cocuk-odası dekorasyonu

Öncesi sonrası fotoğraflarla gülümseyen renklerde iki kişilik çocuk odası!

IKEA İç Mimarı Esra Parlakulaş, ilk önce odanın sahibi Sıla ve annesi Sevgi Ekici ile görüştü. Sıla odasını küçük kardeşi Kuzey ile paylaşıyordu. Odanın iki kardeşin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gerekiyordu.

İlk olarak kardeşlerin odası Jotun tarafından canlı bir sarıya boyandı. Ev sahiplerinin daha önce satın aldıkları İkea ranza tutularak oda için daha doğru bir yerleşim planı yapıldı. Ayrıca Kuzey için bir oyun alanı oluşturulması gerekiyordu.

ÖNCESİ

Öncelikle ranzanın yönü değiştirilerek oda ikiye  bölündü ve iki kardeş için ayrı yaş ve ilgi alanlarına göre daha geniş bir kullanım alanı yaratıldı. Sıla’nın var olan  masası yerine daha ergonomik ve daha büyük bir model olan çekmece panelli çalışma masası tercih edildi.

Masa  üzerinde raf ünitesine yer verildi. Masanın cam tarafında ise açık raf sistemi duvara asıldı. Kuzey için  oluşturulan oyun alanına da bir masa konuldu. Böylece keyifli bir alan oluşturuldu.

cocuk-odası dekorasyonu
SONRASI – Küçük kardeş Kuzey’in ranzanın üst katına tırmanmasını engellemek amacıyla ranzanın alt katı perde ile sepere edildi.

ÇALIŞMA BÖLÜMÜ

Sıla için bir çalışma alanı oluşturuldu. Bu alanda çekmece panelli pratik bir çalışma masası tercih edildi.

cocuk-odası dekorasyonu
Malm masa

RANZA

Odada mevcut olan ranzanın yönü değiştirilerek boş bir alan yaratıldı.

cocuk-odası dekorasyonu

OYUN ALANI

Odada Kuzey’in oyun oynayabileceği bir alana da yer verildi.

cocuk-odası dekorasyonu
Stuva bank+Malad çekmece, Visla bank minderi.
cocuk-odası dekorasyonu
İki kardeş için tek dolap kullanıldı. Pax dolap

Çocuk odası duvar süsleme fikirleri: Kendin yap (DIY) örnekleri