Önce-sonra: Eskiyen odaya renk dopingi

Son güncelleme:

İleri Dönüşüm Koçu Tacihan Yongacı (@dekotrend) ile bu ay, İstanbul Beşiktaş’ta bir evin yatak odasında, duvarda çıta ve boya uygulamalarıyla enerjisi yüksek, huzurlu ve sonbaharın renklerini içeriye davet eden bir yenileme çalışmasına imza attık.

ÖNCESİ – Odanın eski halinde her şey beyaz ve açık renk ahşap idi.

Dekorasyonun çıkış noktası, Tacihan Yongacı ile duvara uyguladığımız ahşap çıtaların Cadence Ihlamur Yeşili rengi oldu. Duvar ölçümüze uygun ebattaki çıtaları @10n5y (10 numara 5 yıldız) adlı instagram hesabından aldık.

ÖNCESİ
Eski şifonyerler krem rengi duvarın önünde çok da çekici durmuyordu. Beyaz boy aynası ise yan odaya transfer oldu!

Şifonyer ve komodinin bronz metal kulplarını Altın-İş Ağaç İşleme firmasından aldık. Mobilyalar boyandıktan sonra Cadence Ultimate Glaze Sır Vernik ile cilalandı. (Mobilyalar boyandıktan sonra en az 5 gün bekleyip vernik yapılmalı.)

Bu son derece pratik ve hızlı çıta uygulamasını siz de rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Çıtalama ve dekorasyon öncesi odanın tüm duvarları Bi’Boya tarafından iç cephe renk kartelasında yer alan “Pamuk” beyazına boyandı.

ÇARPICI, SAMİMİ VE ŞIK

Sakin tonları seven ev sahibine her mevsim keyifle kullanacağı bir oda hazırladık. Sonuç onu da mutlu etti: “Yatak odamin çok gün ışığı alması ve aynaların bu ışığı çoğaltarak odaya yaymasını; odanın sade ve dingin olmasini seviyordum. Ama birkaç fotoğraf çekip onlara bir an tarafsız bir gözle bakınca odamın bu tatlı sıfatlardan biraz uzak olduğunu farkedebildim. İşletme körlüğü gibi bir şey. Odam aslında maalesef benim yaşımı, hayat tarzımı, zevklerimi ve kişiliğimi hiç yansıtmıyordu. Acı gerçeği söylemek gerekirse bakımsız, tek düze ve sıcaklıktan uzaktı. Uzun zamandır boyanmaya ihtiyacı vardi. Sunta mobilyalar ucuz duruyordu ve kulpları çok basitti. Biraz feminen bir dokunuşa, derinliğe, gözalıcı ama yormayan bir akışa ve renkliliğe ihtiyacı vardı. Biraz da şık olması açıkcası çok iyi olurdu. Evim Dergisi aracılığıyla yapılan güzel dokunuşlar sayesinde bu hayalime kavuştum.” diyor ev sahibesi.

4 Element serisi Terracotta yüzde 100 pamuk yatak örtüsü, Karaca Home. Püsküllü dikdörtgen küçük kırlent, Cozy&Soft. Püsküllü battaniye ve kontrast kenarlı keten büyük kırlentler, Zara Home.

Evde aynı şifonyerden iki adet bulunuyordu. Zımparaladıktan sonra aynı renge boyandı ve kulpları değiştirilirek yan yana getirildi. Bu şekilde daha zengin bir görünüme de kavuştular.

Zeminde, yatağın altına yerleştirdiğimiz ve neredeyse tüm odayı kaplayan bir halı kullandık. Halı, Apex firmasından seçildi.

Odanın mevcut aydınlatması kullanıldı. Onu desteklemek için şifonyerin üzerine bir abajur eklendi. Salondaki yeşil yapraklı bitkilerin bir kısmı da yatak odasının dekorasyonuna dahil edildi.

NELER YAPTIK?

Duvarda kullanılan ahşap çıtaları @10n5y adresinden aldık. Çıtaları belli aralıklarla yapıştırmadan önce boyadık ve sonra hızlı yapış – tırıcıyla duvara sabitledik.

Ahşap çıtalarda ve çıta arası duvarda kullandığımız boya rengi Cadence’in Hibrit Multisureface boyalarından Ihlamur Yeşili oldu.

Komodin ve şifonyerlere önce zımpara yaptık, sonra tüm yüzeyleri Cadence’in Hibrit Multisureface boyalarından Vizon Gri rengine boyadık.

Önce-sonra: Bir kutu boya ile banyoda şık değişim