Öncesi ve sonrası: Sıkıcı ahşap ağırlıklı mutfağa boya dokunuşu! 

Ahşap mutfaklar kimi zaman mükemmel olabilir: sıcak, davetkar ve samimi. Ancak zemin de ahşap kaplı ise mutfağınız bu sefer iç karartıcı ve karanlık bir hal alabilir. Blogger Krista Stooksbury evine ilk taşındığında bu yoğun ahşap görüntüsü onun da içini kararttı – yemek alanındaki boğumlu ahşap panel duvarlar dahil! Fakat Krista mutfağındaki potansiyeli görmüş. “Biraz sevgi ve sıkı çalışmayla burayı evim yapabileceğimi biliyordum. Ve tabii ki bir sürü boyayla” diyor. 

ÜÇ YIL İÇERİSİNDE YENİLENDİ

En kolay adım olan boya ile başlayan Krista tüm mutfağını yaklaşık üç yıl içinde yeniledi. Bir kat beyaz boya ile ahşap duvarların basık etkisi ortadan kalktı ve siyah boya da modası geçmiş dolaplara daha gizemli ve modern bir hava verdi. “İnsanlar gelip size siyah boyanın mutfağınızı çok karanlık yapacağını söyleyebilir, ne dediklerini umursamayın” diyor Krista. Hatta, beyaz duvarlar ve tezgahlar ile bir araya geldiğinde Krista’nın yeni mutfağı artık etkisinden kat ve kat daha aydınlık!

Yenileme süresinin uzun olması Krista’ya düşünmesi ve karar vermesi için de zaman kazandırmış. Böylece Krista esnek bir şekilde mutfağı için en doğru parçaları seçmiş. “Sırf işi bitirmek için acele edip gördüğünüz ilk şeyde karar kılmayın” diyor. 

ZEMİN DE DEĞİŞTİ

Krista’nın yaptığı değişimler bunla bitti mi sandınız? Krista çok renkli ve modası geçmiş yer döşemelerinden de kurtulmuş! Yerine gri karo döşenen mutfak uzaktan bakıldığında sanki beton zemindeymiş gibi gözüküyor – ve bu da bize modern ve estetik bir görüntü veriyor. 

Bonus: karoların format boyunun geniş olması alanda daha ferah ve büyük bir izlenim yaratır! 

MODERN AYDINLATMA

Son rütuş olarak Krista mutfağı çiftlik evinden ilham alarak bulduğu yeni teçhizatlarla, modern bir aydınlatma ve deveboynu musluk ile eşleştirdiği önlüklü lavabo ile tamamlamış. “Eski mutfağımdaki her şey bir zorluktan ibaretti, ama zaten beklediğim de buydu” diyor Krista. “Yaptığım seçimlerden çok mutluyum. Bizi yansıtıyor”. 

Krista’nın mutfağına uyguladığı dönüşüm bize şunu söylüyor: dolaplarını sevmiyorsan yıkıp baştan yaptırmana lüzum yok. Birkaç kat cesur ve koyu bir boyayla mutfağınızın modunu tamamen değiştirebilirsiniz!

Öncesi ve sonrası: Küçük bir mutfak granit ve koyu ahşap dolaplara elveda diyor