Ne kadar koleksiyonersiniz?

Evde biriktirdiğiniz en küçük objeyi bile bir koleksiyoner gibi sergilemek 10 küçük adımda mümkün.

Rice.

1. BİR KOLEKSİYONER gibi düşünmeye başlıyorsanız aile geçmişine ait şeyleri sandıktan çıkarma vakti gelmiş. Sergilemek için en doğru yer aynalı bir konsol veya varsa şömine üstü. Böylece yansıyan görüntü sayesinde çokmuş gibi görünerek koleksiyon havası da verir.

2. AŞINMIŞ VE YIPRANMIŞ OLSUN YETER Mİ? Elbette hayır, ancak bu biraz da ne biriktirdiğinize bağlı. Çok eski, hatta saray işi porselenler ve eşyalar biriktiriyorsanız, bunları eskitme cilalı bir vitrinde sergilemek dikkat çekici olabilir.

3. MÜKEMMEL YA DA DEĞİL, PAHALI YA DA DEĞİL. Bazı koleksiyon parçaları için aslında pek bir önemi yok. Kimi Paris’te bir eskiciden alınmış olsun, kimiyse köşe başındaki zücaciyeciden eğer seramik kase, fincan ya da tabak biriktiriyorsanız desen ve formlarının uyumuna ve ilginç olmasına dikkat edin yeterli.

4. OBJELERİ MAĞAZA RAFINDAYMIŞ GİBİ SERGİLEMEK çok akıllıca. Böylece hem belli bir tema takip edersiniz, hem de koleksiyonu daha iyi algılatırsınız.

5. SERGİLERKEN ARKA FONUN RENGİ DE ÖNEMLİ. Mesela siyah, yeşil ya da sarı fon rengi metalik objeleri iyi tamamlar, oysa baskın kırmızı yutar. Ayrıca koleksiyon parçalarını yan yana dizerken renk skalası önemli. Pastel tonlular, küçük desenliler gibi bir sıra izlenebilir.

6. VINTAGE TABLO, FOTOĞRAF YA DA TEKSTIL BIRIKTIRIYORSANIZ, bunları bit pazarından alınmış eski  çerçevelerde asarak konsepti tamamlayın ya da tamamen çerçevesiz gibi görünecek bir şekilde klipsleyin.

7. YALINLIK DA OLDUKÇA IYI VURGULAR. Abartıdan uzak, hatta modern hatlara sahip bir dekorasyon tarzında vintage, shabby chic ya da retro objeler hem daha iyi fark edilir, hem de dekorasyona yaşanmışlık katar.

8. SERGILERKEN PRATIK OLUN. Fincan ya da kase koleksiyonlarınızı neden günlük kullanıma da dahil etmeyesiniz? Üstelik onları amaçlarına uygun kullanarak eski zamanları daima hatırlayabilirsiniz.

9. HER ŞEY DINAMIK ŞEKILDE SERGILENEBILIR. Mesela eski ya da yeni, biriktirdiğiniz vazoları her zaman pencere önünde, hepsi bir arada ve elbette içinde çiçeklerle sergileyin.

10. EN ÇOK EŞYA ÇOCUK ODASINDA OLUR. Hemen her şeyi biriktirmekten keyif aldıkları için oyuncak, etraftan toplanan objeler, para, hatta zamanla şapka, takı gibi şeyler bile birikebilir. Odalarında bunları asabilecek askı ve raflara mutlaka yer açın.

Baobab Home.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL