Okul zili çalıyor!

Okula yeni başlayan ve devam eden öğrencilerin odalarını daha verimli hale getirmek için nasıl bir düzenleme yapılması gerektiğini uzmanlara sorduk. İşte detaylar…

Çalışma sandalyesini yatağa sırtı dönük yerleştirirseniz ders çalışırken yatağı görerek uykusunun gelmesini ve konsantrasyonunun bozulmasını önlersiniz. Online çocuk odası, BedRooms.


Okula yeni başlayanların odası nasıl dekore edilmeli?
Çalışırken odaklanmasını etkilen, dağınıklık yaratan eşyaları  kaldırın. Depolama üniteleri kolayca ulaşabileceği raflı kitaplık gibi ünitelerden olsun. Artık arkadaş ziyaretleri için uygun bir dekorasyon gerekiyor. Bebekli duvar kağıtları yerine yaratıcılığını geliştiren, dijital baskılı duvar panosu seçebilirsiniz. Çalışma masası ödev yaparken aynı anda kullandığı birkaç kitap, dosya, hatta laptopı için yeterli genişlikte olmalı. Kırtasiye ürünlerini yanındaki raf ve çekmece ünitesine koyarsanız masada alan açılır. Masayı ışık alan köşede planlayın. Sırtı yatağa dönük otursun. Böylece çalışırken yatağı görerek uykusu gelmez ve konsantrasyonu bozulmaz. Sağ elle yazanlar için ışığı soldan alacak şekilde yerleştirin. Masası çabuk kirlenmeyen, yıpranmayan malzemeden olsun. Lake yerine çizilmeyen kaplama olanlar tercih edilebilir. Arzu Elkatip/ Bedrooms.

Okula yeni başlayan çocuğunuzun oyun alışkanlığından hemen vazgeçmesi mümkünolmayabilir. Bu yüzden  çalışmaktan sıkıldığında oyuncaklarına kolayulaşması için pratik sandıklarda saklayın. Rasch Piccolo koleksiyonu, Hanna Home.

Odada çalışma ve oyun köşesi olmalı mı? Neden? Oyuncakların gelişimde önemi büyük. Odanın bir bölümünü oyuncaklarına ayırarak hala oynayabileceğini hissettirmek psikolojisi için önemli. Ama ders eşyaları ve oyuncakları ayrı alanlarda saklayın. Zeka geliştirici yapboz, bulmaca gibi oyunlar seçin. Hobisi varsa ilgili  gereçlere de bir alan ayırın. Bu yetenek ve özgüvenini geliştirmesi açısından da önemli. Onun fikir ve beğenilerini dikkate alarak odada ders çalışmaktan keyif almasını sağlayın. Bu aynı zamanda verimini de artırır. Anne ve babalara birkaç tavsiye:
• Işığın gözüne direkt gelmemesi ve loş ışık uyku düzenini, göz yorgunluğunu ve algı dağılmasını önler. Genel aydınlatma için mümkünse lambader tercih edin. Bunu masa lambası ve abajurla destekleyin.
• Çalışma masası çocuğun boyuna uygun olsun; doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yerde konumlandırın.
• Duvarda poster, renkli görseller dikkat dağıtır. Ancak aşırıya kaçmadan masa panosuna ya da yakın duvara onun sevdiği bir resim, fotoğraf, dünya ya da ülke haritası asarak motivasyonu artırabilir, hayal dünyasını geliştirerek yaratıcılığını destekleyebilirsiniz.Uzm. Klinik Psikolog Yesim Yasa Görgülü / Çilek Mobilya.

Pek çok kitap, defter, dosya, hatta laptopı aynı anda kullanıyorsa masa yeterli genişlikte olmalı. Crossing çocuk odası, BedRooms.

Odasının dekorasyonu psikolojisinde ne kadar etkili? Başarı çalışma ortamıyla direkt ilgili. Ona masanın ders için alındığını anlatın. Uygun ebatta ve zevkine göre kırtasiyelerle süslenebilir. Ama masa üstünün sade olması dikkati dağılması açısında çok önemli. Kitaplıkta yaş grubuna uygun içerikte kitaplar olsun. Bu öğrenmeye teşvik eder, okumaya yönlendirir. Televizyon, ders çalışırken müzik dinlemek onu negatif etkiler. Masanın karşı duvarında sadece hedefi hatırlatıcı resimler bulunsun. Uzm. Pdg. Nilay Gür/ Düşler Şatosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dekoratif boyama

Mutfak perdesinde fincan