Mevsim dekorasyonu

Her yıl Paris’te gerçekleştirilen, tasarım ve popüler dekorasyon eğilimlerine ışık tutan Maison&Objet fuarının bu yılki  ana fikri “başka dünyalardan ilham almak” idi. Üç tasarımcının önderliğinde sunulan temalarda su altı, uzay ve  güneşten ilham alan fikirler, renkler, formlar öne çıkıyor. Kuzey Avrupa ülkelerinin zarif, çözümsel ve yalın formlu  tasarımları bu yıla da damgasını vuruyor. El işleri, doğaya dönüş ve etnik detaylar popülerliğini korurken ev tekstili ve dekoratif unsurlarda bol ve iri çiçek desenleri, geometri dikkat çekiyor. Görünen o ki yeni sezon yine renkli, dinamik  ve olabildiğince doğaya dönük bir dekorasyon anlayışıyla huzuru ve sakin yaşamı evlerimize taşıyacak.

Yeni geometrik
İkatları bu yıl biraz geride bırakıyor ve yeni geometrik desenlerin dünyasına adım atıyoruz. Klasik stilden esinlenen bu  modern çizgiler özellikle Endülüs ve Fas stilinin formlarını ağırlıyor. Altıgenler, labirent desenleri en popülerler  arasında. Duvar kağıdı, Eijffinger.

Renkler…
Renkler ama nasıl? Duvarlarda artık tek renk değil farklı renk uygulamalarına şahit olabiliriz. Hatta belki eski bir yapıda  oturuyorsanız siz evinizin kolonlarında farklı renk uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Monokrom ya da zıt tonlar; hangisini tercih ediyorsanız evinizin dekorasyonunda bu eğilimden ilham alabilirsiniz. Duvardaki renkler, Akzonobel Marshall.

Çarpıcı duvarlar
Farklı etkiler uyandıran panel ya da  kağıtlar kimi zaman mozaik, ahşap, taş yüzeymişçesine mekanın algısını değiştiriyor. Ellitis koleksiyonundan duvar paneli, Lot.

Eskİ aslında yenidir
Vintage stil, 2014’te de tahtını bırakmayanlardan. Danteller, eskitilmiş  yüzeyler, el örgüsü hasırlar evlerimizin bir parçası olmaya devam ediyor. www.leonardostore.com

HAZIRLAYAN
İLKE YILMAZ