Oturma odasında sonbahar harekatı başladı!

Oturma odaları günlük yaşantımızın en çok geçtiği alanlarından biri. Oturma, dinlenme ve televizyon izleme gibi eylemlerin yapıldığı bu mekan için gözü dinlendirmesi,huzur vermesi, stres atmayı sağlaması nedeniyle açıkmavi, beyaz, açık ve doğal renkler kullanmalısınız. Buodanın başrol oyuncuları ise koltuk ve kanepeler. Tekli,ikili, üçlü ya da L…

Koltuk alırken…

Oturma odaları bir çoğumuzun evinde kalmaya gelen misafirleri ağırlamak için de kullanılıyor. Bu nedenle gündüz rahat ettiğimiz bu mekanlarda geceleri misafirleriağırlamak için de yer ayarlamak durumunda kalabiliyoruz.Bu nedenle oturma odaları için evinize yatılı kalmaya gelecek misafirleri de düşünürek koltuk seçmenizdefayda var. Ne tür bir koltuğa ihtiyacınız olduğuna karar verin: Yeni koltuk takımı alırken ağacının sağlamlığı, boyutları, döşemesinin rengi, deseni, işlevselliği ve de fiyatı önemlidir. Çok ucuz olup kullanışsız, çok güzel olup fahiş fiyatlara mobilya almak mümkün. Öncelikle hangi ölçülerde ne tarz mobilyaya ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Bu noktada da odanızın şekil ve işlevselliğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer küçük bir oturma odasına sahipseniz köşe koltuklar ile daha büyük ve ferah görünüm yakalayabilirsiniz. Odanız büyükse, büyük L kanepeleri ya da koltuk takımlarını odanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer düz renklerde koltuklara sahipseniz onları fantazi yastıklarla klasik,renkli yastıklarla modern bir havaya yakalayabilirsiniz.

Kumaş seçimi:
Koltuğunuzun kumaşını seçmek de önemlibir konu. Leke tutmayan, silinebilen, terletmeyen yumuşakdokulu kumaşları tercih etmeye özen gösterin. Kadife,şönil, keten, sentetik viscon veya koton kumaş tercihedebilirsiniz. ~

Mobilyaları yerleştirirken…

Simetri: Mobilyalarınızı yerleştirirken simetrik olmasına dikkatedebilirsiniz. Kanepenizin arkasındaki duvarın üzerinebüyük bir tablo asabilirsiniz.
Konfor: Oturma alanınızda konforlu bir alan yaratmak içinkoltuklarınızın yakınında sehpa olmasına dikkat edebilirsiniz.Böylece misafirleriniz için ikramlarınızı koyabileceğinizalanlar da yaratmış olursunuz.
Fonksiyonellik: Oturma odasında koltuklarınızı yerleştirirkenkullanım rahatlığını ve hareket alanını göz önünde bulundurun.

Geleneksel oturma odası

Oturma odası evinizin tarzını yansıtan en önemli yaşamalanı sayılabilir. Bu odada kendiniz ve misafirleriniz için sıcakve rahat bir alan yaratabilirsiniz. Böylece misafirlerinizinde kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilirsiniz.
1. Klasik dekorasyon stilinde simetrik yerleşim sıkça kullanılır. Şöminenin yanına yerleştirilen iki tekli ya da duvara ortalanmışbir kanepeyi klasik bir oturma odasında rahatlıklayer verebilirsiniz. Üçlü, ikili ve iki tekli kanepenin gelenekselotuma odalarının vazgeçilmez mobilyaları olduğunu unutmayın.
2. Eğer koltuklarınızı set olarak değil de ayrı ayrı alıyorsanız ahşabının birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Doğal ama gösterişli bir görünüm yakalamak istiyorsanız kiraz ya da maun ağacını tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın seçeceğiniz tüm mobilyalar aynı ağaçtan olmalı.
3. Kanepelerinizde kullanacağınız kumaş da önemli. Klasik bir oturma odasında döşemelik kumaş olarak şönil, kadife ve hatta deri seçebilirsiniz. ~

Kır evi stili için

Oturma odanızda kır evi tarzını yaratmak istiyorsanız, renk,kumaş ve aksesuarlar ön plana çıkıyor.
1. Açık ve pastel tonları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gerekduvar boyasında gerekse mobilyalarınızda.
2. Koltuk ve kanepeleriniz komple kumaş kaplı olursa dahasıcak bir hava yakalayabilirsiniz. Döşemelik kumaş olarak açık renk çiçekli pamuklu kumaşları tercih edebilirsiniz.
3. Koltuklarınız üzerinde kullanacağınız throw’lar, sehpaüzerine yerleştireceğiniz kumaş şapkaları koltuklarınızla uyumlu abajurlarla sıcak bir hava yakalayabilirsiniz.

Modern bir görünüm için

Yoksa oturma odanızda modern ve göz yormayan sakinbir görünüm mü yaratmak istiyorsunuz? Az mobilya, ağırlıklı olarak tek renk kullanımı ve sanatsal özelliği bulunan birkaç aksesuar ile bu havayı yakalayabilirsiniz.
1. Beyaz lake mobilyalar, modern hatlara sahip kanepe ve koltuklara yer verebilirsiniz. Özellikle L kanepeler modern biroturma odası için ideal bir seçim olabilir.
2. Koltuk döşemelerinde deriyi tercih edebilirsiniz. Metal iskeletli kanepe ve koltuklar modern bir oturma odası için ahşap iskeletlilere göre daha uygun olacaktır.