Minimalist stil ve 9 dekorasyon fikri

Son güncelleme:

Yeni süslenmiş bir alanın verdiği his gibisi yoktur. Yoğun yaşam tarzlarına sahip bizler için evlerimizi temiz tutmak günlük özen gerektirir, ancak daha iyi bir fikrimiz var: Minimalist olun. Bu tasarım trendi tamamen daha az eşyaya sahip.

Uzun süredirbu stilin hayranıysanız ancak nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, minimalist tasarıma yönelik adım adım yaklaşımımız işleri başlatmanıza yardımcı olacaktır.

MİNİMALİZM NEDİR?

Minimalizm, 1960’lardan bir sanat hareketine dayanır ve daha sonra yaygın olarak basitlik, nötr renk paletleri ve net çizgilerle ilişkilendirilen tasarım ve mimari estetiğe doğru şekil aldı.

DAĞINIKLIĞI YOK ET

FANTASTIC FRANK

Etrafa bakın: Ne görüyorsunuz? Çevremizde, kağıt yığınları (çoğunlukla faturalar ve önemsiz postalar), araba anahtarları, ön kapının etrafındaki ayakkabılar, boş bardaklar, güneş gözlükleri ve bir şekilde çantamızdan mutfak tezgahına giden rastgele nesneler var. Ve bu sadece başlangıç. Yemek masası, dağınıklık mıknatısı olma eğiliminde olan başka bir yüzey.

Minimalist stilin görünümünü ve hissini gerçekten kucaklamak istiyorsanız, bunların elenmesi gerekli. Kendinize neyin ortadan kaldırılabileceğini, nelerin gözden uzak tutulabileceğini ve hangi öğelerin gerekli olmadığını sorun; ardından önceliğe göre düzenleyin. Bu süreçte tutarlı olun ve birkaç ayda bir odalara yeni gözlerle gelin. Her seferinde basitleştirebileceğiniz daha çok şey olduğunu göreceksiniz. Yüzeylerinizin temiz kalmasını sağlamak için her şeye özel bir nokta verin ve ona bağlı kalın.

Evinize giren her eşya için, sırayla başka bir eşya çıkmalıdır.

NÖTR BİR ARKA PLAN OLUŞTURUN

FANTASTIC FRANK

Klasik minimalist bir iç mekan oluştururken, her şey temel renkle ilgilidir. Burada bisküviden yeşile ve aradaki her ekru esintili tona kadar bastırılmış tonlar alanda hüküm sürer. Peki neden? Çünkü Temiz, taze görünümlü ve sakinlik hissi uyandırır.

Ancak klasik minimalizm renkten hoşlanmadığı için, yumuşak veya sıkıcı olması gerekmiyor. Doğal olarak, beyaz bir odanın büyük hayranlarıyız, ancak tüm açık renkli boyalar eşit değildir. İç Tasarım Uzmanı ve Yazar Will Taylor şöyle anlatıyor:

“Bol miktarda doğal ışığın olduğu bir alan, büyük olasılıkla daha sıcak görünecektir, bu nedenle odayı dengelemek için daha soğuk bir beyaz tonu kullanabilirsiniz. LED veya floresan aydınlatma ile yapay olarak aydınlatılan odalar havalı görünebilir, bu yüzden daha sıcak olun.”

Biraz renk katmak istiyorsanız, gözleri yormayan ve toprak tonlu kahverengiler, maviler, tonlar ve yeşiller gibi nötrlerle iyi kaynaşan katı pigmentleri seçtiğinizden emin olun.

KALİTELİ ÜRÜNLER ALIN

KATIE MARTINEZ DESIGN

Her parçayı odaya girmeden önce dikkatlice düşünmelisiniz, ancak bu aynı zamanda sonucun zarif bir şekilde küratörlüğünü yaptığınız anlamına gelir. Amacınız, herkesin vakit geçirmek isteyeceği bir alan yaratmaktır.

