Ön bahçenizin ilkbahara kadar muhteşem görünmesini sağlayacak şimdiden dikmeniz gereken 5 bitki

Ön bahçenizin ilkbahara kadar muhteşem görünmesini sağlayacak şimdiden dikmeniz gereken 5 bitki

Sıcak hava yavaş yavaş kışın etkisini azaltıyor, bu da mevsim geçişini kutlamak için ön bahçenize ne ekeceğinizi düşünmenin zamanı geldiğini gösteriyor. Zaten sonbaharda ekilen bahar soğanlarını tamamlayarak daha fazla renk ve koku ekleyebilirsiniz, ancak unutursanız, listemizdeki bitkiler kendi başlarına merkez sahneye çıkacakları için endişelenmenize gerek yok.

Erken ilkbaharda çiçek açan en iyi çiçekleri seçmek, ön bahçenizi farklı kılacak ve herkesin keyif alacağı canlandırıcı bir deneyim sunacaktır. Bakımı kolay ve iddiasız olan uzun çiçekli çeşitler listemizdeki temel özelliklerdir ve bir bonus olarak çoğu da kokuludur.

Şimdi yerel bitki fidanlığınıza veya bahçe merkezinize gidin ve çiçek açmış veya açmaya hazır bu bitkileri toplayın ve ön bahçenizin peyzaj planına hemen ekleyin. İşte koleksiyonunuza eklemeniz gereken 5 önemli parça:

DUVAR ÇİÇEKLERİ

Bowles’s Mauve

Şimdi bahçe mağazalarından birkaç şebboy bitkisi toplayın; bunlar, Mart ayından itibaren nergislerin ve lalelerin arasına dikilerek bir renk cümbüşü sunacaklar. Parlak turuncu, kırmızı, sarı ve beyazın geleneksel tonlarında gelirler, ancak mor, pembe ve leylak rengi çeşitleri de mevcuttur, böylece bahçenizin renk düzeniyle oynayabilirsiniz.

Bitki uzmanı Jenny Rose Carey, ‘Duvar çiçekleri bahar bahçesine eklenmesi kolay renkli bitkilerdir’ diyor. ‘Bunlar yazlık bahçelerin klasik bir bitkisidir ve dört yapraklı çiçekleri tatlı kokuludur.’

Duvar çiçeklerinin çoğu iki yıllıktır, yani ilk yıllarında yaprak ve kök çıkarırlar, ertesi yıl çiçek açarlar. Sürece hızlı bir başlangıç yapmak için şimdi birkaç ikinci yıl bitkisi satın alın ve çiçeklenmeyi bitirdikten sonra çiçek yatağınıza tohum atmalarına izin verin, çünkü bunlar cömert tohum üreticileridir ve üretken bir şekilde dağılacaklar, böylece gelecek yıl daha fazla çiçek alacaksınız.

Ayrıca, ilkbaharda çiçeklenmeye başlayan ve yaz boyunca devam eden mor bir şebboy türü olan ‘Bowles’s Mauve‘ gibi çok yıllık duvar çiçeklerini de satın alabilirsiniz, bu da onları küçük bahçelere harika bir katkı haline getirir.

KOKULU KAFKAS GÜLÜ

KOKULU KAFKAS GÜLÜ- Daphne Eternal Fragrance

Bu küçük çalıların erken çiçek açan çeşitleri, etkileyici görünümleriyle ilkbaharda ön bahçedeki çiçek yataklarını aydınlatır. Küçük ön bahçeler için ideal olan güzel şekilli kompakt bitkilere dönüşürler ve aynı zamanda verandalar ve ön bahçe güverteleri için kaplarda da iyi çalışırlar. Muhteşem pembe çiçekler ve cennet kokusunun birleşimi, faydalı tozlaştırıcıları ve sinek kuşlarını da cezbeder.

Tam gölge veya kısmi/benekli gölge için bitki fikirleri arıyorsanız, Defne kesinlikle kutuyu işaretliyor. Ayrıca çok az budamaya ihtiyaç duyan ve sulama gereksinimleri az olan iddiasız türlerdir.

Virginia merkezli Piedmont Master Gardeners’dan Susan Martin, ‘Küçük çalılar kaplarda iyi iş çıkarıyor’ diyor. ‘Defneler, kokularının tadını çıkarabileceğiniz bir yere yerleştirilmelidir. Giriş yolu boyunca, sundurmanın kenarlarında, güvertenin köşesinde veya başka herhangi bir toplanma yerinde misafirperver bir varlık sunarlar. Sonra derin nefes alın ve keyfini çıkarın!’

Zarif kokulu ‘Ebedi Koku’ çeşidini deneyin. Defne’nin en uzun çiçek açan çeşitlerinden biri (QVC’den bu Defne Eternal’ı deneyin), yaz aylarına kadar çiçeklenmeye devam ediyor. Bu arada göz alıcı Defne ‘Marianni’, yalnızca 3-4 metreye kadar büyüyebildiği ve cömert pembe-mor çiçek kümeleri de rüya gibi göründüğü için küçük ön bahçeler için harika bir seçimdir.

