Nostalji ve huzurun buluştuğu ev

Yoga eğitmeni Sinem Perek, Suadiye’de bir apartmanda yer alan evinde, eskinin yazlık evlerinin tadında, açık renk tonlarının getirdiği sakinliğin etkisinde, samimi alanlar yaratmış.

Ikea’dan alınan beyaz kanepe farklı yerlerden alınan yastıklarla renklendirilmiş.

Binanın nostaljik yapısından etkilenerek buraya taşınan yoga eğitmeni Sinem Perek, 100 metrekarelik bir dairede kendine ait bir dünya kurmuş. Üç oda ve bir salondan oluşan evde ilk yaptığı şey ise soluk sarı renkte olan duvar rengini beyaza çevirmek olmuş. Yaşam alanında tercih ettiği renklerle ilgili olarak, “Evimin sahile yakın olması, büyük pencereleri ve bina tipi nedeniyle eski zamanların yazlıklarından ilham alarak mümkün olduğunca doğal malzemeleri çağrıştıran, açık ve pastel renkleri tercih ettim, tabii ki ağırlıklı olarak da beyazı” diyor.
Ev sahibesi, çevresel açısından dünya üzerinde kullanılacak yeterli mobilya olduğuna inanıyor ve bu nedenle eşyalarını antika ve ikinci el satan dükkanlardan almayı tercih ediyor.
“Salonda ilgi alanlarımı yansıtan bir köşe oluşturmayı seviyorum, misafirlerim böylece beni tarzımla ve ilgi alanlarımla daha iyi anlayabiliyorlar” diyor. Yatak odasında fazla mobilya ve sıkışıklık yaratmak yerine ferahlık ve özel bir kaç parça kullanılarak yine yazlık kır evi stili korunmaya çalışılmış. Seyahatlerden alınan parçalar bu odada da kendine yer bulmuş. Demir karyola Kayseri’de bir ustaya yaptırılmış.

Berjerler ve mini büfe, ikinci el eşya satan bir dükkandan alınıp yenilenmiş.

Ikea’dan seçilen sandalyeler beyaza boyanmış. Avize ise Bun Design’dan alınmış.

Sinem Hanım keyifli bir misafir odası oluşturmuş. Bu odada kullanılan mobilya ve aksesuarların çoğu Ikea’dan.

 HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR