Mutfağı daha keyifli ve verimli kullanma kılavuzu

1. Tekdüzeliği kırmanın yollarındanbiri farklı malzemeleri bir aradakullanmak olabilir. Tezat yaratmakiçin ahşap ile el boyaması ürünleribirlikte kullanabilirsiniz.
2. Servis arabası kullanarakhem mutfağınızda birdepolama alanı yaratabilir,hem de yemek davetlerindeservisleri taşımak için kolaylıksağlayabilirsiniz.
3. Tezgah arasını mutfakgereçlerinizi depolamak içinkullanabilirsiniz.
4. Mutfak kapaklarınızı boyamak,stensil desen uygulamak ya daçıkartmalarla canlandırmak… Hepsiçok keyifli, hepsi çok pratik.
5. Ana depolamayerinde fazladanyeriniz varsa bualanı askılı raylarve açık raflarladeğerlendirebilirsiniz.
6. Eviyenizinyanında temizlikmalzemeleriniziçin geniş bir alanyoksa yanınafırça ve temizliksüngerinizikoyabileceğinizbir sıvı sabunluk iyibir çözüm olabilir.
7. İhtiyaçlarınızı yazacağınız bir mutfakpanosu onların hatırınızdan çıkmasınırahatlıkla engelleyecektir.
8. Daha ferah ve sıcak bir mutfakta çalışmak istiyorsanızaçık sistem dolap üniteleri, ahşap malzemeler ve parlaklake yansımalı boyalar kullanabilirsiniz.
9. Mutfağınız alan olarakküçükse oturma birimikoyarken zorlanabilirsiniz.Bu durumda küçük karebir mutfak masası veonun içine geçebilenküçük sandalyelerimdadınıza yetişebilir.
10. Küçük çocuklarınız varsamutfağınızda onlar için de bir alanoluşturun. Böylece mutfakta işyaparken daima gözünüzün önündeolmalarını sağlayabilirsiniz.
11. Mutfağınız salona açılıyorsa farklırenk kombinasyonları uygulayarak ikimekanı birbirinden ayırmak akıllıca biruygulama. Ayrıca zemin döşemesindeuygulayacağınız farklı malzeme ile deaynı efekti yakalayabilirsiniz.
12. Kalp şeklindeki metal kurabiyekalıplarını sadece kurabiye yaparkenmi kullanıyorsunuz? Tavanın içineyerleştirdiğiniz kalıbın içine yumurtakırıp pişirmeyi deneyin. Göreceksinizsabah kahvaltınız daha keyifli halegelecek.
13. Sebze vemeyvelerinizi koymakiçin tekerlekli ve katlıbir tel dolap sizeyardımcı olabilir.Telden olmasıyiyeceklerinizinbozulmasını engeller,tekerlekleri sayesindeher alanda rahatlıklataşıyabilirsiniz.
14. Mutfakaletlerinizi renkliolanlardan tercihederseniz yemekyapma ve yemezevkinize ayrı bir renkkatabilirsiniz.
15. Mutfağı biraz daha ferah göstermekiçin beyaza boyayabilirsiniz. Ancakduvarlar da biraz renk iyi gelecektir. 16. Mutfak sandalyelerinisürekli değiştirmek yerinedesenli ve renkli kumaş kılıflardiktirerek farklılaştırabilirsiniz.
17. Küçükmutfaklardadolaplarda sürgükapak kullanabilirsiniz.Böylece açıpkapatırkenzorlanmazsınız ve alankazanırsınız.
18. Mutfak pencereniz ocağınolduğu bölüme yakınsa tül perdeyerine jaluzi tercih etmelisiniz. Tülünufak bir ateşle alev alabileceğiniaklınızdan çıkarmayın.
19. Mutfağın havasının tazelemenin bir yolu da çiçeklerden geçiyor. Üstelikfesleğen, nane, maydanoz gibi bitkileri yemek yaparken hemen elinizinaltında olması da hoş bir alternatif olabilir.
20. Yemek pişirmeyi seviyorsanız sık kullandığınız aletleri el altındabulundurmak için üst dolap aralarına açık raflar ekleyebilirsiniz.
21. Mutfak perdelerinizi mesaj tahtası olarak kullanmanız mümkün. Günlüknotları, alışveriş listenizi renkli mandallarla üzerine takabilirsiniz.
22. Mutfak sandalyeleriniz metalse farklı renkte boyayarakda hareket kazandırabilirsiniz.
23. Eviyenin bulaşık makinesine,bulaşık makinesinin ise tabaklarınkonulduğu dolaplara yakınolmasına özen gösterin.
24. Çelik ya da beyaz lakegibi ışığı yansıtan malzemelermutfağı olduğundan daha genişgösterecektir.
25. Mutfakta doğru bir işleyişiçin elinizdeki alanı üçe ayırın.Pişirme, yıkama ve saklamadanoluşan bir çalışma üçgeninesadık kalmaya özen gösterin.