Perde seçerken

Bir evi dekore ederken mobilya ve aksesuarlar kadar önemli bir detay da perde seçimidir. Perde seçiminde ise hem dekorasyon stilinize, hem de pencere yapınıza uygun perdede karar kılmak gerekir. Çünkü pencerenizin yapısı, perdenizin modelini seçebilmeniz için önemli bir etkendir. Yere kadar uzanan camlar, Fransız balkonlar, giyotin ya da geniş ve yüksek pencereler, açılır kanatlar ve balkon kapıları perde tasarımında önemli bir rol oynar. Örneğin açılır kanat ile tavan arasında yeterli pay olmayan pencerelerde katlamalı perde uygulanmaz. Pencere üzeri ile tavan arasında en az 30-35 cm pay olmalıdır. Yere kadar uzanan camlarda katlama perde yerine panel (Japon) veya kumaş perde tercih edilmesi daha doğru olur.

Odanın boyutlarıyla doğru orantıda olmayan pencereler
Çok alçak veya kare pencerelerde kornişli pencere çerçevesinin hemen üzerinden değil, biraz daha yukarısından koyarsanız, pencereniz daha yüksek görünür. Pencere çok darsa, kornişin boyunu normal ölçüden fazla tutup perdeyi iki kanat halinde büzdürerek sorunu çözebilirsiniz. Pencere, tavana çok yakınsa, perde uzunluğunu yere kadar tutup, bu orantısızlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Perde ve tülleri sadece pencerelerde değil başka alanlarda da kullanabilirsiniz. Örneğin yatak odanızda giyinme bölümünü yatak bölümünden ayırmak isterseniz, boncuklar ya da çiçeklerle süslenmiş şerit tüllerden faydalanabilirsiniz..


Perde ve tüllerin seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Perde seçimi; kullanım amacı, yaratılması planlanan atmosfer, ihtiyaçlar ve bütçe göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Perde seçerken bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Odadaki pencere sayısı ve büyüklüklerine dikkat edilmeli. Kuzeye bakan veya daha çok aydınlık olması istenilen mekanlarda hafif tülleri, az plise hatta Japon perde tarzı ile düz olarak kullanabilirsiniz. Şerit tüller kullanarak aralarından ışık sızmasını da sağlayabilirsiniz.

Tülün arkasına güneşlik koymak yerine önde tül arkada düz, natürel bir stor perde tercih edebilirsiniz. Tül ve perdenin ikisini birden hareketli ve desenli seçmeyin. Biri düz ve fon yapar nitelikte olmalıdır.

Fotoğraflar sırasıyla: 4 him glory, flickr