Bu durumda, nicelikten çok kaliteyi satın almak ve ilginizi ateşleyecek klasiklere yatırım yapmak gerçekten işe yarar. Uzun süre dayanacak şekilde üretilmiş, günlük kullanıma dayanacak ve sonuç olarak daha iyi görünecek iyi yapılmış parçaları seçin.

GEREKSİZ EŞYALARI ATIN

LILJENCRANTZ DESIGN

Bir kişinin kısa sürede bu kadar çok şey toplaması şaşırtıcı. İlk taşındığınız andan itibaren boş mutfak çekmeceleri, yatak odası dolabı ve banyo dolapları, aniden artık toz toplayan gereksiz ve kullanılmayan ürünlerle doluyor. Bu kalabalığı göremeseniz bile, kafa boşluğunuzu karıştırıyor ve evinizdeki değerli odayı kaplıyor. Şu hurda çekmecesini temizleme zamanı.

BENZER TONLARDA FARKLI DOKULAR KULLANIN

FANTASTIC FRANK

Nötr tonlara sahip minimalist bir oda soğuk veya hafif hissettirme eğiliminde olabilir, ancak bunu her seferinde çözen kusursuz bir numara vardır: Doku. Çok ihtiyaç duyulan konfor faktörü için örme örtüler, boncuklu yastıklar ve kadife dekorla sıcaklığı artırın. Bu duyusal temas noktalarıyla (aynı ton ailesinde oldukları sürece) çılgına dönmekten çekinmeyin.

ŞIK DEPOLAMA ÜRÜNLERİNE YATIRIM YAPIN

BHDM

Karmaşayı temizlediniz, “bir içeri, bir dışarı” kuralını uyguladınız ve nicelik yerine niteliği seçtiniz, ancak hala ortalıkta dolaşan birkaç başıboş eşya var. Bunlar için şık depolama ürünlerine ihtiyaç var. Cazip depolama, kaosun içeride yaşamasına ve dışarıdan şık görünmesine izin verir. Bu, minimalist görünümü seven ama içeride gerçek maksimalist olanlar için harika bir haber. Koleksiyon alışkanlığınızı bırakmak zorunda değilsiniz, ancak istifçi zihniyetin gitmesi gerekiyor.

İŞLEVSELLİK VE STİLE ÖNCELİK VERİN

DESIREE BURNS INTERIORS

Çok amaçlı düşünün. Kullanılmadıklarında kolayca saklanabilecek daha fazla oturma veya yüzey alanı elde etmek için oturma odasına masalar veya banklar ekleyin. İsterseniz eski bir şifonyeri yeniden kullanın ve yatak odası için bir masa haline getirin veya bir bankın üzerine ahşap bir tepsi koyun ve konukları eğlendirirken hem konsol masası hem de oturabileceğiniz bir yer olarak kullanın.

HER PARÇA BİR AMACA HİZMET ETMELİ

CATHIE HONG INTERIORS

Dekor uzmanları, minimalist tarzda her parçanın bir amaca hizmet etmesi gerektiğini söylüyor. Bu, kanepeniz veya yemek masanız gibi daha işlevsel parçalarınızın etrafına aksesuar eklemek gibi görünebilir. Kilit nokta, tasarım öğelerinizin geri kalanının dikkati başka yöne çekmek yerine, mobilyalara destekleyici bir rol oynamasına izin vermektir,” diyor.

BASİT TUTUN

ALYSSA ROSENHECK; TASARIM: JENNİFER ROBİN INTERİORS

Artık minimalist bir evi şekillendirmenin tüm adımlarını bildiğinize göre, bu fırsatı arkasındaki temel felsefeyi tekrarlamak için kullanmak istiyoruz: Basit tutun. Her şeyin tonunu azaltın ve “az daha çoktur” yaklaşımına uyun. Bununla birlikte, yeni dekorunuzun sıkıcı olması gerektiğini düşünmeyin. İyi yapıldığında minimalist tasarım güzel, sıcak, zengin ve davetkar olabilir.