Ne kadar kötü?

Ev demek sadece dekorasyon demek değil. Gündelik hayatımızda yaptığımız ve doğru bildiğimiz bazı şeyler ne kadar iyi, ne kadar yanlış bunları da öğrenmeli.

Çocuklarınızın sanat eserlerini onlara sormadan atmak
Düzenli olarak fazlalıkları elden geçirmezseniz evinizin bu yığınların altında sıkışıp kalması çok da uzun sürmez. Ancak ayıklama işlemini yaparken eğer çocuklarınızın sanat eserlerini onlardan gizlice atarsanız ve bunu farkederlerse bu güven sorununa yol açabilir. Bu konuda pedagoglar şöyle diyor: “Çocuklarınıza danışın ve bir şeyden çok hoşlanıyorsa bunu atmayın ve bir süre daha  tutun; ama önemsemedikleri bir şeyse atın.” Tabii bazı çocuklar hiçbir şeyin atılmasını istemezler, eğer durum  buysa açık olun. Çocuğunuza her şey için yerinizin olmadığını ve en sevdiklerini seçmesi gerektiğini söyleyin.  Seçilenlerin bir kısmını akrabalara göndermek de iyi bir fikir olabilir. KISACASI:Oldukça kötü!

Ciklet yutmak
Anneniz size ne söylemiş olursa olsun şunu bilin ki kazara yutacağınız bir ciklet midenizde senelerce kalmaz, her yemek gibi sisteminizden 2 günde geçip gider. Vücudunuz cikleti sindiremez, ama bu durum cikleti tehlikeli hale de getirmez. Cikletin büyük bir kitle oluşturup, mideniz, bağırsak veya kolonunuzda takılıp kalmasına yol açacak şekilde bir seferde çok büyük bir parça yutmuyor ya da günde birkaç ciklet yutmuyorsanız eğer, sorun yok demektir. Bu sorun genellikle cikleti yutmaması gerektiğini bilemeyen küçük çocuklarda görülebilir, bu nedenle çocuğunuz ciklet yutma eğilimindeyse 5-6 yaşına dek ona ciklet çiğnettirmemekte fayda var. KISACASI: Kötü sayılmaz!

Mutfak eviyenizin altında karton poşetleri saklamak
Poşetleri saklamak için en uygun yer mutfaktaki eviyenin altındaki dolap gibi görünebilir, ama bu dolap aynı zamanda da hamamböceği, fare ve çeşitli parazitler için en uygun bölgedir. Karanlık, nemli ve ılık bu ortam haşeratlar için zaten mutlu bir ortamdır. Bu dolaba bir de karton poşetleri koymanız halinde, haşeratlar bu poşetlerdeki yapıştırıcılarla ve içlerinde olabilecek kırıntılarla beslenebilirler ve dolabınızı onlar için cennet haline getirmiş olursunuz! Eğer evinizde haşerat sorunu yoksa, bu durum problem oluşturmayabilir, ama işinizi sağlama almak istiyorsanız karton poşetlerinizi nemli olmayan serin bir ortamda -tercihen mutfakta değil- saklayın. KISACASI: Oldukça kötü!