Oda oda evimi kuruyorum

Evlilik arifesinde olan çiftler için alışverişe dair ipuçları…

Boya & duvar kağıdı
Evlilik sezonu yaklaşıyor ve evlenmeye hazırlananlar ya da evini yenileme kararı alanlar için oldukça hızlı geçeceğe benziyor. Bu keyifli yolculuğa bir iş planı yaparak başlamak bu konuda sizi rahatlatacak birincil adımdır. Eviniz kira ise yapılacak olan masrafı minimuma indirerek mevcut olan düzeneğin üzerinde ufak renovasyon formülleri oluşturmak, yeni evlenecek olan bir çift için bütçe ve zaman açısından tasarruf sağlayacak bir çözüm yaratacaktır. Örneğin duvarlarınızı silinebilen su bazlı boyalarla renklendirebilir veya mevcut olan duvar boyanızın üzerini stilinize uygun desen veya dokudaki duvar kağıtları ile hareketlendirebilirsiniz.
Charleston Home marka duvar kağıdı, Lot.

Zemin döşemeleri
Eğer zemin döşemesi olarak parke tercih edilmiş ise ahşabın sağlam dokusu size yardımcı olacaktır. Bu tip bölümlerde sadece sistre yaparak eskisinden çok daha yeni ve parlak görünümlü bir  zemine sahip olabilirsiniz. Eğer parke sizde bakımı zor bir alternatif hissi uyandırıyorsa duvardan duvara halı seçeneği ile olduğunuzdan daha geniş ve aydınlık bir alana da sahip olabilirsiniz. Alerjik bir bünyeye sahip değilseniz bu seçenek evinizi bambaşka bir görünüme kavuşturabilir. Parke görünümden hoşlanıyorsanız fakat yer yer renk lekelerine ihtiyacınız varsa farklı stilde ve desende parça halı seçenekleri ile dekorasyonunuza hareket katabilirsiniz. Islak zeminlerde ise granit ve seramik  yer kaplaması konusunda geniş bir seçenek zenginliği söz konusu. Farklı ebat ve renklerde ahşap ve mermer görünümüne sahip granit kaplamalar seçim yapmayı gitgide zorlaştırıyor. Eğer dekorasyon konusunda iddialı bir tarz sergiliyorsanız epoksi gibi sıra dışı zemin kaplamaları da mekanınıza farklı bir soluk kazandıracaktır. Ancak zemin konusunda kısıtlı bir bütçeye sahipseniz ve geçici bir çözüm arıyorsanız mineflo seçeneği ile de ideal bir kullanım elde edebilirsiniz.
Vitale parke, Evdema.

Mobilya seçimi
Salonunuz dikdörtgen veya L şeklinde bir plana sahipse eşya yerleşiminiz de bir o kadar kolay olur. Fakat kare bir salon yapısına sahipseniz oturma köşesini yemek köşesinden ayırmak konusunda zorlanabilirsiniz. Bu tip konumlandırmalarda açık mutfak tarzı çözümlemeler her zaman için kullanışlı bir formül oluşturur. Dikdörtgen bir yerleşimde ise oturma köşenizin odağına televizyon ünitenizi yerleştirebilir ve kanepe takımınızı veya L şeklindeki oturma köşenizi televizyonu her açıdan rahatlıkla seyredebileceğiniz bir düzenlemede konumlandırabilirsiniz. L şeklindeki salonlar da kendi içerisinde kolaylık sağlayabileceği gibi metrekare anlamında küçük bir alana sahipseniz çok da kullanışlı olmayan bir seçenek teşkil edebilir. Bu noktada çok büyük ve geniş oturma çözümlerinden kaçınmalı, yemek odanızı 8 kişilik bir masadan çok 4 veya 6 kişilik açılabilen bir tasarımla kombinlemelisiniz. Eğer küçük bir salonunuz varsa yemek masanızı eşleştirmek için 2 veya 3 kapaklı bir konsol yeterli olacaktır. Büfe gibi yüksek ve kütlesel mobilyalar ise geniş salonlar için daha kullanışlı bir formül oluşturacaktır.  Sürgülü kapaklı giysi dolapları ve gömme dolaplar size yerden tasarruf sağlayacağı gibi ideal bir saklama çözümü de oluşturacaktır. Yatak odanızda ise160x200 cm ebadında çift kişilik bir yatak seçebileceğiniz gibi eğer geniş bir alana sahipseniz battal boy olarak adlandırılan XL bir yatakla da odanızı kurmaya  başlayabilirsiniz.
L oturma köşesi, Tepe Home.

Beyaz eşya & Küçük ev aletleri
Ankastre modellerin başı çektiği beyaz eşya seçiminde solo modeller de hala sıklıkla rağbet görüyor. İhtiyaç ve beklentilerinize karar verdikten sonra mutfağınızın stiline en uygun tasarıma yönelirken cihazlarınızın A enerji sınıfında olmasına da özen gösterin. Çünkü evinize herhangi bir elektrikli eşya alacaksanız artık A veya üstü enerji sınıfına ait ürünler temel bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.  Beyaz eşyanızı seçerken fiyatından çok kullanım kolaylığı ve işleviyle de ilgilenmelisiniz ki asla kullanmayacağınız ilginç çalışma seçenekleri olan modeller bir süre sonra kafanızın karışmasına yol açacaktır. Bir diğer önemli nokta ise beyaz eşyanızın yerleştirileceği yerin ölçüsüdür. Bu ölçüyü önceden bilirseniz, ürün alındıktan sonra karşılaşabileceğiniz olası bir yer probleminin de önüne geçmiş olursunuz. Beyaz eşyaların sadece beyaz olmadığı son dönemde rengarenk fırın, buzdolabı ve çamaşır makineleri de seçim yapmayı zorlaştıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
Crystal Blue çamaşır makinesi, Samsung.

Sofra üstü
Çok parçalı bir yemek takımının yanı sıra gündelik kullanımlar için de gerekli olacak bir kahvaltı, yemek ve çay takımı ile bardak setleri her öğüne keyifli ve neşeli bir görünüm katacaktır. Bardak çeşitlerinden kupalara, çay setlerinden servis tabaklarına, servis altlıklarından çatal-kaşık-bıçak setlerine, farklı içeceklere yönelik kadeh çeşitlerine ve gerekli olabilecek her detaya ihtiyaç duyulacak olan bu yeni ev için oluşturacağınız alışveriş listenizi özel günlerde ve her an kullanabileceğiniz eşyalar olarak iki bölümlü oluşturmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Gündelik kullanımlarda tercihinizi leke tutmayan ve temizliği kolay olan seçimlerden yana kullanabilirsiniz.
Helen koleksiyonu, Karaca.