Mutfakta dönüşüm

Sınırsız renk ve desen seçenekleriyle evlerimizin her odasına yeniden girmeye başlayan duvar kağıtları, artık mutfaklarda da kullanılıyor. Hatta duvar kağıtları mutfağı pratik ve ucuz bir şekilde yenilemek isteyenler için harika bir seçenek haline geldi. Eğer siz de mutfağınızı yenilemek istiyorsanız duvar kağıdı kullanmayı düşünebilir, kısa sürede mutfağınıza farklı bir görünüm katabilirsiniz.

Mutfağı yenilerken duvar kağıdını nasıl kullanabilirsiniz?
– Tüm mutfağınızda duvar kağıdı kullanacak kadar cesur değilseniz, sadece bir duvarda ya da açık rafların iç kısımlarını kaplayacak şekilde duvar kağıdına mutfakta yer verebilirsiniz. Çok fazla masrafı olmayan bu yöntemle sıkıldığınız zaman duvar kağıtlarını kolayca değiştirebilirsiniz.
– Tezgah arkasında kalan ufak alanda da duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Bu durumda duvar kağıdı uyguladığınız kısmın üzerini şeffaf cam kaplayıp, silikonla sağlamlaştırarak su sıçramalarına karşı önlem alabilirsiniz.
– Mutfakta çok daha etkili bir görünüm yaratmak istiyorsanız duvar kağıtlarını tüm duvarlarda kullanmalısınız. En küçük mutfaklar bile duvar kağıtlarıyla eşsiz bir görünüme kavuşabilir. Ancak tüm mutfağı kaplayacağınız, dolaplara ve mevcut stile uyum sağlayacak bir duvar kağıdını seçerken kendinizi meyve & sebze desenleri ile sınırlamayın.
– Eğer mutfağınızda fazlasıyla paslanmaz çelik ya da gümüş tonlarında mutfak eşyası varsa görünümü yumuşatmak ve biraz İskandinav havası katmak için açık tonlarda gri-beyaz dikine çizgili bir duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde dikine çizgiler kullanarak duvarlarınızın daha uzun, tavanın daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz.
Yatay çizgiler de alanın daha uzun görmesini sağlayacaktır. Elinizdeki çizgili duvar kağıdını döndürerek dikine ya da yatak olarak kullanabileceğinizi unutmayın.
– Mutfağınıza canlılık katmak istiyorsanız tercihiniz hareketli desenlerden ve canlı renklerden yana kullanabilirsiniz. Küçük desenler çok daha zarif bir hava yaratırken, arka plandaki rengi ile odanın genel fonuna destek olur. Büyük desenler ise mutfağınızda çok daha sıcak bir atmosfer yaratarak, görsel açıdan ilgi çekici bir düzenleme oluşturmanızı sağlayabilir.
– Gerçekten kuvvetli bir değişiklik istiyorsanız duvarınıza bir manzara ya da fotoğraf yansıtan duvar kağıtlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Fotoğraflar:  AO