Online alışveriş yaparken

Online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir?
1. Tanımlara dikkat!: Satın almak istediğiniz ürünün tanımını dikkatle okuyun. Malzemesini, özelliklerini, orijinal mi yoksa röprodüksiyon mu olduğuna dikkat edin. Görselin ebatları yanıltıcı olabilir. Bu sebeple mutlaka ölçülerine bakın.
2. Zamanlamayı kontrol edin: Bazı firmaların teslimat süreleri uzun olabilir. Eğer zaman sıkıntınız varsa kargo sürelerini mutlaka önceden öğrenin. Satın alacağınız mobilya bazen siparişiniz üzerine üretilebiliyor. Bu sebeple bazı firmaların teslimatları bir aya kadar uzayabiliyor.
3. Yorumları okuyun: Ürün hakkında karşılaştırmaları olarak farklı sitelerde yer alan kullanıcı yorumlarını okuyun. Garanti, yedek parça garantisi ve servis koşulları da ürün yorumlarında dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalardan.
4. İndirimleri takip edin: Ucuzu.com, Akakce.com gibi fiyat karşılaştırması yapan siteleri ziyaret ederek satın almak istediğiniz ürünü en uygun fiyatla sağlayan online alışveriş sitesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca markaların sosyal medya sitelerinden de kampanya ve indirim dönemlerini takip etmeniz mümkün.

UZMAN TAVSİYESİ
“İnternet ortamı aslında zannedilenden daha güvenlidir. Alışveriş yaparken öncelikle aldığınız ürünün ödeme sayfasına ulaştığınızda SSL sertifikasının olup olmadığını muhakkak kontrol edin. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu site ismini girdiğiniz adres çubuğunuzdaki alan adında meydana gelen değişikliktir. Örnek olarak “http://www…..” ile başlayan domain isminin başındaki değişiklik “ https://www…” oluyorsa, bir SSL sertifikası olduğu ve ödeme ile ilgili bilgilerinizin site sahipleri tarafından görülemediğidir. Kart ve güvenlik gerektiren bilgilerinizin siz ve ödeme kuruluşu arasında kalması anlamına gelir. Firmanın iletişim bilgilerinin ana sayfasında olup olmadığının kontrol edilmesi, herhangi bir kurum, dernek veya grup çatısı altında olup olmaması da dikkat edilmesi gereken hususlar  arasında. Eticad logosunu görüyorsanız, güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Eticad üyeleri gerekli kriterlere haiz ve Eticad  güvenlik kriterlerine uygunluğu test edilmiş güvenli şirketlerdir. Bir diğer kontrol sistemi ise firma hakkında şikayet veya övücü yorumların olup olmadığının incelenmesidir. İnternet ortamında yapılacak alışverişin en iyi sorgulanacağı yer yine internet ortamındaki bilgilerdir.”
Merter Özdemir, Eticad (e-ticaret)