Mutfak ve banyo için yeşil fikirler

Evin ıslak hacimlerine bitkileri davet ederek onları istediğiniz zaman birer seraya çevirebilirsiniz.

MUTFAKTA BİTKİ DÜNYASI

Bitkiler söz konusu olunca mutfağınız farklı şeyler denemek için size sayısız imkan sunar. Yeşil yapraklı bitkileri bu alanda sergilerken, yenilebilir bitkiler ise kesme tahtasından kolayca ulaşabileceğiniz güneşli bir pencere kenarına çok yakışacaktır. Fesleğen, nane, maydanoz ve limon otu gibi çeşitlerin tümünü iç mekânlarda küçük ya da orta boy saksılarda yetiştirilebilirsiniz, böylece fazla yer kaplamazlar.

Saksıların küçük olmasının bir başka avantajı da yoğun bir mutfakta devrilme olasılığını azaltması. Mutfakta, günün saatine ve ocak ya da fırının kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak sıcaklığın sürekli değiştiğini sakın unutmayın. Bu ısı dalgalanmalara karşı denge sağlamak için bitkinizi düzenli olarak sulayın ve toprağın ne sıklıkta kuruduğunu takip edin. Kuruma sık görülüyorsa, bitkilerin yerini değiştirin.

Mutfak ve banyo için yeşil fikirler

Sıcak günlerde onları pencere önünden nispeten daha serin olan mutfak masasına taşıyın. Bitkileri tek tek saksılarda masanın ortasına dizmek de onlara hak ettikleri ilgiyi göstermenin bir başka yolu. Mutfakta renk ve koku patlaması yaratmak için, süs mandalinası en doğru seçimlerden biri. Yapı marketlerden ya da fidanlıklardan uygun fiyatlı bir tane seçebilirsiniz. Keskin tadı olan minik mandalinaları olgunlaştıklarında koparıp içeceklerinizi tatlandırmak için kullanabilir ya da şurup yapabilirsiniz.

Mutfakta bizi çılgına çeviren sinekler ve uçan böceklerle savaşmak için de bitkileri kullanabilirsiniz, mesela sinekkapan… Bakımı kolaydır, ancak asitli toprak kullanın ve ona musluk suyu yerine yağmur suyu verin. Emeğinizin karşılığını fazlasıyla verecektir.

Dekoratif bir seçenek olarak bitkileri yüksekte kullanmak da harika bir fikir. Sarmaşıklar bir rafı veya asılı bir saksıyı güzelleştirir, üstelik yaprakları iç mekânda havayı kirleten formaldehiti emdiği için de faydalıdır. Kauçuk bitkisi de öne çıkan dekoratif seçenekler arasında. Yaşaması için onu güneşli bir yere koyun. Mesela pencere önü uygun bir nokta. Yaprakları zaman içinde tozu ve kiri çeken bir yağ tabakasıyla kaplanabilir. Bu nedenle onu sağlıklı tutmak için her hafta hafifçe silmeyi de ihmal etmeyin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mutfakta yetişen çiçekler: İşte en güzel mutfak bitkileri

BANYODA YEŞİLE YER AÇIN

Mutfak ve banyo için yeşil fikirler

Genellikle evin az ışıklı, çok nemli ve yüksek sıcaklıktaki en küçük odası olan banyo, bitki yetiştirmek için pek de iyi bir yer gibi görünmeyebilir. Ancak sıcak bir banyodan veya duştan sonra oluşan ısı ve nemde yetişebilecek pek çok bitki çeşidi olduğunu unutmayın. Orkideler, yelken çiçekleri ve eğrelti otları pencere kenarlarına, raflara ve hatta sifonun üstüne bile yerleştirilebilir. Aynı zamanda bitkiler sade bir banyoda odak noktası oluşturmak ve nemli bölgeleri veya yenilenmesi gereken alanları gizlemek için de kullanılabilir. Eğer yeriniz ve bütçeniz izin veriyorsa, cesur olun ve banyoda egzotik yeşil bir arka plan oluşturmak için bitki çeşitlerini bir arada kullanın. Banyoda farklı bitki çeşitlerini bir arada kullanmak, küvette gevşemenize yardımcı olmanın basit ama etkili bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda nemli bir mikro iklim yaratarak en iyi bitki yetiştirme koşullarını da sağlar. Bitkileri nemli bir çakıl tepsisine koyabilir ve nemli tutmak için onlara düzenli olarak su verebilirsiniz. Yer sorununuz varsa, dikey şekilde büyüyen bitkileri seçebilirsiniz.

