Neşeli dekorasyon hileleri ile yaşam alanlarında yüzünüz gülsün

Neşeli ev dekorasyonuyla, neşe ile dekore et keyif ile yaşa! Evinizi cennete dönüştürmenin sırrı aslında sizi rahatlatan ve gülümseten küçük detaylarda gizli. Bunları keşfederek yaşam alanlarını neşe ile dekore edip keyif ile yaşayabilirsiniz.

EN SON NE ZAMAN MUTLU HİSSETTİNİZ?

Hayatınızı gözden geçirirken kendinize şu soruyu sorun: En son ne zaman sevindiniz ve mutlu hissettiniz? Baharda çiçeklerle dolu bir caddede yürürken mis gibi kokularla içinize çektiğinizde miydi? Yoksa yağmur sonrası gökyüzüne yayılan gökkuşağını gördüğünüzde miydi? Belki de bir sabah yatak odanıza yayılan güneş ışığı ile veya özel bir sanat eserine ya da çok sevdiğiniz birinin fotoğrafına baktığınızda?

KÜÇÜK DETAYLAR, BÜYÜK MUTLULUKLAR

Kısacası aslında gündelik hayatımızda hepimiz küçük mutluluk anları yaşıyoruz ve tüm bu detaylar küçük gibi görünse de aslında resmin tamamına baktığınızda mutluluk en büyük kaynağı. Öyleyse bu küçük detaylar üzerine yoğunlaşıp onları dekorasyona dahil ettiğimizde, gerçek mutluluğu yakalayarak neşeli bir ev tasarlayabiliriz. İşin püf noktası sizi neyin mutlu ettiğini bulmak ve bunu evinize adapte etmek.

1- AYDINLATIN

Öneri: Güneşin ışığından ve sıcaklığından daha enerjik ve canlandırıcı bir şey yoktur.

Uygulayın: Işığın daha çok içeri girmesi için kalın ve ağır perdeleri kaldırın, görsel tazelik ve sıcaklık getirmek için duvarlarınızı beyaz veya sarı gibi parlak bir renkle boyayın, kaplayın ve ortamı canlandırmak için odaya farklı boyutta birkaç aydınlatma yerleştirin.

2- ESPRİLİ OLUN

Öneri: Hayatı çok da ciddiye almamak lazım. Biraz mizah ve esprili
objeler bize bunu hatırlatır.

Uygulayın: Renk, biçim veya ölçek konusunda cesur olun. Örneğin salon duvarını tematik ve esprili desende bir pano ile kaplayın. Bunu sıra dışı bir tablo ya da fotoğraf asarak da yapabilirsiniz. Absürd tablolar bu ara çok da moda.

3- ÖZGÜR RUHUNU PEKİŞTİR

Öneri: İstediğiniz her şeyi takip etmek için sınırsız ve özgür hissetmek mutluluk ve iyimserlik getirir.

Uygulayın: Mobilyalarınızı her birinin etrafında belli bir boşluk kalacak şekilde düzenleyin. Bu görsel açıdan da akış sağlayacağı için yaşam alanlarında özgürlük hissini pekiştirir.

Düzenli olmak mekanda boşluk hissi yaratır ve bu da özgürleşmemizi sağlayarak bizi huzurlu kılar.

overbeckandfriends.de

4- DOKUNMA İSTEĞİ MUTLU EDER

Öneri: İster el örgüsü yünlü battaniyeniz ister kaşmir kazağınız… Ne olursa olsun dokunmak iyi hissettirir.

Uygulayın: Yumuşak veya pürüzsüz yüzeyler ve tekstiller her zaman sarılma ve şımartma duygusu yaratır. Bu yüzden mobilya ya da aksesuarlarda kadife, saten, ipek gibi dokumalar kullanın. Eğer sizi ham keten, keçe, ahşap ya da taş gibi doğal yüzeyler mutlu ediyorsa evinizde bunları daha fazla kullanın. Amaç sevdiğiniz şeyler ile daimi mutluluğu yakalamak.

kitschkitchen.nl

5- ESPRİLİ TABLOLAR İLE SÜRPRİZLERE YER VERİN

Öneri: Beklenmedik şeyler hep keyif verir. Bunu dekorasyonda da deneyebilirsiniz.

Uygulayın: Açık raf ünitelerinin içini farklı renklerde boyayın. Modern bir tarzınız varsa antika bir parçaya yer açın ya da tam tersi klasik tarzda esprili tablolar asarak şaşırtın.

6- PAYLAŞIMCI OLUN

Öneri: “Ne kadar fazla o kadar iyi” Normalde önerilmeyen bu fikir, iş neşeli dekorasyona gelince anlam kazanıyor.

