Odanızı ferahlatacak 8 basit ipucu

Bu küçük ve bütçe dostu ipuçları odanızda şaşırtı derecede büyük bir etki yaratacak.

Odanızdaki aynı düzenden sıkıldınız mı? Duvar kağıdınızı değiştirmek konusunda kararsız mısınız? Kafanızda böyle sorular belirmeye başladıysa, odanızı yeniden dekore etmenin zamanı gelmiş demektir. Profesyonellerden kişisel alanınızı yenilenemenin en kolay yolları hakkında ipuçları aldık. Odanıza yerleştirebileceğiniz aynalardan, tekrar kullanıma açabileceğiniz eski eşyalara, ışıklandırmadan vintage parçalara odanızı ferahlatacak 8 basit ipucu.

ODANIZA OLDUĞUNDAN DAHA BÜYÜK GÖSTERİN

Odanızı olduğundan geniş göstermek adına bir ayna kullanıyo olabilirsiniz, fakat bu aynanın yerini değiştirmeyi hiç düşündünüz mü? Unutmayın: bir oda ne kadar ışık alırsa o kadar büyük gözükür. “Odanızdaki aynayı da bir pencereymiş gibi kullanabilirsiniz” diyor New York’ta yaşayan iç mimar Libby Langdon. “Böylelikle doğal ışığı ikiye katlarsınız”. Michigan’da bir iç mimar olan Jana Bek ise bu doğrultuda aynaların pencerenin, duvar kağıdının, ya da tabloların önüne asılmasını öneriyor.

KAPINIZI DEĞİŞTİRİN

“Kapı kolları kesinlikle değeri bilinmeyen bir dekorasyon parçası” diyor tasarımcı Justina Blakeney. Eğer sıkıcı kapı kollarınız varsa, günde yüzlerce kez dokunmanıza rağmen varlıklarını fark etmemiş bile olabilirsiniz. Ama aynı şekilde sürekli dokunduğunuz bu parçanın üzerinde yapacağınız bir değişikliği çok daha kolay fark edilebilir kılabilirsiniz. 

Bunun için kapını kolunuzu daha farklı ve özgün bir tanesiyle değiştirebilirsiniz – ama odanızdaki mobilyalarla uyumlu olmasına dikkat edin. Aynı şekilde mutfak ve banyonuzdaki teçhizatı değiştirmek de buna benzer bir etki yaratabilir. Daha da büyük bir etki arıyorsanız ise dolaplar ve kapılara yapılacak bir boyayı gözden geçirebilirsiniz!

DÜZENLEMEYE BANYONUZU DAHİL EDİN

Washington DC’de bir iç mimar olan Tracy Morris, yarım günlük bir iş olan derz dolgusunu yenilemenin banyonunuzu yepyeni hissettireceğini söylüyor. Koyu harçlar söz konusu olduğunda kenarlara pürüzsüz bir bitiş bırakmak daha zor olacağından işi bir profesyonele bırakmak isteyebilirsiniz. 

Hazır banyonuza girmişken duş perdesi çubuğunu sıkılıcıktan kurtarıp kavisli bir bar ile değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Bu size aynı zamanda daha çok hareket alanı sağlayacaktır. 

DUVARLARINIZI CANLANDIRIN

Eğer evinizde herhangi bir alan içinizde sıkıntılar uyandırıyorsa etraftaki estetik parçaları gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Yeni bir dekorasyon parçası edinin ya da halihazırda olanları yeniden düzenleyin diyor Libby Langdon. “Sürekli aynı yerde bulunduğumuzda etrafımızdakileri gözden kaçırabliyoruz” diyor. Belki de odanızdaki dekoratif parçaların modası geçti ve siz fark etmediniz bile! Odanıza bir fotoğraf köşesi ekleyebilir, bazı parçalarınızı duvara yaslayabilir ve bu değişiklikleri dönemsel olarak tekrarlayabilirsiniz.

Tüm bu değişiklikleri uzun koridorunuzda ya da merdiven boşluğunuzda da uygulayabilirsiniz. Yaşam bloggerı Elsie Larson, değer verdiğiniz içeriklerle dolu bir galeriyi duvarınıza entegre etmenin duvara kişilik kazandıracağını söylüyor. Siyah ve beyaz baskıların aynı boyut ve renkteki çerçevelerle kaplanması ise kritik nokta.

YASTIKLARINIZI KABARTMAYI UNUTMAYIN

Düşük kaliteli dolgulu ya da yıllarca kullanılmış yastıklar sönük görünebilir. San Francisco iç mimarı Katie Raffetto, “iç dolgularını yenileyere onlara hayat verin”, diyor. Tercih ettiği seçenek, “yastık kılıfından uzunluk ve genişlik olarak yaklaşık 5 cm daha büyük olan yüzde 25 kuş tüyü ve yüzde 75 tüyden” oluşan bir iç dolgu. Bu, yastıklarınızı ekstra dolgun ve kanepenizin, yan koltuğunuzun veya yatağınızın üzerini davetkar hale getirecektir.

VİNTAGE PARÇALARI KULLANMAYI DENEYİN

Los Angeles’ta bir iç mimar olan Amber Lewis, eski parçaların bir odayı sıcak ve ilginç hissettirebileceğini söylüyor. “En iyi yanı” diyor, “öğenin kendine özgü olması. Başka hiç kimse aynı şeye sahip olmayacak.” Eski bir sandığı sehpa olarak kullanın, sofra takımlarını bir antika dolabında sergileyin ya da bir projeye girişme havasındaysanız, bir tuvaleti banyo makyaj masası olarak yeniden kullanın.

AYDINLATMANIN GÜCÜNDEN FAYDALANIN

Los Angeles’lı tasarımcı Orlando Soria, “Aydınlatma, bir odanın baş tacıdır” diyor. Baş üstü armatürlerinizi daha karakterli parçalarlar değiştirmek bir örnek. Ya da bir yemek masasının üzerine bir çift ampüllü sarkıt veya giriş yolunda dekoratif bir gömme montaj armatürü de deneyebilirsiniz. Tüm bunları kendiniz yapabilirsiniz ama bir profesyonel kiralamak bu iş için değer olacak ve başınızı matkap sesinden kurtaracaktır.

New York’ta bir Homepolish iç mimarı olan Laura Hur da ayarlanabilir bir anahtar takmayı öneriyor. “Farklı görevler farklı miktarlarda ışık gerektirir” diyor ve “aşırı aydınlatılmış bir akşam yemeği partisinden daha kötü bir şey yoktur.” Örneğin yemek masasındaki klasik çan şeklindeki aydınlatmanızı, beyaz bir abajur ile değiştirmek tüm odayı modernleştirecektir

MALZEMELERİ KARIŞTIRMAYI DENEYİN

Alana rahat, yaşanmış bir hava vermek için yumuşak ve sert malzemelerin kombinasyonunu kullanın. Dokuma sepetler, örgü yastıklar ve ham ahşap vurgular gibi çeşitli dokulara sahip öğeler, sıkıcı bir odaya görsel ilgi çekmenin de etkili bir yoludur. Jana Bek, karışımda ne kadar çok malzeme varsa, “alan o kadar seçkin ve uğraşılmış görünecek ve hissedilecek” diyor.

Küçük evler için dekorasyon önerileri: 50 metrekare altında geniş yaşam