pampas-otu ile dekorasyon

Pampas otu ile Pinterest güzelliğinde ev dekorasyonu fikirleri

Son güncelleme:

Pampas otu ile dekorasyon nasıl yapılır? Pampas otu, özellikle 2019 – 2020 ev dekorasyonu trendleri arasında listenin başını çekmeye başladı. Instagram ve Pinterest’te güzel bir salon ya da yatak odası dekorasyonu gördüğünüzde bir köşesinde mutlaka büyük bir vazo içerisinde pampas otu görüyoruz.

Peki hangi odada hangi pampas otu vazosu kullanmalı? Hangi renkleri nasıl kombinlemeli? Pampas otu boyama nasıl yapılır? Pampas otu bakımı nasıl yapılır? Pampas otu nerede bulunur?

Tüm sorularınızın cevabı ve pampas otu ile yapılabilecek en güzel dekorasyon fikirlerini sizin için anlattık.

PAMPAS OTU NEDİR?

Pampas otu, bahçede ilgiyi üzerine çekecek bir bitkidir. Püskül şeklindeki krem rengi çiçekleri ve neredeyse üç metreye ulaşan boyuyla dolgun bir görüntüye sahiptir.

Pampas otunun çiçekleri yaz ortasında dikleşmeye başlar. Çiçek şovu kış ortasına kadar devam eder. Güneşli alanlarda sağlıklı gelişim gösterir. Hafif gölgeye de hayır demez.

Baharda bitkiyi bölerek çoğaltabilirsiniz.

Pampas otu nedir

PAMPAS OTU NEREDE BULUNUR?

Pampas otu, dekorasyon mağazalarında ve çiçekçilerde kolaylıkla bulunabilir. Dekorasyon mağazalarında, pampas otuna uygun saksı modelleri ve evinizin görünümünü dilediğiniz gibi tamamlayacak farklı dekoratif objelerle hayalinizdeki dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

PAMPAS OTUYLA EV DEKORASYONU NASIL YAPILABİLİR?

Pampas otu, sadece bir bitki olmaktan öte evinizin her köşesine ayrı güzellik katabilecek dekoratif bir obje haline geldi. Pampas otu ile dekorasyon fikirleri oluştururken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Salonda kullanacağınız pampas otunu seçerken salonunuzun stilini ve renklerini göz önüne almalısınız. Salonda genel olarak daha renkli ve detaylı bir dekorasyon tercih edilir.

pampas-otu-ile dekorasyon

Sizin evinizde de durum böyleyse saman rengi, ya da beyaz pampas otu ve büyük şeffaf ya da düz beyaz bir pampas vazosu tercih edebilirsiniz. Böylece bu büyük ve gösterişli bitki salonunuzda göz yormayacak, aksine ruhunuzu dinlendirecek.

Yatak odası, antre ve banyolarda ise sade renkler ve minimal bir dekorasyon tercih edip kırmızı, mor, yeşil ya da pembe gibi sevdiğiniz renk bir pampas otu ve ahşap ya da hasır bir pampas otu vazosu kullanarak bu minimal dekorasyona hareket katabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonu için yapay pampas otunu tercih ederek olası bir alerjik reaksiyonunun önünü kesmenizi öneririz.

Pampas otu ile dekorasyon
Sadelikten yanadır bazıları. Sevmezler öyle süslenip püslenip gezmeyi. Ne renge, ne bakıma ihtiyacı vardır bahçenin püsküllülerinin. Savuruyorlar saçlarını rüzgarda ve ilgiyi üzerlerine çekmeyi başarıyorlar!

PAMPAS OTU YAPAY MI OLMALI CANLI MI?

Yapay pampas otunun avantajı koku yapmaması ve bakıma ihtiyaç duymaması. Ancak kurutulmuş pampas otu tabi ki görüntü olarak çok daha hoş ve dekoratif duracaktır. Eğer kurutulmuş çiçeklere alerjiniz yoksa, gerçek kurutulmuş pampas otunu tercih edebilirsiniz.

NE RENK PAMPAS OTU SEÇMELİYİM?

Saz püsküllü de denilen pampas otu, saman rengi ile ev dekorasyonunda çok tercih edilse de rengarenk boyanarak da özellikle beyaz ağırlıklı sade dekore edilmiş odalara kontrast sağlar. Mesela bembeyaz mobilya ve yatak, yatak örtüleriyle dekore edilmiş bir yatak odası, kırmızı, mor, fuşya, pembe gibi renklere boyanmış pampas otu ile renklendirilebilir. Böylece yatak odanıza derinlik ve hareket katmış olursunuz.

PAMPAS OTU NASIL BOYANIR?

Bu bitkiyi yetiştirenler, kazanlarda su kaynatırlar. Üzerinde pampas otunun uçlarına sprey boyalarla boya püskürtürler. Bu işlem esnasında boya suya da karışır. Bitkinin püsküllü uçlarını bu suya batırıp çıkarır, sonra da ipe asarak güneşte kurumasını beklerler.

PAMPAS NE ZAMAN BUDANIR?

Pampas sazlarınızı çiçekleri tamamen solduktan sonra budayabilirsiniz. Ocak ve şubat ayları budamalar için uygun aylar.

PAMPAS OTU İLE DEKORASYON ÖRNEKLERİ

Suffolk’ta 30 bin m2’lik muhteşem bir bahçe