel zevkler de seçimleri belirliyor. Bu nedenle düşünme/karar verme aşaması büyük önem taşıyor. Haydi başlayalım!

Ne istiyorsunuz?
Kumaş ya da stor perdelerle odanıza sıcaklık, mahremiyet, loşluk ya da estetik mi katmak istiyorsunuz? Öncelikle ne istediğinize karar verdikten sonra ilerlemelisiniz. Çünkü perde dikimi uzun bir iştir.
Sıcaklık katın: Perdeniz oda sıcaklığını korumak için yeterli gelmiyorsa içlik (güneşlik) kullanmanız gerekir. Hatta çok soğuk iklimlerde kalın kumaşlı ve elyaf astarlı perdeler kullanarak yalıtım oranını daha da kuvvetlendirebilirsiniz. Hafif kumaş bir perdeyi yazın, elyaf astarlı panel perdeleri ise kışın kullanabilirsiniz. Böylece mevsimlere göre odanın dekorasyonunda da değişiklik yapmış olursunuz. Yere kadar uzanan perdeler cam altı na yerleştirilen radyatörlerin sıcaklığının odaya yayılmasını engeller. O nedenle perdelerin pencere pervazı hizasında bitmesi gerekir.
Mahremiyeti koruyun: Bir odanın pencereleri için tercih edilebilecek en hızlı ve basit çözüm tül perdelerdir. Eğer klasik tül perdelerden hoşlanmıyorsanız, fon perde kumaşlarına desen ve renk açısından uyum sağlayacak ajurlu ya da işlemeli tülleri seçebilirsiniz. Akşamları yapay ışık altında camlar karanlık yüzeylere dönüşür ve odaya ağır bir hava verir. Dışarıdan içerinin görünmesini de engelleyemezler. Kumaş ya da stor perdelerin bu sorunlara çözüm bulması gerekir.
Odanızı karartın: Genel olarak odalarda içliklere ihtiyaç duyulur. Gece dışarıdan gelecek ışığı etkili bir şekilde kesebilmek için pencereyi tamamen kaplayan, hatta pencere çerçevesini de aşan perdeler idealdir. Kalın karartma içliğini tercih ederseniz, üzerinde duracak perdelerin hoş bir döküm alabilmesini sağlamak amacıyla perde kumaşının hafif değil, uygun ağırlıkta olmasına dikkat edin.
Odanızı dekore edin: Perde seçiminde estetik kriterler her zaman önem taşır. Eğer yalıtım ve mahremiyet sağlamak öncelikse, perdenin odanın dekorasyonuna uyumu ikinci plana atılabilir. Aksi bir durum söz konusuysa perdelerin, odanın en temel dekoratif öğesi olarak en küçük detayının bile dikkatle seçilmesi gerekir. Odada kullanılan boya, duvar kağıdı ve kumaş gibi malzeme örneklerini perde mağazalarına götürebilir, mümkünse seçtiğiniz perdelerden  örnek kumaşları, test etmek için evinize getirebilirsiniz. Işık bir mekandan diğerine farklılık göstereceği için kumaşın odanızda duruşu mağazadakinden farklı olabilir.

Hazırlık aşaması
Desenler: Baskılı ya da desenli kumaşlar söz konusu olduğunda genellikle yalınlık tercih edilir. Örneğin büyük bir pencereye aşırı süslü desenli perdeler asmayı düşünmeyin.
Renkler: Renkler sıcak ya da soğuk oluşlarına göre değişik görsel etkiler yaratır. Örneğin sıcak renkler samimi bir ortam yaratırken soğuk renkler mekanı daha geniş gösterir. Ya da güneye bakan, güneş alan ve minimalist bir düzenlemenin hakim olduğu bir odada nötral ya da soğuk renklerde bir perde tercih edebilirsiniz. Kuzeye bakan bir odada ise turuncu kadife perdeler odaya sıcaklık ve aydınlık bir görünüm katar.Kumaş seçiminde odanın kullanım alanı ve nasıl bir mekan yaratmak istediğiniz sizi yönlendirmelidir.

Fotoğraflar: English Home. Taç. Tasarım Perde. Linens.