Mutluluğun sırrı mutfakta mı?

Mutfaklarımız, hepimizin hayatında çok önemli yer tutan bir alan. Sağlıklı ve düzenli bir mutfak, sağlıklı beslenmek ve daha uzun, daha mutlu, daha güzel bir hayat sürebilmek için kilit role sahip. İşte mutfakta mutluluğu yakalamak ve daha güzel bir yaşam kurabilmek için aklımızda kalması gereken küçük ipuçları.

Mutfaklar, yeni bir ev kurarken, aslında çoğu zaman evin en az özen gösterilen alanları olabilir. Özellikle yeni evli genç çiftler için oturma odası veya salonlar evde yaşam için en önemli alanlarmış gibi düşünülür ancak zaman geçtikçe ve dışarıdan sipariş edilen yemekler artık çiftlerin sağlığını bozmaya başladığında, mutfağın önemi kendini belli etmeye başlar. Mutfakta geçirilen zaman uzadıkça çiftler yorulmaya başlayabilir ama mutfakta daha az zaman geçirerek daha kaliteli, daha lezzetli, daha sağlıklı yemekler hazırlamak için mutfağa yatırım yapmak gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Mutfak gereçleri ne kadar gelişmiş olursa, mutfakta yemek hazırlamak için geçirdiğiniz zaman o kadar azalır. Bir diğer deyişle, mutfakta daha kaliteli zaman geçirecek fırsatlar yaratmış olursunuz. Mutfak için ayırdığınız birim zamanda çok daha üretken olursunuz ve daha sağlıklı, daha lezzetli tarifleri hayata geçirme imkanına kavuşursunuz.

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak bir ipucu da, alışkanlıklarınızı ve damak lezzetinizi dikkate alarak, bu ihtiyaçlarınıza göre mutfağınızı donatmanız…  Örneğin, yoğurt seven bir aileyseniz ve sürekli taze, sağlıklı yoğurt tüketmek istiyorsanız, işini iyi yapan bir yoğurt makinesi mutfakta size zaman kazandıracaktır. Farklı farklı ekmek çeşitleri yemekten mutlu olan bir aileyseniz, kendi ekmek tariflerinizi hayata geçirecek bir ekmek makinesi, mutfağınızın bir köşesinde yer almalı. Ya da kahve hayatınızda önemli yer tutuyorsa, mutfakta mutlaka yer alması gereken bir cihaz da kahve makinesi olmalı. Kahve makinesi seçerken ise makinenin sizin damak zevkinize hitap eden doğru ayarları sağlayacağından emin olmalısınız. Kahve makineleri çok farklı mantıklarla çalışabilir. Türk kahvesi yapmak için geliştirilmiş makineler kadar, lezzetli, köpüklü kahveler hazırlamak için de farklı makineler bulunuyor.

Hazır anneler günü de yaklaşıyorken, mutfakta hayatı kolaylaştıran bu tür bir hediye de evde herkesin hayat kalitesini yükseltecek bir sürpriz olabilir. Elbette annelerimiz mutfakta hizmet etmekle yükümlü insanlar değiller ancak günün yorgunluğunu atmak için kendine bir kahve yapmak isteyen annenize, bir düğmeye bastığında seveceği lezzetli bir kahve pişirecek kaliteli bir kahve makinesi hediye etmek, ona hayatın tadını çıkarabileceği fırsatlar sunacak bir güzel bir sürpriz olacaktır. Daha da güzeli, annenizin ve babanızın birlikte içeceği lezzetli kahvelere eşlik edecek güzel sohbetler, hayat kalitesini ve mutluluğu zenginleştirecek bir etki yaratmaz mı?

Dolayısıyla anneler günü hediyesi seçerken, annemize hayattan lezzet ve tat alacağı güzel alışkanlıklar kazandırmayı hedeflemek, doğru bir anneler günü hediyesi stratejisi olabilir.

Eşim mutfağa girmek istemiyor?

Mutfağın, evliliklerde başarı ve mutluluk için kritik role sahip olduğunu unutmadan, mutfaktaki iş yükünü sadece kadının üstlenmediği, eşlerin birlikte mutfakta zaman geçirerek birlikte yeni lezzetler ve yemekler hazırlayacağı bir bakış açısının önemini tekrar hatırlatmış olalım.

Eşiniz bu ortak uğraşa yanaşmıyorsa, onu yavaş yavaş, küçük mutfak işlerine razı ederek mutfağa girmeye ve beraber zaman geçirmeye ikna edebilirsiniz.

Hatta eğer mutfakta zaman geçirmeye karşı ağır bir direnç hissederseniz, belki mutfağa bir TV yerleştirmek de eşinize mutfağın bir yaşam alanı olduğunu, orada beraber zaman geçirebileceğinizi hatırlatmak için doğru bir başlangıç olabilir.

Mutfağa bir kez girmeye alışan eşinize arada küçük doğrama, çırpma işleri vermek, ardından da yemeklerde yardım etmesini sağlamak, aranızdaki iletişimi de güçlendirecek bir etki yaratacaktır.