Muzip, neşeli ve sıra dışı

Çocukların bitmeyen enerjisi ve neşesi, stilleri de etkisi altına almış durumda. Dekorasyonun rotası bu sezon ve hatta gelecek sezonlarda da çocuksuluğu ön planda tutan stillere yönelecek gibi…

Modern çağın karmaşası, yoğunluk ve hızlı temposu dekorasyon stillerini de etkiliyor. Gün içinde yaşanan olumsuz etkiden arınmak, rahatlamak için Zen felsefesinde dekore edilen evler, aromaterapik kokular, mumlar ve daha neler…  Hepsi daha mutlu ve iyi hissetmek için küçük çabalar. Tam da bu noktada arayışa giren tasarımcıların imdadına çocuklar yetişiyor. Hemen her stilin içindeki çocuğu kimi zaman renklerle kimi zaman desenlerle açığa çıkararak çok daha neşeli mekanlar yaratmak mümkün.

Laura Ashley.

Desenlere vurgu
Çocuksu eğilimin çıkış noktası eğlenceli desenler. Son iki yıldır popülaritesini artıran baykuş deseni sofradan kumaş lara kadar her yerde. Artık klasikleşen kuş, kelebek ve stilize çiçekler de bolca var. Retro stile sempatiniz varsa illüstratif tablolar, Pop Art posterler gibi tarzın öne çıkan detaylarıyla çocuksu ve neşeli olabilirsiniz. Daha sıra dışı olmayı seviyorsanız çocuk figürleri, meyve desenleri, kaligrafik ve esprili geometrik desenler de seçenekler arasında. Tüm bunlar neşeli atmosferler yaratır ama karmaşa riskini de göz ardı etmeyin. Bu yüzden sadece kuş, kelebek veya yazı gibi belli bir desen belirleyin,  klasik çizgililer ve düz kumaşlarla kombinleyin.

Renklere vurgu
Çocuksu desenler parlak ve sıcak renkleri sever. Bu dekorasyonda iki seçenek var. Birincisi ana rengi beyaz bırakmak ve aksesuarlarda renk kullanmak. İkincisi birkaç renk belirledikten sonra aksesuarlarda içlerinden bir ya da ikisini uygulamak. İlki klasik ve modern tüm stillerle uyumlu. İkinciyse uygulaması zor ve doğru seçimler yapılmadığındakarmaşa yaratarak sizi hataya düşürebilir. Bu yüzden böyle bir dekorasyon uygulayacaksanız ve kendinizden çok da emin değilseniz ilk seçeneği tercih edin.
Room Seven, www.renklizebra.com

Etnik severseniz çocuksu neşe için fener motiflerinden yardım alabilir, zik-zak desenler ve parlak renklerle hacim kazandırabilirsiniz.
www.kitschkitchen.nl

Çocuksu stiller evin havasını da tazeler. Ama bazı odalara diğerlerinden çok yakışır. Mesela mutfakta sofra takımları ve teksitllerde neşeli desenleri bolca kullanmakta sakınca yok.
www.overbackandfriends.com


HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR