Odasını okula hazırlayın

Çocuğunuzun okula başlamasıyla birlikte artık odasında bazıdeğişikliklere de imza atmanız gerekiyor. Eskiden sadece uyuma,depolama ve oyun alanlarından olan odasında çalışmave arkadaş ağırlama alanları için de yer açmalısınız.

Hangi mobilyalar?
Artık öğrenci olan çocuğunuzun odasında çalışma masası enönemli mobilya olmak durumunda. Çalışma masası seçerkenkırtasiye malzemelerini saklayabileceği çekmeceli bir modeliseçmenizde fayda var. Tabi ki bu masayı tamamlayacak çocuğunuzunrahat oturmasını sağlayacak bir sandalyeye deihtiyacınız var. Sandalyeyi seçerken özellikle sırt kısmının onunodasını okula hazırlayınvücudunu desteklemesine dikkat edin. Ancak bu iki mobilyanındışında konforlu bir yatak, iyi bir şilte, artık daha daçoğalacak kıyafetleri için bir dolap, kitapları için bir kitaplık,ekstra depolama çözümleri ve rahat ders çalışabilmesiiçin iyi bir aydınlatmayı da dikkate almanız gerekiyor. Ayrıcabir kız çocuğuna sahipseniz aynayı da unutmamalısınız.Eğer iki çocuğunuz varsa ve aynı odayı paylaşıyorlarsa yataklarınıyaş durumları ve odanın büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz.Çocuklarınızın yaşı biraz büyük ve küçük birodaya sahipseniz en iyi çözüm bir ranza olacaktır. Ranzayıahşap ya da metal olarak tercih edebilirsiniz.

Onun da bir stili olsun
Unutmayın o artık okula başlıyor, bu artık bazı kararları onaaldırmanız gereken günlerin geldiğinin de bir göstergesi.Örneğin artık odasının renklerinin seçimini ona bırakabilirsiniz.Ayrıca nasıl bir oda istediği konusunda da ona danışmanınzamanı geldi. O odasında kendini bir yıldız, bir otomobilyarışçısı hatta bir korsan gibi görmek isteyebilir. Alacağınızmobilyaların kalitesine, dayanıklılığına, sağlık açısındanzararı olup olmadığına siz karar verin ama bırakınrenk ve şeklini çocuğunuz seçsin.
Odada yer alan mobilyaları takım olarak tek bir mağazadan ya da tek tek bir stil oluşturarak farklı mağazalardan satınalabilirsiniz. Mobilyaların yanı sıra tekstil ürünleri ve aksesuarlarıda göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dikkat etmenizgereken en önemli noktalardan biri de aydınlatma. Çocuğunuzunodasında genel aydınlatmanın yanı sıra bir başuculambası ve masa aydınlatmasına da yer vermeniz gerekiyor.Almanız gerekenler arasında bir saat de olduğunu unutmayın.Çünkü artık o okula başlıyor ve saat kavramını öğrenmesininde zamanı geldi.

Depolama alanlarını unutmayın!
Çocuğunuzun artık daha fazla depolama alanına ihtiyacıvar. İşe ilk olarak dolabından başlayabilirsiniz. Çünkü artık dolabındaokul kıyafetlerine de yer açmanız gerekiyor. Bebeklikve ilk çocukluk dönemine oranla biraz daha büyük iki kapaklıbir dolap işinizi görecektir.
Bu dönemde ortaya çıkan bir diğer önemli depolama alanıise kitapları için alacağınız bir kitaplık olacaktır. Bu alana derskitaplarının yanı sıra ona okumayı sevdireceğiniz çocuk kitaplarınıda yerleştirebilirsiniz.
İlkokula yeni başlayacak çocuğunuz için duvara asılan raf tarzındakidepolama çözümlerini tercih etmemenizde fayda var.Raflara uzanmak isterken düşebileceğini aklınızdan çıkarmayın.Ama daha büyük yaştaki çocuklar için açık raflar iyi birdepolama alternatifi olabilir. Depolama çözümü olarak kutularıda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Alanları akılcı kullanın!
Duvarlardaki boşlukları kullanın; açık raf üniteleri yapın.Dolapların üzerini, sağını/solunu kitaplık olarak değerlendirin.Küçük odada, yatakların altını depolama amaçlı kullanın ki,gardrıp ile yata arasına masa yerleştirin. Yatağa dönüşenkanepeler seçin ki, çalışma masasına yer açılsın. Çalışmaalanının üzerinde ranza ile uyku alanı yaratın.