Uygulayın: Kanepe veya yatakta bolca yastık, ağzına kadar meyve dolu bir kase, yemek masasında ışıltılı şamdan grupları, sehpalarda içi çiçek dolu vazolar… Size neşe veren ne varsa bolca kullanın, hatta abartın. Ayrıca bu fikir tüm değerli koleksiyonlarınızı sergilemek için harika bir bahane.

Tutkularınızı sergileyin. Mesela boş bir köşeye bir sörf tahtası yerleştirin, salon sehpasına çok sevdiğiniz yemek kitaplarını koyun ya da hoşunuza giden çiçeklerden kocaman bir buket yerleştirin.

Isla Blue vazo, audenza.com

7- IŞILTI EKLEYİN

Öneri: Kristal taşlardan, pullar ve payetlere kadar ışıldayan, parlayan şeyler de neşe verir.

Uygulayın: Bol kristal taşlı bir sarkıt, boncuklu bir avize ışığı mükemmelce yansıtır ve aydınlatır. Ama bu kadar hacimlisi bana fazla derseniz kristal sürahi seti, biblolar, şamdanlar gibi daha küçük ölçekli şeyler de kullanabilirsiniz. Daha modern bir tarzınız varsa mutfak tezgahında sedefli kompozit taş kullanabilir ya da set arasını yanardöner seramiklerle kaplayabilirsiniz.

8- ARMONİ YARATIN

Öneri: Dengeli bir yaşamın mutluluk verdiği hepimizin bildiği bir gerçek. Bu dekorasyon için de geçerli.

Uygulayın: Kanepenin iki yanında abajurlar, yatak yanında komodinler gibi simetrik olmak doğru ama bu uyumlu olmak anlamına gelmiyor. Koltuğun iki yanında duran yuvarlak ve kare yan sehpalar aynı yükseklikte olduğu sürece dengeli durur. Önemli olan huzuru hissetmek. Zıt renk ve malzemeler, karanlık ile aydınlık, doğal ve yapay… Biri diğerinin önüne geçmediğinde armoni yaratır.

Riceteria Türkiye.

9- DOĞAYI KEŞFEDİN

Öneri: Hayat bize biraz ağır gelmeye başladığında kendimizi doğaya açarız ve bu da ruhumuzu besler.

Uygulayın: Dekorasyona doğayı davet etmenin en kolay yolu bolca saksı bitkisi kullanmak veya kocaman bir vazoyu çiçeklerle doldurmaktır. Bu, siz farkında olmasanız da mutluluk verir. Bunu döşemelik kumaşlar, duvar kağıdı veya tablolarla da yapabilirsiniz. Eğer güzel bir manzaranız ya da sera havasında bir balkonunuz varsa perdeleri hiç kapatmayın.

Renk ile eğlenceli kılmak için pencere doğramalarının veya raf ünitenizin içini sevdiğiniz bir renkte boy ayın. Yatak başınızı iptal edip sadece renklerle tasarlayın.

10- MAKSİMUM DUYGUSALLIK

Öneri: Çocukluk dönemi anıları, aile yadigarı ve seyahat hatıraları… Hepsi mutlu zamanları anımsatır ve gülümsetir.

Uygulayın: Aile yadigarı vitrin ya da düğünde kullandığınız masa çiçekleri. Kısaca sizin için mutlu bir anlam ifade eden bir veya iki öğe seçin ve bunları dekorasyonun odak noktası yapın.

Bu od anın renkleri psikolojik denge sağlıyor. Çünkü: Turuncu heyecan ve mutluluk verici bir renktir, metabolizmayı hızlandırır. Yeşil uyumun rengidir, sakinleştirir. Mavi ise samimi yeti ve güveni temsil eder.

MUTLU YAŞAMIN 3 KÜÇÜK SIRRI

Ingrid Fetel Lee’nin Joyfull kitabının ilk maddesi renklerle mekanlara dinamizm ve kişilere enerji kazandırmak. Sevdiğiniz üç ana rengi belirleyin ve evin en fazla vakit geçirdiğiniz alanlarında bunlara mutlaka yer açın.

İkinci madde ise bizlere çok iyi gelen bol ışık kaynakları ve yüksek tavanlı evlerin yarattığı ferahlık hissi. Bu yüzden evleri daha yüksekmiş gibi algılatan boya ve ışık hilelerine başvurun.

Üçüncü ve en önemli nokta ise evlerde doğaya ve doğala yer açmak. Güzel bir manzara veya yeşilliğe bakmak sağlığımız ve ruh halimiz üzerinde olumlu etkiler bırakır.

Yatak odasını ağaçları gören pencereli bir odada konumlandırın. Bu, güne doğaya bakarak mutlu ve huzurlu başlamanızı sağlar ve enerjinizi yükseltir.