Misafir ağılamanın incelikleri

Şık bir sofra hazırlamanın incelikleri ve püf noktaları…

Bu akşam yemeğe misafiriniz var! Onlar için şık bir sofra hazırlamanız gerekiyor. İşte bu sofrayı kurmanın incelikleri ve püf noktaları…

MENÜ SEÇİMİ
Sunulacak menünün kaç çeşit olacağına karar verme aşaması
– Kaç çeşit yemek yapacağınıza karar verin. Genellikle davetlerde üç çeşit yemek seçilir: Başlangıç, ana yemek ve tatlı. İsterseniz iki ana yemeği bir başka seçenekle de birleştirebilirsiniz.
– Menüye aperatifler, salata veya peynir menüsü, çikolata ve kahve gibi birkaç opsiyonel fikir de ekleyebilirsiniz.
– Peyniri Fransızlar tatlıdan önce, İngilizler tatlıdan sonra, Amerikalılar ise her zaman servis edebiliyorlar.
– Salatalar genellikle başlangıçların arasında servis edilir. Ancak bunu konuklarınızın damaklarında bıraktığınız tadı arındırmak için ana yemekten sonra da servis edebilirsiniz. İsterseniz geniş, oldukça doyurucu bir salatayı ekmek çeşitleriyle beraber bir ana yemek edasıyla da sunabilirsiniz.
– Menünüzün başlangıcında hamur işleri veya yumurta yer alıyorsa, ana yemekte ve tatlıda hamur işleri ve yumurtalı yemekler tercih etmeyin.
– Başlangıçlar arasında deniz mahsulleri bulunuyorsa, ana yemeklerde balık kullanmayın.
– Menüdeki her kategori sıcak yemeklerden oluşmasın. Zeytinyağlı yemekler pişirme bakımından daha kolaydır ve ara sıcak olarak da sunulabilir. Böylece menünüzü zenginleştirebilirsiniz.

RENK VE DOKU
– Yemekler hem göze hem de damak zevkine hitap etmeli. Bu yüzden solgun renklerdeki üç yemeği ardı ardına sunmayın. Ana yemek için sunduğunuz yemeklerden sadece biri açık renkli sebze yemeklerinden olsun. Eğer patatesli bir yemek hazırladıysanız onunla beraber karnabahar pişirmeyin.
– Servis ettiğiniz yemekler arasında zıtlıkları kombine edebilirsiniz.
– Patates püresinin yanına bir başka püre yerine kızarmış, kıtır kıtır aperatifler servis edebilirsiniz.

YEMEĞİN SUNUMU
– Sunumla ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, sunumun yalın olması.
– Tabağa bir garnitür ekleyecekseniz, yemekle ilgisi olan bir garnitür seçin. Mesela hazırladığınız yemekte maydanoz kullandıysanız, sunum yapacağınız tabağı maydanozla süsleyebilirsiniz.
– Sunum yapacağınız tabağa çok fazla yemek koymayın. Tabağın kenarındaki çemberi tablonun etrafındaki çerçeve gibi görün ve o çemberi kendinize sınır belirleyin.

BU DETAYLARI ATLAMAYIN!
Resmi bir akşam yemeği daveti, sofra düzenleme konusunda bir diploma olarak kabul edilir. Dolayısıyla mekandaki ve masadaki her detayı dikkatle ve titizlikle, kurallarına göre düzenlemeniz gerekir.

– Güzel ve şık bir sofra için mutlaka özel servisleriniz bulunmalıdır. Jakarlı bir masa örtüsü, ipek peçeteler, ince porselen tabaklar, kristal kadehler ve gümüş çatal-bıçaklar bu stilde iddialı olmanın
altın kurallarındandır.

– Masa düzeninde kişi kartları, peçete halkaları ve mum gibi detaylar da unutulmamalıdır. Atmosfer için mutlaka yumuşak bir ışıklandırmayı tercih edin. Mum ışıklarıyla desteklenmiş tavan aydınlatmaları resmi davetler için idealdir.

– Eğer büyük bir sofra hazırladıysanız ilk gelen konuklar için aperatif yiyecekler ve şampanya için ayrı bir köşe kurgulamayı ihmal etmeyin.

– Masa oturma düzenine gelince… Ev sahipleri masanın iki başında karşı karşıya oturur. Hemen sağ yönlerinde bulunan koltuklar, o gecenin varsa şeref misafirlerine aittir. Onun karşısındaki koltuklara ise eve ilk kez davet edilmiş olan konuklar oturtulur. Masa kartları ile bu gibi yönlendirmeleri kolayca yapabilirsiniz. Resmi bir davetin -geleneksel olarak- ideal misafir sayısı 8’dir. Bu sınır, herkesin sadece yanındaki ile sohbet ederek sıkılmasını ve toplu bir sohbet ortamı yaratamamayı da önler. Masada konuklar için yer ayarlarken sandalyelerin arasında en az 40 cm mesafe olmasına özen göstermelisiniz. Genel geçer kullanım şekline göre kaşık ve bıçaklar sağa, çatallar sola yerleştirilir.

Editörün önerisi: Neklus Fine Pearl yemek takımı, Karaca.
Eliza yemek takımı, Emsan.
Güral Porselen.