Oyun odasının yeni sahipleri

Eşimin oyun odası olarak kullandığı evin en keyifli mekanı, son altı aydır Arya ve Kuzey’in yeni adresi…

İkizlerimizin olacağını öğrendiğimde aklıma ilk gelen, evde bebek için rezerve ettiğimiz odanın iki bebek için yeterli olup olmayacağı idi. Eve döndüğümde ilk işim odanın ölçüsünü almak olmuştu. Karyolalar bitişleri dahil 60×120 cm ebadında olmalıydı ki geri kalan alana da diğer mobilyalar sığabilsin. Ancak beğendiğimiz tüm mobilyaların ölçüsü oda için fazla büyük kalıyordu. Dolayısıyla mobilya seçimlerini yaparken çıkış noktamız karyolalar  oldu. Uygun ebatta karyolaları bulduktan sonra diğer mobilya, tamamlayıcı ürün ve aksesuarları seçtik. Kare bir plana sahip olan odada karyolaları bir duvara, dolapları ve alt değiştirme ünitesini ise karşısındaki duvara yerleştirdik. Bu yerleşim planı, ileriki aylarda karyolaları duvara paralel şekilde koyup onlar için oyun alanı açmamıza da imkan verdi. Eskiden eşimin oyun ve film odası olarak kullandığı mekandaki en büyük değişiklik ise Fransız balkonu olarak tabir edilen küçük ama keyifli balkonumuzu (mecburen) alan kazanmak ve odayı ferahlatmak adına katlanır cam sistemiyle kapatmaktı. Tek mekan algısını vermek için de balkonun çift kanatlı ahşap kapılarını çıkarıp depoya kaldırdık. Bebeklerin özellikle ilk aylarda daha az ışıklı bir ortamda uyumaları gerektiğinden katlanır camlar için blackout perde diktirdik. Balkondaki erzak dolabını da elden geçirip bebeklerin yedek malzemeleri için depolama alanı yaptık. Duvarlarda bebek odaları için uygun içeriğe sahip boya ve duvar kağıtları kullandık. Odadaki mevcut gömme dolabın kapaklarında, görsel bütünlüğü bozmamak adına duvarda kullandığımız kağıdı devam ettirdik. Beyaz, yarattığı temizlik/ferahlık/aydınlık hissi sebebiyle bu odada da ana rengimiz oldu. Üstelik mobilya-aksesuar kalabalığını düşününce de en uygun ana rengin o olduğunu düşündük. Bebekler iki tane ve bir kız bir erkek olunca beyazın yanında yeşil, sarı ve yer yer de mavi ve pembe kullandık. Duvar kağıtlarındaki yıldız deseni ve çizgili kilimler odada hareketi sağlayan detaylar. Kirada oturduğumuz için yapmak isteyip de yapamadıklarımız oldu elbette, ama altı ayda bir sıkılıp dekorasyonu değiştiren biri olarak bebeklerin odasında da değişim yakındır diye düşünüyorum.

Hayat onlarla çok daha güzel, çok daha anlamlı. Arya ve Kuzey’e çok yakıştırdığımız bu şirin kıyafetler renklizebra.com’dan.

Tül ve blackout perde Müge Krespi Home Collection. Kuşlu kapı süsü, Tepe Home. Bakery oyuncak kutusu, çizgili yastık ve örgü battaniye renklizebra.com. Renkli kağıt süsler, Parti Paketi. Didemin Hayal Atölyesi’ne daha önce yaptırdığımız bunting, Arya ve Kuzey’e uyarladığımız süslerden biri oldu. Boya olarak Marshall Hijyen kullandık.

Nazarlıklarla süslü ayna, Deniz Raife Kayhan’ın, yün harfler FunFun Baby Design’ın miniklere hediyesi.

Karyolalar, dolaplar, alt değişirme ünitesi, minik raf ve sarkıt lamba Ikea. Karyola duvarında ve dolap kapaklarında kullandığımız ve odanın genel renklerini de belirleyen yıldız desenli duvar kağıdı, HannaHome. Renkli kilimler, Zara Home.

HAZIRLAYAN SEVDA B. SUNGURTEKİN FOTOĞRAFLAR BİLGE CAN GÜRER