Odaları genişleten pratik ve şık hamleler

Son güncelleme:

Kolay uygulanabilen görsel hileler ve pratik fikirlerle büyük bir değişime imza atın ve küçük yaşam alanlarını olduğundan daha büyük göstererek genişletin, ferahlatın.

Dar alanlı, küçük odalar insanda boğucu, kalabalık hissi uyandırır ve bu rahatlamak istediğiniz bir oda için uygun bir atmosfer olmaz. Küçük bir odayı büyük göstermek kolay olmasa da pratik teknikler ve dekoratif hilelerle ferah ve geniş algısı yaratmak mümkün.

BÜYÜK HALI + GÖRSEL ALGI

Düşündüğünüzün tam aksine mantığa aykırı gibi gelse de küçük odada büyük halı kullanmak genişletmeye, odak noktasına ve zemini açmaya yardımcı olabilir. Büyük halı, otuma alanını derli toplu gösterir ve görsel olarak bağlayıcı bir kurgu yaratır. Dikkat! Halıyı kanepeye göre ya da daha geniş seçin.

BIRAKIN IŞIK İÇERİ GİRSİN

Fotoğraf: dfs.co.uk

Doğal ışık odaları aydınlık, havadar ve daha ferah göstermeye yardımcı olur. Şık bir görünüm için pencere uygulamalarını sadeleştirin, kalın ve bol pileli perdelerden vazgeçin ve katlanır ya da kayar panjur sistemleriyle maksimum ışığın içeri girmesine izin veren ince kumaşlar, tüller tercih edin.

YERDEN TASARRUF EDİN

Çok büyük, hantal mobilyalar boğucu ve sıkışık gösterir, kalabalıklaştırır. Oysa yere özel ya da gömme üniteler, mobilyalar yerden kazandırırken şık ve modern bir görünüm de sunar. Özellikle eski yapıların geniş nişli ve bol girintili duvarlarına uygulanan gömme dolap, kitaplık ve raf sistemleri odayı işlevsel de kılar.

AÇIK ALANLARI DOĞU KULLANIN

Açık plan bir yaşam kurgusunda, mobilyaları diğer bölümlere geçişi engelleyebilecek, görüşü kıstlayacak şekilde konumlandırmaktan kaçının. Ayrıca keskin ve sert köşeli seçenekler yerine yuvarlak hatlı sehpa ve masalara, uzun mobilyalar yerine kısa sırtlı veya alçak ayaklı üniteler ile alan açın.

GENIŞLETEN, BÜYÜTEN AYNALAR

Büyük bir duvar aynasını bir pencerenin karşısına yerleştirerek veya ışığı geri yansıtmak için odanın bir köşesine ayaklı bir boy aynası koyarak alanın olduğundan daha geniş olduğu yanılsamasını yaratın.

3 HAMLEDE İŞİ BİTİRİN

  • Odağı zemine kaydırmak ve genişletmek için büyük bir halı kullanın.
  • İnce ayaklı mobilyalar seçerek zemini maksimum ferahlatın.
  • Nötr renkleri pastel tonlarla kullanarak ışığı maksimize edin.

Küçük evler için dekorasyon önerileri: 50 metrekare altında geniş yaşam