Oda oda aydınlatma

Evdeki her odanın kullanım amacı farklı. Kullanacağınız aydınlatma armatürlerini de bu amaçlar doğrultusunda seçerseniz yaşam alanlarınızda işlevsel ve doğru bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Oturma odası/Salon
Genel aydınlatma:
Eğer ayrılmış bir elektrik bağlantısı varsa hem bir odak noktası oluşturmak hem de buradaki boşluğu dengelemek için bir avize kullanabilirsiniz. Mekan küçükse en fazla 5 kollu, genişse 8 kollu daha büyük avizeleri tercih edebilirsiniz. Oturma odanızda TV köşeniz varsa lambader tarzında odanın farklı köşelerine yerleştirilmiş aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Lambaderler yerden tavana doğru bir yansıtma sağladığından televizyonda parlama ya da yansıtma yaratarak rahatsızlık verici bir ışık kaynağı oluşturmaz.

Phillips marka Edward beşli avize, Koçtaş.

Amaca özel: Okuma alanınızda başlık kısmı ayarlanabilir tarzda bir okuma lambası ya da lambadere ihtiyaç duyabilirsiniz. İki berjer arasında konumlandırılan bir lambader de sohbet köşeniz için akıllıca bir seçim olabilir.
Ambiyans sağlamak için: Daha davetkar bir ortam yaratmak için abajur kullanabilirsiniz. Konsol, dresuar ve yan sehpalar üzerine yerleştirebilirsiniz.

Goda avize, Highlight.

Yatak odası
Bu alan dinlendirme ve uyku alanı olduğundan bu hisleri uyandıran, zarif ve yumuşak bir ışık yayan avizeler tercih edebilirsiniz. Işığın miktarını ayarlamak için gerekirse dimmerli elektrik anahtarları da kullanabilirsiniz. Çok kollu bir avize tercih ediyorsanız tercih edeceğiniz ampullerin düşük wattlı olmasına dikkat edin. Uyku öncesi okumayı sevenlerdenseniz başucunuza okuma lambaları yerleştirebilirsiniz. Giysi dolabınızın içinde ise yeterli aydınlatmayı sağlayacak LED aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.

Mutfak
Mutfakta çok büyük avizeler hiçbir zaman pratik bir seçim değildir. Yemek pişirilen ve buharın çok yoğun olduğu bu alanda özellikle cam avizeler kullanışlı ve uzun ömürlü bir seçim olmayabilir. Bunun yerine yönleri ayarlanabilir spot modüllü plafoniyerler daha akıllıca bir seçim olabilir. Eğer mutfağınızda yemek masanız bulunuyorsa ve burada bir odak noktası yaratmak istiyorsanız masanın üzerinde bir aydınlatma kullanabilirsiniz. Hatta yüksekliği ayarlanabilir aydınlatmalar masa üzeri için ideal bir seçim olabilir. Yemek hazırlanan ve pişirilen alanın da çok iyi ve parlak bir ışıkla aydınlatılması gerekiyor. Dolap içleri, set arası gibi noktalarda LED ya da spot modüller tercih edebilirsiniz.

Yemek odası

Yemek odası zarafetin daha ön planda olduğu bir alan. Dolayısıyla göz alıcı bir avizenin yemek masasının üzerinde konumlandırılması ideal bir kullanım olacaktır. Ancak yemek yerken göz almaması için mutlaka yumuşak bir ışık olması gerekir. Işığın miktarını ayarlayabilmek için dimmerli elektrik anahtarları tercih edebilirsiniz. Yemek odanızın tarzına göre vintage, klasik ya da modern avizelerden birini seçebilirsiniz.

Banyo
Islak zeminlerde de kazaların önüne geçmek için aydınlatmayı iyi planlamak gerekir. Banyonun farklı köşelerinde parlak ışık kullanmalısınız. Bu nedenle farklı aydınlatmaları bir arada kullanmanız gerekebilir. Makyajınızı banyoda yapıyorsanız bu alanda beyaz ışık tercih ederseniz renkleri daha doğru yansıtacağı için doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Buhardan kolay etkilenmeyen aplikler, plafoniyer tarzı aydınlatmalar genel aydınlatma olarak değerlendirilebilir.

Ikea.