Kapalı alanların dış mekanlarla iletişim halinde olmasının tek yoludur pencereler. Ancak siz pencerede ikinci bir misyonu daha başarabilirsiniz: Pencere bahçeleri…

Pencere ve onları çevreleyen alanlar sadece dışarısı ile değil aynı zamanda doğa ile de bağlantı kurabildiğiniz yerlere dönüşebilir. Pencere bahçesi sadece pencere pervazlarına konmuş birkaç saksıdan ibaret olmak zorunda değil. Asılabilir düzenekler, saksılar ve raylar sayesinde bitkileri asarak çok daha zengin bir görünüm elde edebilirsiniz. Üstelik astığınız bitkiler gün ışığını çok iyi alarak daha canlı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, gün ışığını gözlemlemeniz gerektiğidir. Eğer keskin bir gün ışığı varsa ya da pencereniz güney cephe ise bitkilerinizi gruplandırarak bu koşullara en iyi uyum sağlayan bitkileri tercih edin.

Neden iç mekan bitkileri? Çünkü iç mekan bitkileri hem ruhen, hem de fiziksel olarak iyileştirme gücüne sahip. Havayı temizleyerek doğaya bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olurlar.

Pencere bitkilerinin bakımı

– Mevsim geçişlerinde bitkilerin yerlerini değiştirmeniz gerekir. Bunun için pratik çözümler ya da evin farklı bir noktasında bir alan oluşturmanız gerekebilir.

– Yaşam stilinize uygun bitkiler seçin. Yoğun bir gündelik hayatınız varsa kaktüs gibi az bakım isteyen bitkileri tercih edebilirsiniz.

– Bitkileri besleyen güneştir. Bu sebeple güneşe doğru uzanır, gelişir ve büyüme gösterirler. Her iki günde bir yönlerini 180 derece çevirmeyi ihmal etmeyin.

– Bitkiniz yayılmacı bir seyir gösteriyorsa saksınızı değiştirebilirsiniz. Ancak bu her bitkinin saksısını değiştirdiğinizde büyüyeceği anlamına gelmez. Bazı bitkiler doğası gereği minyatür kalır.

Konsept köşeler Cumbalı bir eviniz varsa çok şanslısınız. Çünkü kendiliğinden mimari olarak mekanın geri kalanından ayrışan bu köşe bitki yetiştirmek için ideal alanı oluşturur. Bu alanının sadece pencere alanını kullanmakla kalmaz; aydınlık olduğundan zemininde de saksı kullanabilirsiniz.

Yatak odasına mevsim dopingi Biraz tropik bir atmosfer yaratmak isterseniz yapay bitkileri baş aşağı asarak yatak odanızda hem pencere bahçeler yaratabilir, hem de odanızda taze bir yaz atmosferi estirebilirsiniz. Yataş.