Mevsimin renk paletleri

Doğru renge karar vermek, mevsime uygun değişiklikler yapmak dekorasyonun anahtarlarından. Bu konuda size yardımcı olacağını düşünürek, iç mimar ve renk uzmanı Jennifer Ott’un renk seçimi ve sezona dair renk önerileriyle bir kısa derleme yaptık.

Sonbaharın renkleri, desen ve formları neler olmalı diye düşünürkenyüzünüzü mevsimin getirdiklerine çevirebilirsiniz. Ham ahşabın sıcakdokusu, yaprak desenleri, ısıtan baharat tonları sonbahar evi için idealolabilir. www.potterybarn.com


Gri ve ötesi Son zamanların en favori renklerinden biri gri! Gri aslında karakteristiği çok farklı olan bir renk. Boz kahverengiye yakın sıcak gri, daha soğuk griler ya da yeşil, mavi ve mora çalan gri tonları gibi seçebileceğiniz çok fazla tonu var. Bu sebeple neredeyse her şey ile rahatlıkla kombinlenebiliyor. Sonbahar evinde, vizon ya da gül kurusu renklerle ve ahşap mobilyalarla kombinleyerek daha sıcak bir atmosfer elde etmeniz mümkün.
Doğru renk acaba hangisi? Önünüzde binlerce renk seçeneği olunca renk veya renkleri seçmeye nereden başlayabilirsiniz? Etrafınızda size ilham olabilecek şeyler bulun. Aslında doğruca giysi dolabınıza gitmeniz ve giysilerinizin renk paletine şöyle bir bakmanız iyi bir fikir. Atkılar ve mayolar genellikle eğlenceli renk tonlarına sahip olurlar ve seçeceğiniz renge karar vermenize yardımcı olabilirler. En sevdiğiniz sanat eserleri de sevdiğiniz renkleri ortaya çıkaracak bir kaynak olarak iyi bir tercih sayılabilirler. Pinterest sayfasına sahip olanlar ise klasörlerine en çok hangi renkteki öğeyi koyduklarına bakabilirler.
Hangi renk nerede? Renk dağılımını iyi yapın. Gösterişli ve parlak renkleri çok mu seviyorsunuz; bu renkleri yine kullanın ancak kullandığınız renkler o alanı boğup gözü yormasın. Çarpıcı renkleri bir duvarınızda, örtülerinizde ya da dekoratif eşyalarınızda kullanabilirsiniz. Büyük mobilyalar ya da yer döşemesi gibi her zaman değişemeyecek ve pahalı olan öğeler için natürel renkler tercih etmek ama en azından birkaç yıl arayla değişebilecek yastık, örtü ya da diğer aksesuarlarda renk sınırlarını zorlamak daha akıllıca olabilir.
Renk kodunu kendin yarat! Renkleri karıştırarak farklı tonlar elde edebilirsiniz. Seçtiğiniz rengi aydınlatmak için beyazla, gölgelendirmek için griyle, koyulaştırmak için de siyah ile karıştırarak kendi istediğiniz tonları ortaya çıkarabilirsiniz. Renk paletinde yan yana yer alan renkleri karıştırırken yaptığınız seçimi iki renkle sınırlandırırsanız yine canlı ama gözü yormayan tonlar ortaya çıkar.
Mopa Mutfak.