Onlarla her daim sıcak ve yumuşak

İddialı yüzeylerin mimarı olan kilim ve halıların mevsimi açıldı. Pek çok stil alternatifi ile karşımıza çıkan halılarla iç mekanlar sımsıcak ve davetkar bir atmosfere dönüşüyor.

MODERN GEOMETRİKLER

Modern ve minimal bir stiliniz varsa çizgili ya da geometrik halılar tercih edebilirsiniz. Stockholm halı, Ikea.

ETNİK ETKİ

Kuzey Afrika stili son zamanların gözdesi. Hakim renk kartelası amber, hardal, bej ve kahveler. Bu yönüyle toprağın sıcak dokusunu iç mekanlara taşıyor. Hafif oryantalist etkilerle iç mekanlara hiç şüphesiz ki sofistike bir görünüm kazandırıyor.

DESEN OYUNLARI

Eğer duvar, zemin ve mobilyalarınız hemen hemen aynı renk ise bu durumda zeminde desenli bir halı tercih ederek mekana biraz hareket kazandırabilirsiniz.

EL İZİ

Berberi halılar sizin de liste başınız ise, uzun ipli dokularıyla ayak altında yumuşaklığı garantiliyorlar. El dokuması berberi halılarda simetrik bir desen göremezsiniz. Elde yapılmış olmalarının verdiği asimetrik çizgiler ya da yamukluklar, sizce de bu halıların en güzel tarafı değil mi?

KADİFEMSİ DOKUNUŞ

Jakarlı halılar, yüzeyde kadifemsi bir etki yaratır. Özellikle klasik, neo-klasik gibi stilleri seviyorsanız bu tarz halıları tercih edebilirsiniz. Pastel renkli alternatifleri, üzerinde duran mobilyaları ön plana çıkarır. Mobilyalarınızı vurgular.

GÖÇEBE RUHU

Tek bir halı kullanmak zorunda değilsiniz. Birbirini renk ve stil olarak tamamladığını düşündüğünüz halıları üst üste de kullanabilirsiniz.

TRAFİKLİ ALANLARA

Antre ve mutfak gibi trafiği yüksek alanlarda yıkanabilir ya da temizlemesi pratik alternatifleri değerlendirmeye çalışın. Alanı boydan boya kaplamasına gerek yok. Küçük ebatlı halılar bu tarz alanda hijyen açısından da daha kullanışlı alternatiflerden olur.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

HALI MODELLERİ NELER? A’DAN Z’YE HALI

Halı ile ilgili merak edilenleri, halı çeşitlerini arıyorsanız ilgili haberimize bakabilirsiniz:

https://www.evimdergisi.com.tr/hali-cesitleri-neler-iste-adan-zye-hali/

HALI SEÇMENİN PÜF NOKTALARI NELER?

Evde hangi odaya, hangi halı kullanılmalı? Halı seçmenin püf noktalarını ilgili haberimizde bulabilirsiniz: