Ona özel bir çiçek

Belki masasında, belki de bir buket ile kutu içinde… Her nasıl olursa olsun, yeter ki sizin elinizden olsun.

PASTORAL BİR AŞK Klasik kırmızı güller yerine pastel tonlara ne dersiniz? İsteseniz de, istemeseniz de her yer kırmızı çiçeklerle dolacağı için farklı bir renk tercihi iyi olabilir. Yavruağzı, beyaz ve uçuk yeşilleri listenize ekleyebilirsiniz. Hepsi bir arada romantik bir etki yaratır. Klasik sunumlar yerine, çerçeve içine çiçekler dekoratif bir etki katar. Kuru ve canlı çiçekler bu tasarımda başrolü paylaşıyor. Canlı çiçeklerin uzun ömürlü olabilmesi için, çiçekçilerde bulabileceğiniz özel bir yapıştırıcı ile sabitlerken. kuru çiçeklerde sıcak silikon kullanabilirsiniz.

SEVGİNİZİ PAYLAŞIN Yaratmak istediğiniz görüntüye göre çiçeğe şekil verebilirsiniz. Elbette bunun için doğru çiçek seçimi önemli. Küçük bir tasarımda büyük bir çiçek kullanırsanız, tasarımın önüne geçer, bu da yaratmak istemeyeceğiniz bir görüntüye sebep olur. İkinci aşamada renk uyumu önemli. Romantik bir etki için oyunuzu pembe, kırmızı, beyaz tonlarından yana kullanabilirsiniz. Elbette destekleyici yeşil ve ara tonlar da en büyük yardımcınız. Egzotik görüntüdeki bir çiçek size kolay kolay romantik etki veremez. Gül isi her zaman başarılı sonuç verir. Şakayık, ortanca, anemon gibi türler de yine romantik bir etki için kapınızı çalabilir.

KALBİMİN AYNASI Özel bir buket tasarımı için altlık olarak yeşil dallı bir konstrüksiyon yapabilirsiniz. Bunun şekli sevgililer günü için kalp olabilir. Teller, yumuşak salix dalları, sarmaşık dalları ve okaliptüs yaprakları ile konstrüksiyonu belirli bir görüntüye kavuşturun. Sabitlediğiniz yeşillikler ile şekil kendini belli edecektir. Ardından farklı gül türlerini karıştırarak bir buket oluşturun. Farklı form ve renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Yer yer beyaz astrantelerle de değişik bir doku katarak aranjmanınızı tamamlayabilirsiniz.

KÜÇÜK SÜRPRİZLER Onu şaşırtmak için “mutlaka büyük bir çiçek hediye etmeliyim” düşüncesindeyseniz yanılıyorsunuz. Küçük çiçek demetlerinin karşınıza sürpriz bir şekilde çıktığı zaman yüzünüzde kocaman bir gülümsemeye sebep olduğu bir gerçek. Sunum için farklı vazo ya da kapları tercih edebilirsiniz. Mesela bir cupcake kalıbı! Evet yanlış duymadınız, mutfak araç gereçlerini de bal gibi bu işe dahil edebilirsiniz. Çiçekleri ister gruplar halinde, isterseniz de mekanın farklı noktalarına yerleştirebilirsiniz.

Malzemeler: Bitki süngeri • Cupcake kalıbı • Makas • Bıçak • Mevsim çiçekleri • Su

Yapılışı: Çiçekçilerde bulabileceğiniz yeşil bitki süngerini kalıbınızın şekline göre kesin. Dikdörtgen olan süngeri ilk olarak kare haline getirin ve ardından köşelerinden bıçakla ince ince kesin. Süngeri kalıbın içine yerleştirmeyi deneyerek kenarlarının boyutunu azar azar keserek ayarlayın. Üst kısmı ise kalıpla aynı seviyede olmalı. Bitki süngerini ister önceden isterseniz sonradan ıslatmalısınız. Çok fazla su çeker bunun için kurumalar gördükçe su verebilirsiniz. Ardından çiçeklerin gövdelerinde bulunan yaprakları temizleyin. Güllerin üzerinde diken olabilir onları da bıçakla alabilirsiniz. Bitkilerin boylarını kısalttıktan sonra bitki süngerine sabitleyebilirsiniz. İlk olarak ara malzemeleri yerleştirin. Skimmia japonica minik mor-pembe olan, çiçeklerin hemen dibinde yer alan yaprakları bırakın. Süngerin farklı noktalarına sabitleyin. Ardından farklı gül türlerini, romantik bir etki vermesi için ortanca ve uçuş uçuş bir etki için okaliptüs yaprağı ile birlikte kullanın. Nandina domestica dalını ise tasarımın orta kısmına yerleştirin.

HAZIRLAYAN SELEN OKAN TANYERİ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU.