Ev turu: Mersin’de eklektik stilde dekore edilen apartman dairesindeyiz

Eklektik stilde dekore edilen Mersin’deki bu apartman dairesinin gri, bej ve kahverengi tonlarının hakimiyetindeki zarif odalarını dolaşıyoruz.

Mersin Yenişehir’de bir apartman dairsindeyiz. Modern ve klasik stili bir arada yansıtan bu dairenin sahipleri Zinya-Teoman Şimşek ve 12 yaşındaki kızları Lara. Daha kapıdan girer girmez nefis bir kahve kokusu karşılıyor bizleri. Bunda Zinya Hanım’ın kahve tutkusunun payı büyük.

247 METREKARELİK 4 ODALI DAİRE

Mersin’in odak noktalarına çok yakın bir bölgede yer alan apartmandaki daire 4 odalı ve 247 metrekare büyüklüğe sahip. Genç çift bu eve 6 yıl önce taşınmış; geniş ve ferah odalarının olması, çok ışık alması ve açık mutfaklı olması bu evi tercih etmelerinde büyük rol oynamış. Taşındıklarında ev yeni olduğu için, sadece ihtiyaçları doğrultusunda ufak değişiklikler yapmışlar. Evi dekore ederken kendi beğeni ve samimiyetlerini yaşam alanlarına yansıtmışlar.

Evin renk paletinde beyaz, bej, kahve tonları ve gri hakim. Mekanlar çok güneş aldığı için duvarlar özellikle antrasit griye boyanmış. Salondaki koltuklar gri ve kahverengi tonlarında seçilmiş. Geçişler ise renkli çizgili bir bank ve yastıklar ile sağlanmış.

Çift evin dekorasyonunu ortak zevklerine göre şekillendirmiş, bunu yaparken de dergilerden, dekorasyon bloglarından ve gezip gördükleri yerlerden ilham almışlar. Zinya Hanım’ın evdeki en sevdiği eşya salondaki 210 cm’lik yemek masası ve onun öyküsünü şöyle anlatıyor: “Masanın dört bacağını tornacıdan alıp istediğim ölçülerde marangoza yaptırdım. Çünkü dostlarımla yemek yiyerek uzun sohbetleri çok seviyorum.”

Ev sahibinin salonda en sevdiği eşya yemek masası. Ayaklarını tornacıdan alıp marangozuna yaptırmış.

Banyoda ağırlıklı olarak toprak renkleri tercih edilmiş. Alan Zara Home ve Chakra’dan alınan aksesuarlarla hareketlendirilmiş.

Yatak odasında Japon stili merdivenli bir yatak kullanılmış. Yatak başında duvar kağıdı tercih edilmiş.

Açık planlı mutfak 36 m2’lik, oldukça geniş bir alana sahip. Kahvaltıların yapılabileceği bir yemek köşesinin yanı sıra 2 adet ikili kanepeli oturma köşesi de oluşturulmuş.

LARA için romantik bir genç kız odası hazırlanmış. Beyaz mobilyalar pastel pembe aksesuarlarla tamamlanmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ
FOTOĞRAFLAR: IBRAHIM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017