Ormanın içinde bir masal dünyası

Şile’de ormanın içinde şirin mi şirin bu yazlık ev, renkleri, eşyaları ve sahipleriyle bir masalın içinden fırlamış gibi duruyor.

Şile’de ormanın içinde bir sitedeyiz. Müstakil evlerden oluşan site aynı zamanda denize de yürüme mesafesinde. Her evin kendine ait bir bahçesi bulunuyor. Yazarımız Nur ve eşi İbrahim de, ikiz kızları Neva ve Merva ile birlikte bu sitede keyifli bir  evde geçiriyorlar tüm yazı. Nur B. Anaç, bu evi alış hikayelerini şöyle anlatıyor: “İkimiz de çalıştığımız için eşimle haftasonları İstanbul’dan kolayca geçebileceğimiz, sade bir yaz evi edinmek arzusundaydık. Çocukların bahçesinde oynayabileceği, minik bir bostanımızın olabileceği, denize yakın bir ev arayışımız sonucunda bu site karşımıza çıktı. Gelir gelmez aradığımız yer olduğunu anlayıp, evi almak için harekete geçtik.Çok kısa sürede de eve yerleştik.”
Aile bu eve bir de isim vermiş: “Masal Ev”… Haksız da değiller ağaçların gölgesinde kuş seslerinin etrafı kapladığı yemyeşil bir bahçenin içerisinde konumlanan ev, rengarenk odalarıyla Grimm Kardeşler’in bir masalından çıkmış gibi duruyor.
Dubleks evin alt katında iki oda bir de açık mutfak bulunuyor. Tüm odaların duvarları beyaz ancak hepsi farklı renklerde dekore edilmiş. Alt kattaki odalardan birinde mavi, diğerinde ise kırmızı ağırlıkta. Üst katta ise iki yatak odası yer alıyor.
Renkler ve detaylarla kişiselleştirilmiş bu evde kusursuz döşenmiş bir showroom hissinden ziyade, yuva hissi var. Ev sahipleri eşyaları yeni almaktansa, eskileri dönüştürmeyi tercih etmişler. Nur B. Anaç, bu minik eve gerçekten emek ve zaman  harcadıklarını söylüyor
Ev sahiplerinin en sevdiği oda şöminenin de olduğu mavi oda. Özellikle de serin bahar akşamlarında. Bahçe ise bütün ev halkının en sevdiği alan. Çocuklar haftasonlarında çoğu zamanı buradaki ağaç evde geçiriyor.

MAVİ ODA Ev sahiplerinin en çok zaman geçirmekten hoşlandıkları odada marin konsepti tercih edilmiş. Serin bahar akşamlarında bu odada şömineyi yakıp keyif yapıyorlar.

KIRMIZI ODA Mutfağa açılan bu odada tekstiller ve aksesuarlar kırmızı ağırlıklı. Tekstil ve döşemelikler Persan, English Home ve Bodrum Pazarı’ndan alınmış.

ÇOCUK ODASI Neva ve Merva’nın odasında duvarlarda canlı bir mavi tonu tercih edilmiş. Odada yerden kazanmak için ranza kullanılmış.

YATAK ODASI Nur B. Anaç, romantik kır evi stilinde bir yatak odası için beyaz ferforje bir yatak tercih etmiş. Yatağın üzerinde tül bir cibinlik kulanmış. Çiçekli perdeler ve nevresimler de kır evi stilini pekiştiriyor.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR