Orta sehpaya düzen geldi

Orta sehpa deyip geçmeyin. Formuna ve yüksekliğine göre orantılarını doğru hesaplayarak salonda işlevsel bir ek alan kazanabilirsiniz.

4 adımda kanepe-sehpa ilişkisi:
1. Dikdörtgen bir orta sehpa, önünde durduğu kanepenin yüksekliğinden 1/3 oranında daha kısa ve hemen hemen kanepenin tüm boyunu kaplayacak uzunlukta olmalı. Bu, oval modeller için de değişmiyor. Ancak eğer tam daire veya kare bir sehpa tercih ediyorsanız, bunu L bir kanepe ile kombinleyin ya da aynı sehpanın iki farklı boyunu yan yana kullanın.
2. Açık renk bir kanepe önünde doğal renkte ya da ham ahşap seçeneklere yönelin. Bu, sehpaya odaklanmayı kolaylaştırır.
3. İki ya da üç katlı sehpalar tercih ediyorsanız önünde kullanacağınız kanepenin sehpadan daha yüksek olması gerektiğini unutmayın.
4. Bir sehpa kanepeden en az 35-45 cm uzakta durmalı. Bu kolayca ulaşmayı sağlarken bacaklarınız için de yeterli alan kazandırır. Ayrıca diğer mobilyalar ile arasında 2-3 ayak mesafesi olmalı.

ÇİÇEKLERİ UNUTMAYIN. Çünkü bir orta sehpayı dekoratif kılan en önemli ögeler onlar. Eğer sehpa bolca güneş ışığı alan bir açıda duruyorsa cam vazolar kullanarak suyun ışıkla birleştiğinde yüzeyden yaydığı görsel oyunların keyfini sürün. Çiçek seçimlerindeyse evin temel dekorasyon renkleri ve stiline paralel seçimler yapın. Mesela pastel ve doğal renkli bir salonda beyaz+yeşil kombinasyonu harika durur.

Glob vazo, silindir vazo, Play porselen vazo, Pleats porselen vazo, Paşabahçe.
Clarus küp kutular, Crate&Barrel. Dikdörtgen cam kutu, H&M Home. Beyoğlu cam kutu, Paşabahçe.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ YAPIM ASİSTANI EZGİ AĞGÜL