Mutfağa perde mi lazım?

Perdeler, mutfağa dekoratif dokunuş için güzel bir seçenektir. Nem, ısı ve aleve maruz kalan bir alanda bulunan bu perdelerin seçimi belki de diğer yaşam alanlarından daha çok özen gerektir. Ayrıca sirkülasyonun yoğun olduğu bir alan olduğu için mutfakta kullanacağınız perdeler çabuk kirlenir. Bu yüzden kolay yıkanan ve ütü istemeyen seçenekleri tercih etmeniz daha doğru olur.

Mutfak perdesine karar verirken bu 6 nokta aklınızda bulunsun:
1. Ağır kumaşlardan yapılanlar yerine sade tasarımlı ince perdeleri seçin.
2. Doğal ışık önemli. Bu nedenle yarı şeffaf yapıya sahip ve stor perde şeklinde asılan pilili güneşlikler kullanabilirsiniz.
3. Kumaşınızı moda renkler arasından seçin. Mutfağınız küçükse, açık tonlardaki soğuk renkler, daha büyük bir görünüme sahip olmasını sağlar.
4. Bambu, deniz yosunu ve diğer doğal lifli malzemelerle yapılmış natürel stor perdeleri kullanabilirsiniz. Ortama doğal ve modern bir hava katar.
5. Mutfağınıza gelen gün ışığı direkt ve kuvvetli ise ahşap jaluziler ile bunu yumuşak bir şekilde engelleyebilirsiniz.
6. Mutfakta mobilya ve beyaz eşyalar genellikle düz ve dikey çizgilerden oluşur. Bu keskin hatları yuvarlak kesimli perdelerle yumuşatabilirsiniz.

Siz dikecekseniz!
Mutfak perdenizi kendiniz dikebilirsini.Vereceğimiz adımları izleyerek klasik modelde kısa perdenizi rahatlıkla dikebilirsiniz.
– İlk önce nasıl bir perde isteğinize karar verin. Pencereyi ölçün. Uzunluk ve genişliğini not alın. Eğer perdenizin pencerenin altına sarkmasını istiyorsanız ölçüyü pervazın altından alın.
– Perdeniz bol mu, az mı pileli olsun? Bol pile perdeyi zengin gösterir ama mutfakta bol pileli bir perdeye ihtiyacınız var mı, ne kadar kullanışlı? Mutfağınızın durumuna göre buna karar verin.
– İhtiyacınız olan kumaş miktarını belirleyin. Eğer dökümlü bir perde istiyorsanız kumaşın pencerenizin genişliğinin iki ya da üç katı olması gerekiyor. Örneğin pencerenizin genişliği 60 cm ise 120 cm’lik bir kumaşa ihtiyacınız olacak.
– Kumaşı serin ve düz bir yüzeyde ütüleyin. (Solmaya dayanıklı, kolay yıkanan ve yanmaz bir kumaş seçin.)
– Bir kumaş sabunu ile, pencerenin ölçülerini, kumaş üzerine işaretleyin.
– İşaretlediğiniz yerlerden kumaşı kesin.
– Perdenin alt kısmını 1.25 cm’lik pay bırakarak içeri doğru kıvırın ve üzerine ütü basın. İç kısımlarında bozukluklar varsa onları giderin. Dikey olan kısımlarını da 1.25 cm içe çevirerek dikin ve ütüleyin.
– Perdenin raya geçireceğiniz kısmını rayın kalınlığına göre ayarlayın. Yine aynı şekilde kıvırıp dikin ve ütüleyin.

Telamor.

English Home.