Soft children's animal toys in a wooden box

Peluş oyuncaklar nasıl temizlenmeli? Mikroplardan arındırın

Peluş oyuncaklar nasıl temizlenmeli? Mikropsuz kalmaları için peluş oyuncaklarınızı nasıl doğru bir şekilde temizleyeceğinizi anlatıyoruz. Çocuklarınızın en sevdikleri peluş oyuncakları en son ne zaman dezenfekte ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Küçük çocuğunuzun sevdiği oyuncak ayısı, tavşanı veya kutup ayısı mikrop, toz, polen ve daha fazlasıyla dolup taşıyor olabilir.

Ve eğer çocuklarınız tüylü arkadaşlarını gittikleri her yere yanlarında taşıyorlarsa, mikropları ve bakterileri de evin her tarafına yayıyorlar – özellikle de hastaysalar. Peluş oyuncakları dezenfekte etmek ve temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Peluş Oyuncaklar Ne Sıklıkla Temizlenir?

Peluş oyuncaklar nasıl temizlenmeli

Çocuklar onlarla uyuyorsa veya onları çok fazla taşıyorsa, peluş oyuncakları her hafta temizlemek en iyisidir. En azından peluş oyuncakları aylık olarak temizlemelisiniz; özellikle alerji veya astım varsa.

Siz veya çocuğunuz hastaysa veya bitlendiyse, peluş oyuncakları hemen dezenfekte edin ve temizleyin. Ve tabii ki peluş oyuncakları, kokuyorsa veya kirli görünüyorsa temizleyin.

Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Bakım talimatları için daima peluş oyuncakların üzerindeki etiketi kontrol edin. Pamuklu dolgu yerine plastik topaklar ile doldurulmuş olanlar gibi bazı peluş oyuncaklar makinede yıkanmamalıdır. Ayrıca peluş oyuncakların üzerindeki pillere ve elektronik parçalara dikkat edin.

Oyuncak çok eskiyse veya parçalanıyorsa, elde hassas yıkama en iyisidir. Oyuncak makinede yıkanabilirse, elde yıkamaya göre daha fazla mikrop ve bakteriyi ortadan kaldıracağından en iyi seçenek budur.

Neye ihtiyacın var:

Peluş oyuncaklar nasıl temizlenmeli

Makinede Yıkamaya

 • Örgü çamaşır torbası
 • Hafif çamaşır deterjanı
 • Çamaşır dezenfektanı
 • Havlu
 • Fön makinesi (isteğe bağlı)

Elde Yıkamak için

 • Büyük kap veya küvet
 • Hafif çamaşır deterjanı
 • Havlu
 • Fön makinesi (isteğe bağlı)

Kuru Temizlemek için

 • Naylon poşet
 • Karbonat
 • Yastık kılıfı
 • Kurutma makinesi

Peluş Oyuncaklar Çamaşır Makinesinde Nasıl Temizlenir?

Peluş oyuncaklar yıkama

Adım 1: Çamaşır Torbasına Yerleştirin Peluş oyuncak yeterince küçükse, onu korumak için ağ bir çamaşır torbasının içine koyun. Ardından çamaşır makinesine ekleyin.

Adım 2: Hassas Yıkama Çamaşır makinenizdeki sanitasyon ayarını kullanmak yerine, çamaşır deterjanınızı, yıkama sırasında bakterilerin %99,9’unu öldürebilen bir çamaşır dezenfektanı ile güçlendirerek hassas bir yıkama programını seçin. Böylece peluş oyuncak, bakteri içermediğinden emin olabilirsiniz ve küçük çocuğunuz, oyuncak ayısıyla bir araya gelmeyi beklerken bitmeyen bir sterilizasyon döngüsü beklemek zorunda kalmaz.

Adım 3: Oyuncakları Kurutun Tutkal veya plastik parçaların erimesini önlemek için peluş oyuncakları açık havada kurutmak en iyisidir. Öncelikle fazla suyu alın, ardından bir havluyla kurulayın. Küf ve küf oluşumunu önlemek için oyuncakları iyi havalandırılan bir alana yerleştirin. Süreci hızlandırmak ve çocuğunuzun en sevdiği oyuncaklara daha çabuk kavuşmasını sağlamak için, soğuması için bir saç kurutma makinesi seti kullanabilirsiniz.

Peluş Oyuncaklar Elde Nasıl Yıkanır?

Peluş oyuncaklar temizlik

Elde yıkama, çamaşır makinesi kadar dezenfekte etmez, ancak makineye giremeyecek kadar kırılgan olan oyuncaklar için en iyi alternatiftir.

Adım 1: Temizlik Solüsyonu Hazırlayın Leğeni, küveti veya büyük bir kabı soğuk su ve bir damla yumuşak deterjanla doldurun. Oyuncak için yeterli su miktarına dikkat edin.

Adım 2: Islatın ve Temizleyin Peluş oyuncağı sabunlu suya batırın. Herhangi bir lekeyi nazikçe havluyla temizleyin.

Adım 3: Durulayın ve Kurutun Sabunu iyice durulayın ve fazla suyu sıkın. Peluş oyuncağını temiz bir havluyla kurulayın. Oyuncak, iyice kuruması için iyi havalandırılan bir alana yerleştirin. Kurutma sürecini hızlandırmak isterseniz, soğuk üflemeye ayarlanmış bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Evde Peluş Oyuncakları Nasıl Kurutulur?

Suya dayanamayan peluş oyuncakları (elde hafif bir yıkamayla bile) kabartma tozu kullanarak evde kuru temizleme yaparak temizleyebilirsiniz. Kabartma tozu, peluş oyuncaklardaki yağların ve kokuların emilmesine yardımcı olarak onlara canlandırıcı bir görünüm kazandırır.

