Sarıyer’de öncesi ve sonrası görüntülerle yeniliklere açık gökkuşağı ev

Son güncelleme:

Şule Okçi’nin eşi ve oğluyla birlikte yaşadığı İstanbul Sarıyer’deki evini, 2015’te sayfalarımıza konuk etmiştik. Bu kez evin yenilenen salonunu, o zamanlar boş olup da şimdi düzenlenen ikinci salonu, mutfağı ve balkonuyla birlikte paylaşıyoruz.

SALONDA DEĞİŞİM ZAMANI

Şule Okçi geçen zaman süresince hem o yıllarda boş olan kattaki salon, mutfak ve balkonu dekore etmiş, hem de evinin alt katında yer alan salonunda yeniliklere imza atmış. Şule Hanım evin yenilenmesiyle ilgili şunları anlatıyor:

ÖNCESİ

“Evimize taşındıktan 3 yıl sonra üst katta yer alan salon ve mutfağımızı bitirebildik, bu süreç içerisinde alt kat salonda da değişiklikler yaptık.”

ÖNCESİ

Eskiden beyaz duvarlara sahip olan alt kattaki salonda renkler hakimiyeti ele geçirmiş. Duvarlar tatlı bir yeşile boyanmış. Böylelikle mekana pozitif bir enerji de katılmış. Beyaz olan perde ve halı gibi tekstiller de yenilenmiş; pastel pembe, mavi ve yeşil tonları tercih edilmiş. Ayrıca dekorasyona yeni aksesuarlar da eklenmiş.

ÖNCESİ

ÜST KAT KOMPLE YENİLENİYOR

Evin üst katında yer alan 65 metrekarelik salon zaman içerisinde planlanarak dekore edilmiş: “Salonun önce duvarlarını değiştirdik. Alçıdan çıta yaparak üstü duvar kağıdı ile kaplayıp altı gri renge boyadık. Zeminleri ise halı kaplattık. Hemen hemen tüm mobilyaları, uzun yıllardır çalıştığımız Bodrum’daki marangozumuza yaptırdık.” Evin alt katındaki salonda canlı renkler tercih edilirken üst kattaki salonun daha ağırbaşlı olması istenmiş. Bu nedenle de temel renk beyaz seçilmiş. Bu renge, bütünleyici olarak, pastel pembe ve mavi de eklenmiş. Salonun bir bölümünde üç tane iki kişilik oturma köşesi oluşturulmuş. Bu alandaki şöminenin iki yanına ise kitaplıklar konumlandırılmış.

SONRASI

Salonun, alt kattan ulaşımı sağlayan merdivenin diğer yanında kalan bölümünde ise, yemek bölümü ve kanepeli bir oturma köşesi daha oluşturulmuş. Evin bu kattaki mutfağı da baştan aşağıya yenilenmiş: “Mutfak evi aldığımızda kahverengi ve çok sıkıcıydı. Tüm mobilyaları ve dolapları değiştirip oymalı beyaz klasik dolaplar koyduk. Fayans sevmediğim için duvarlarda boya ve iki farklı desenli kağıt kullandık.”

SONRASI

Ev sahipleri balkon kullanma alışkanlıkları olmadığı için evin balkonunu kapatmışlar ve o alanı kitap okuyup plak dinleyebilecekleri samimi bir odaya çevirmişler. Bu alanı yenilerken işe, parke ve duvar kağıdıyla başlamışlar. Duvarda siyah-beyaz çizgili bir kağıt kullanılmış. Bu alanda son derece renkli mobilyalar tercih edilmiş.

SONRASI

NELER DEĞİŞTİ?

Alt katın salonu, duvarlarındaki beyazlar gidince gökkuşağı renklerinde bir yaşam alanına dönüşmüş.

Beyaz duvar, su yeşiline boyanınca üzerindeki aksesuarlar da değişmiş. Yeni duvarı renkli ve etnik hasır tabaklar süslüyor.

Bu köşedeki modern koltuk yerini, pastel sarı renkte oymalı klasik bir koltuğa bırakmış. Düz beyaz olan perdeler pembeleriyle değiştirilmiş.

SONRASI
SONRASI
SONRASI

Salonun hemen hemen tüm mobilyaları Bodrum’da bir marangoza yaptırılmış. Mobilyalarda pastel pembe ve mavi tercih edilmiş.

Yemek bölümünde bir büfe ile kanepeye de yer verilmiş. Büfe ve kanepede beyaz renk tercih edilirken, sandalyeler de mavi kullanılmış.

SONRASI

Mutfakta çizgili ve çiçekli iki farklı duvar kağıdı tercih edilmiş. Duvar kağıtları Laura Ashley’den. Duvarın önüne yerleştirilen ferforje bank ve üzerine yerleştirilen yastıklarla burada konforlu bir oturma alanına imza atılmış.

SONRASI

Mutfak baştan aşağıya yenilenmiş. Koyu renk dolaplar açık renge dönüştürülmüş. Kuzine fırın Smeg’den alınmış. Aksesuar seçimleri de Laura Ashley ve Debenhams’tan yapılmış.

Balkondaki mobilyalar Biev’den, renkli kilimler Mudo Concept’ten alınmış. 12 yıllık olan kırmızı şifoniyerin kulpları Zara Home’dan alınanlar ile değiştirilerek yenilenmiş.

Şule Okçi’nin eşi ve oğluyla birlikte yaşadığı Sarıyer’deki evini, yenilenen salonu, düzenlenen ikinci salonu, mutfağı ve balkonuyla birlikte paylaşıyoruz.
SONRASI

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Londra’da sıradan bir evin dönüşümü