Mevsimin popüler çiçekleri

Begonvil, gül, ortanca ve lavanta… Bahçenizde ve evinizde mevsimin en popüler çiçeklerine yer açın.

Sarıp sarmalayan begonvil
Eğer Akdeniz özlemiyle İstanbul veya çevresinde begonvil yetiştirmek istiyorsanız, Ege ve Akdeniz’de yetişen begonvil türleri yerine Büyükada’da yetişen begonvil çeşidinden alırsanız yetişmesi ve bakımı çok daha kolay olacaktır. Eğer begonviliniz saksıdaysa ve Akdeniz bölgesinin dışında bir yerde yaşıyorsanız en geç kasım ayında bitkinizi korunaklı bir alana taşıyın. Böylece ortam sıcaklığına göre daha az yaprak dökmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kışın daha az sulamanız gerekir. Begonvil hassas bir bitki olduğundan saksısını değiştirirken dikkat etmelisiniz. Kökünü oynatmadan toprağı ile birlikte başka saksıya aktarmalısınız. Güneşi çok seven bu bitkiyi balkonunuzda yetiştirecekseniz saksısının gölgede kalmasına özen gösterin. Ayrıca çiçekleri açmışsa az su verin. Çok su verirseniz çiçekleri birden bire dökülür.
H&M Home.

Bahçenin en asili gül
Dayanıklı bitkilerdir. Demiri bol kırmızı kumlu ve killi toprakları severler. Az mineralli ve asitli topraklarda verimi ve gelişmeleri düşüktür. Bol güneş ışığını severler. Gölge ve kuytulara gül dikmekten kaçının. Eski güllerinizin yerine yeni gül fidanlarınızı dikmeden önce toprağı derin ve geniş açın, çıkan bu toprak yerine başka yerden veya hazırlamış olduğunuz toprağı koyduktan sonra dikim uygulamasına geçin. Su tutan topraklara dikildiğinde verimli sonuç alınmaz. Hava durumu ve neme göre haftada bir veya iki kez bolca su verin. Sadece toprağını ıslatmak yeterli değildir. İlk sulamadan sonra gözlemlerinize ve toprağın drenajına göre bir kez dahasu vermek gerekebilir.
Zoffany.

Mis kokulu lavanta
Bakımı kolay bir bitkidir, ancak düzenli olarak budanmak ister. Sonbahar aylarında budayabilirsiniz. Budamazsanız sapları odunlaşır ve bu dallardan taze dallar çıkmaz. Bitki altı, yedi senelik olunca odunlaşmasını, budama da engelleyemez. Yenilenmelidir. Güneşli alanları sever. Lavanta çiçekleri soğuğa fazla dayanıklı değildir. Açık güneşli havalar ve taşlık, eğimli yerler yetişmesi için uygundur.

Gölge sever ortanca
Doğrudan güneş ışığı istemez. Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmak çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine fayda sağlamaz. Kış aylarında ortancanın bulunduğu ortamın 14-15 derecenin altına düşmemesine dikkat edin. Ayrıca susuz bırakmayın. Yaz aylarında ise haftada iki kez sulayın. Sulamadan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına çok dikkat edin. Ortancanızda çok büyük bir değişiklik görmediğiniz sürece sulamada kullandığınız kap, ölçü ve su miktarını değiştirmeyin. Kışın oda sıcaklığında su verin. Sık sık saksı değiştirmek ve saksının büyük gelmesi ortancanızın gelişmesini engeller.