Adım 1: Oyuncakları Bir Çanta İçine Yerleştirin Peluş oyuncaklarınızı plastik bir torbaya koyun. Üstü fermuarlı bir plastik torba kullanmak en iyisidir, ancak böyle bir torbanız yoksa, geri dönüştürülmüş plastik bir alışveriş çantası da kullanabilirsiniz (sıkıca bağlandığı sürece).

Adım 2: Kabartma Tozu ya da Karbonat Ekleyin Peluş oyuncaklarının üzerine bir tabaka kabartma tozu serpin ve torbayı sıkıca kapatın. Kabartma tozunun yayılması için torbayı iki ila üç dakika sallayın. Daha sonra, kokuların ve yağların tamamen giderilmesi için peluş oyuncaklarınızı karbonat banyosunda yaklaşık 30 dakika bekletin.

Adım 3: Tamburlu Kurutma Peluş oyuncakları plastik torbadan çıkarın ve fazla kabartma tozunu silkeleyin. Oyuncakları yastık kılıfına yerleştirin. Yastık kılıfıyla kaplı peluş oyuncakları kurutucunuzun tamburlu kurutma ayarında çalıştırın.

Peluş Oyuncaklarınızı Daha Uzun Süre Nasıl Temiz Tutabilirsiniz?

Peluş oyuncaklar nasıl temizlenmeli

Peluş oyuncakların temiz kalmasına ve daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmak için şu ipuçlarını deneyin:

 1. Düzenli olarak yıkayın: Bu yüzden çarşaf değiştirirken ve temizlerken peluş oyuncakları çamaşır makinesine atmayı bir alışkanlık haline getirmeyi unutmayın.
 2. Dikkatlice saklayın: Peluş oyuncakları uzun süre saklayacaksanız, bunları ayrı ayrı kağıt mendille sarın. Bu sayede tozdan korunacak ve formlarını daha iyi koruyacaklardır.
 3. Tertemiz: Bazen peluş oyuncakları inceleyin ve aşırı kirlenmelerini önlemek için lekeleri temizleyin.

Peluş Oyuncaklardaki Lekeleri Çıkarma: Peluş oyuncaklar genellikle çocukların en iyi arkadaşı olduğundan, lekelenmeleri yaygındır; yiyecek, kir ve yapışkan maddeler tipik suçlulardır. Peluş oyuncaklardaki lekeleri nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Su ve hafif çamaşır deterjanını geniş bir kapta veya lavaboda karıştırın.
 2. Eski bir diş fırçası kullanarak lekeyi yavaşça fırçalayın.
 3. Sabunu nemli bir havluyla çıkarın.
 4. Başka bir havluyla kurulayın ve peluş oyuncakların tamamen havayla kurumasını bekleyin.

Tüm peluş oyuncaklar yıkanıp kurutulabilir mi?

Çoğu peluş oyuncaklar makinede yıkanabilir ve kurutucuya uygun olsa da, bazılarının daha hassas bir şekilde tutulması gerekir. İçinde pil, müzik ve diğer elektronik aksam bulunan peluş oyuncaklar ile içi köpük toplar veya plastik topaklar ile doldurulanlar makinede yıkanmamalıdır. Ayrıca pullu, şapkalı veya hassas giysileri olan, düğmeli ve diğer plastik aksesuarları olan ve gözleri yapıştırılmış peluş oyuncaklara karşı da dikkatli olmanız gerekir. Bunlar çamaşır makinesinin veya kurutucunun sıkılmasından ve ısısından zarar görebilir.

İçinde pil bulunan peluş oyuncakları temizlemenin en iyi yolu nedir?

Pilleri veya diğer elektronik parçaları olan peluş oyuncakların elde yıkanması gerekir. Yine de, hasarı önlemek için onlara karşı dikkatli olmalısınız. Elektronik içeren peluş oyuncakları asla suya batırmayın. Elektronik doldurulmuş hayvanları temizlemek için şu adımları izleyin:

 1. Pilleri çıkarın.
 2. Elektrik alanlarını bantla kapatın (elektrik bandı harika çalışır).
 3. Lekeleri ve kiri çıkarmak için oyuncağı nemli, sabunlu bir bez kullanarak temizleyin. (Bulaşık sabunu veya çamaşır deterjanı her ikisi de işe yarar.)
 4. Fazla su kullanmamaya dikkat ederek sabunu başka bir bezle durulayın.
 5. Pilleri değiştirmeden önce peluş oyuncakların tamamen açık havada kurumasını bekleyin.

Peluş oyuncakları nasıl hızlı bir şekilde temizlenir?

Peluş oyuncakları yıkamanın arasında hızlı bir temizlik yapmak için şu alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz:

 1. Dondurucuda dezenfekte edin: Islanamayan peluş oyuncakları plastik bir poşete koyup bir gece boyunca dondurucuda bekleterek dezenfekte edebilirsiniz. Soğuk mikropları ve bakterileri öldürür.
 2. Oyuncağı vakumlayın: Oyuncakları elektrikli süpürgeyle süpürerek peluş oyuncakların üzerindeki tozu alın. Bu, peluş oyuncakların yıkanması veya dezenfekte edilmesinin yerini almaz ancak daha derin temizlikler arasında hızlı bir temizlik sağlayabilir.
 3. Buharlı temizleme: Peluş oyuncaklardaki bakteri ve mikropları öldürmek için elde taşınan bir buharlı temizleyici veya giysi buharlayıcı kullanın. Ancak ısıya dikkat edin; aşırısı bazı hassas peluş oyuncaklara zarar verebilir.