Bitkiler pencere kenarında veya banyo dolabının üstünde mükemmel şekilde büyürler. Örneğin Aloe vera, sivri uçlarıyla harika görünür ve aynı zamanda ilaç dolabınıza da katkı sağlar! Doğal iyileşme için bir yaprağını kırıp şifalı jelini yara ve yanıklara uygulayabilirsiniz.

banyo bitkileri
Küvetinizin üzerindeki alana makromelerle bitkilerinizi asabilirsiniz.

Küçük banyolarda, atıl alanlardan en iyi şekilde yararlanmanın bir başka yolu da saksıları asmaktır. Yeşil, gür ve sağlıklı yapraklar için bol neme ihtiyaç duyan tül kuşkonmaz bitkisini deneyin. Aynı çeşitteki bir diğer bitki de sık ve rengarenk çizgili yapraklarıyla Zebra bitkisidir.

Salon yaprağı da, fazla ışık istemeyen bakımı rahat bir bitkidir. Bununla birlikte, düzenli olarak yapraklarının tozunun alınması ve sağlıklı kalması gerektiğinden banyo için idealdir. Geniş alanlar için, direkt gün ışığı istemeyen ve nemli ortamları seven çalı şeklindeki eğrelti otu da uygun bir seçim olabilir.

Az ışıkta mutlu olan bitkilerin bile büyümek için biraz ışığa ihtiyaç duyduğunu belirtmekte fayda var. Bitkilerin ihtiyaç duyduğu ışığı üreten floresan ampulleri kullanmak da banyoya ışığı dahil etmenin iyi bir yolu.

İlginizi çekebilir: Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 30 bitki

RAFLARDAKİ BİTKİLER

Duvara monte edilen kutu şeklinde bir raf, bitkilerle ve sukulentlerle doldurulduğunda yaratıcı bir sahne oluşturur. Arkaya bir de ayna koyarsanız bu yeşil gücü iki katına çıkarabilirsiniz. Metal, nemli atmosferde iyi hava alacağı için çelikten yapılmış endüstriyel tasarımlar banyo için iyi bir çözüm olabilir.

BOL BOL YEŞİLLİK

Bitkiler evin her köşesine kattıkları güzelliği banyolara da taşıyorlar. Banyonuzda bol bol nem seven bitkilere yer verebilirsiniz.

banyo bitkileri
Banyonuza gerek mobilyalar gerekse bitkilerle bir oda havası katabilirsiniz.

PRATİK ŞIKLIK

Asılabilir saksıların suya ihtiyacı olacak, bu nedenle uzun bir ipi tavan kancasına asın ve ardından uçlarını uzanabileceğiniz yükseklikte başka bir kancaya bağlayın. Bu sayede bitkilerinizi sulamak için kolayca indirebilirsiniz. Üstelik renkli bir ip seçerseniz harika bir dekoratif aksesuara da sahip olursunuz. Genelde küçük banyolar, bu çözümü denemek için ideal alanlardır.

TEMİZ TUTUN

Banyo bitkileri, içinde bulundukları nemli ortamdan çok keyif alsalar da pudra veya deodorantlardan yayılan tozlardan pek hoşlanmayabilirler. En küçük odanızın küçük yapraklı sakinlerini su püskürterek temizleyebilir ya da duşta yıkayabilirsiniz. Geniş yapraklı olanları ise, nemli bir bezle silinmek son derece mutlu edecektir. Işık seviyesini etkilediği için pencerelerdeki buharı sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin.

BİRAZ TAZE HAVA

Bitki guruları, saksıdaki toprağı havalandırmanın önemi konusunda hemfikir. Toprak kolayca sıkılaşabilir ancak düzeltilmesi de oldukça kolay. Teknik aletlere de hiç gerek yok. Toprağı havalandırmak için ahşap bir çubuğu toprağa batırıp hafifçe sallayın ve bitkinize ihtiyacı olan tazeliği verin. Bunu yapmak için en iyi zaman sulamadan hemen öncesi.

küvet ve bitkiler

Güneş ışığı seven iç mekan bitkileri – İşte 15 güneş seven bitki