Onlar ne diyor?

Dekorasyon dünyasından isimlere, sonbahar/kış sezonuna dair tahminlerini sorduk.

“Sezonun en belirgin eğilimi geçmişe duyulan özlem olarak özetlenebilir. Eskiler tekrar yorumlanarak günümüz zevklerine uyarlanıyor. Geleneksel dokular ve desenler bugünün renkleriyle buluşuyor. Daha duygusal, göze  olduğu kadar kalplere de hitap eden mekanlar ön planda.” Özlem Yücesoy, Apex Halı.

Apex Halı


“Modern minimalist lüks yaklaşımlar öne çıkıyor. Parlak yüzeyli mobilyalar, tek başına veya ahşap mobilyalarla kombin edilerek kullanılıyor. Ayrıca tropik renkler, ekolojik malzemeler, doğal taş renkleri, patine yüzeyler,  transparan malzemeler de çok popüler.” Ayşe Tuna, TunaEv.
“Geometrik desenlerin ve sanatsal figürlerin dekorasyonla iç içe geçtiği bir sonbahar. Değerli taş, mermer ve  doğal taşların mobilyalarla harmanlandığını görüyoruz.” Mimar Tuğba Türkmen, Ahmet Türkmen Mobilya.
“Estetik açıdan göze hitap eden ve hayatımızı kolaylaştıran sade şıklığın vurgulandığı bir sezon olacak. Ceviz tonlarının yanında, toprak tonlar, parlak-mat karışımlı yüzeyler, lakenin parlak ve mat halleri, çiçek desenli  tamamlayıcı ürünlerle karşımıza çıkıyor.” Derya Ercan, Doğtaş Mobilya.
“Bu sezon natürel kartelada koyu renklerin hakimiyet var. Pastel tonlar da bir süredir yükselen eğilimler arasında. Sonbaharda da evlerimizde yer alıyorlar. Kumaşlarda yumuşak dokuların yoğun olarak kullanıldığını da  görüyoruz.” Erkan Aydın, Kelebek Mobilya.
“2013 sonbaharında provans tarzı dekorasyonda bir yükseliş var. Ham ahşap malzemeler, vintage mobilyalar eskitme ya da boyalı yüzeyler çok revaçta. Ayrıca keten ve pamuk kumaşlar bu doğallığı tamamlayan en moda malzemelerden. Bakır tonları geçtiğimiz sonbahar çok modaydı. Bu sezon da yakıcı turuncu, bronz ve bakır tonları var.” Mimar Özgür Tanyıldız