SÜS AYVASI

ORNAMENTAL QUINCE

Bu çok gövdeli süs çalısının çiçekleri, parlak koyu yeşil yaprakların arka planına karşı kırmızı, turuncu ve pembenin güzel tonlarında gelir. İlkbaharın başlarından ortalarına kadar çarpıcı çiçeklerle kaplı olan bu bitki, ekimlerinize harika bir katkı sağlar ve neden yeniden popüler hale geldiklerini anlamak kolaydır.

Katmanlı Yenilebilir Bahçe kitabının yazarı bitki uzmanı Christina Chung, ‘İlkbaharda kendilerini beyaz veya pembe çiçeklerle donattıklarından, ayva ağaçlarının bahçeye neden harika bir katkı sağladığı konusunda hiçbir şüpheniz olmayacak’ diyor. ‘Çiçekler yaban elmasına veya armuta benziyor ama çok daha büyükler.’

‘Pembe Fırtına’ gibi 3-4 metreden daha yükseğe çıkmayan çift çiçekli bir çeşit seçin. Alanı işgal etmeden iyi görünme işini sessizce yürüteceği ön bahçedeki bir çiçek tarhına sokun. Küçük kaldıkları için kaplara da dikilebilirler. Bakımı kolay olan bu favori bitkiler, kuru bir bahçe için en iyi bitkilerden bazılarıdır ve hem güneşli hem de kısmen gölgeli ön bahçe konumlarında gelişirler.

KARTOPU ÇALISI

Viburnum Opulus – Kartopu Çalısı

Kartopu, ilkbaharda çiçek açan en popüler çalılardan biridir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok çeşit bulunmaktadır. Ancak ben özellikle beyaz kartopu tarzı çiçek kümelerini (Viburnum Opulus Roseum olarak da bilinir, Amazon’da bulabilirsiniz) tercih ediyorum. İyi haber şu ki, ön bahçenizin ilkbaharda muhteşem görünmesini sağlayacak bir seçenek arıyorsanız, ilkbaharın başlangıcı bu bakımı kolay çalıyı dikmek için mükemmel bir zamandır.

Yaşadığınız yere bağlı olarak baharın ortasından sonuna kadar göz kamaştırıcı çiçekler açar ve güneşli her yere zarif bir dokunuş katar. Çiçekler başlangıçta taze yeşil renktedir, daha sonra kartopu beyazına döner ve solarak pembe tonlarına dönüşür. İç mekana bazı saplar keserek vazoyu doldurmanın kolay bir yolu olduğunu düşünüyorum.

Kartopu çalısı oldukça dayanıklıdır ve bir kez dikildikten sonra minimum bakım gerektirir; az bakım gerektiren bitkiler arıyorsanız ön bahçe için harika bir seçenektir. Bu çalıların çiçek açması için çapraz tozlaşma yapmaları gerektiğinden, birkaçını bir arada dikmek iyi bir fikirdir ve ön bahçeniz gözden uzaksa harika bir gizlilik perdesi oluştururlar.

Komşular ve yoldan geçenler düzenli olarak durup benimkine hayran kalıyor ve birbirlerine çok benzedikleri için bunların ‘Annabelle’ ortancaları olup olmadığını soruyorlar. Bu güzelliklerin neşesi, bahçede pek bir şey olmadığında bile çok erken çiçek açmalarıdır.

CÜCE KORE LEYLAĞI

Dwarf Korean lilac bush (Syringa meyeri)

Ön bahçeniz veya dış mekan yetiştirme alanınız ne kadar küçük olursa olsun, kompakt bir cüce Kore leylak çalısını sıkıştırmak kolaydır. Renkli ön bahçe bitkileri arıyorsanız, ilkbaharda lavanta-mor çiçeklerle kaplı olanları tercih edebilirsiniz ve bonus olarak kokulu olmalarıyla da dikkat çekerler. Bazen yeniden çiçek açabilirler, özellikle de çiçeklerin ilk çıkışından sonra budama yapılmazsa.

Leylak dikmek için en iyi zamanlardan biri sonbaharın sonları olsa da, bir sonraki en iyi zaman ilkbaharın başlangıcıdır, bu nedenle şimdi bir tane dikmek için hala zaman vardır ve dikimi kolaydır. Bahçe merkezinden çiçekli bir çalı alırsanız çiçeklerin açılmasını beklemek zorunda kalmazsınız.

Eğer alan sıkıntısı çeken bir şehir bahçıvanıysanız, bu çeşitlilik, diğer bitkiler için çok dar olabilecek ön bahçe noktalarına sıkıştırılabilir. Cüce Kore leylağı aynı zamanda büyük bir kapta örnek bir çalı olarak büyür. Sundurmanızı çevrelemek için bir çifti yuvarlak toplara budamayı deneyin.

Bu bijou leylak çalılarını en güneşli noktaya koyduğunuzdan emin olun; böylelikle ön bahçenizin harika görünmesini ve kokmasını sağlayacak yığınla çiçek ve kokuyla ödüllendirilirsiniz.