Mükemmel boyamanın 6 yolu

Son güncelleme:

Evinizin duvar renklerine küçük bir sezon güncellemesi mi lazım? Altı kilit adımda işin inceliklerini, doğru boya kullanımını ve kolayca başlamanın ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Hazırlayan Pelin Özkul

1İLHAM ALIN:

Mor Lotus Comfort kolay temizleniyor, rulo izi bırakmıyor ve düşük VOC değeriyle çevreye zarar vermiyor, Bi’Boya.

Önünüze tüm renk örneklerini alın ve büyük resmi düşünün. Nasıl bir zemin döşemeniz var? Mobilyalar, hatta tekstillerin renkleri ve dokuları nasıl? Kendinize bu soruları sorun. Ardından uyumlu bir dekorasyon planı için bunları içeren bir moodboard hazırlayın. Elinizde bir şema olması işinizi çok kolaylaştırır.

2 KONUM VE IŞIĞA DİKKAT!

Bir evin veya odanın baktığı yön, renklerin görünüşünü direkt etkiler. Sıcak ışığa sahip güney cepheli evlerde renkler daha sarı ve yoğun görüneceğinden soğuk tonlar seçerek etkiyi nötralize edebilirsiniz. Kuzeye bakan odalarda ise bunun tam tersi renkler daha soğuk görünme eğiliminde olduğundan daha sıcak tonlar kullanmak atmosferi dengeler.

3 YERİNDE KONTROL:

Renkler arasından seçtiğiniz birkaç tonu mekanda canlı canlı görmek önemli. Bu yüzden mutlaka boya numuneleri alarak duvarın bir bölümünde uygulayın ve ışığın günün farklı saatlerinde renkleri nasıl değiştirdiğini gözlemleyin. Seçiminizi yaparken odanın kullanım amacını, geçirilen zaman dilimini ve yaratmak istediğiniz atmosferi göz önünde bulundurun.

4 ÖNCELİĞİNİZ ÖN HAZIRLIK OLSUN:

Dusk Green, Jotun.

Başlamadan önce duvarların temiz ve kuru olduğundan, tüm deliklerin doldurulup zımparalandığından emin olun. Eski boyayı ve sıva çatlaklarını temizlemek için bir kazıyıcı kullanın. Odayı, dekorasyondan bir ya da iki gün önce hazırlayın. Böylece iki kat boya uygulamak ve dekore etmeden önce iyice kuruması için zamanınız olur. Odaların ısı derecelerine dikkat edin. Çok sıcak veya nemli ortamlar boyanın kuruma süresini etkiler. Yeni nesil boyalar; duvardan ahşaba ve cama, fayanslardan PVC ve metal yüzeylere kadar hemen her yüzeyi ekstra ön astar uygulaması gerektirmeden kolayca boyayabiliyor.

5 DOĞRU GEREÇ SEÇİMİ:

Düz kenarlı fırçalar çoğu uygulama için iyi bir seçenek. Bu nedenle mutlaka elinizde iyi kalitede bir tane bulundurun. Boya gereçleri satın alırken bunlara dikkat edin: + En ideal olan 25,5 cm’lik boyacı kabı ve boya rulosudur. Bundan daha büyük olanlar size ağır ve hantal gelir. + Boyadığınız yüzey için doğru ruloyu seçtiğinizden emin olun (etiketi kontrol edin). + Genel kural, yüzey ne kadar pürüzsüz olursa rulonun havı da o kadar kısa olmalı.

6 DETAYLAR ÖNEMLİ:

Pürüzsüz, incelikli ve iyi bir sonuç için kapı ve pencere kollarını, elektrik anahtarlarını, prizleri mümkünse sökün. Duvar kağıdının üzerini boyuyorsanız yüzeyin yırtıklardan arınmış olduğundan ve tüm çivi deliklerinin kapatıldığından emin olun. Daha iyi ve net bir yüzey elde etmek için dikkatlice zımparalayın.