Mermer görünümlü kaplamaların özellikleri

Banyonuza biraz lüks bir atmosfer kazandırmak istiyorsanız mermer kaplamalar aradığınız cevap olabilir. Yeni nesil mermer görünümlü seramik yüzeyler bu arzunuzu yerine getirmek için iş başında…

Hazırlayan: İlke Yılmaz

Mermer, yüzyıllar boyunca lüks ve ihtişam ile ilişkilendirilmiş. Her bir mermer plaka eşsizdir. Bu yüzden hiçbir desen aslında birbirinin aynısı değildir. Yerin derinliklerinden gelen bu mucizevi mineral doku günümüzde seramiğe aktarılan, pratik bir dekorasyon elemanı. Uygulama kolaylığı onu ayrıca banyolarımız için vazgeçilmez kılıyor.

MERMER GÖRÜNÜMLÜ KAPLAMA PAHALI MI?

Doğal mermer taşlar elbette nadir ve pahalıdır. Ancak baskı teknolojileri günümüzde o kadar gelişti ki siz bütçenize uygun bir kompozit ya da seramik alternatifi mutlaka bulabilirsiniz. Genelde kaplama teknolojilerinde, plaka büyüdükçe fiyatı artış gösterir. Ancak derz dolgusuz alternatifler bu etkiyi elde etmeniz konusunda size yardımcı olabilir.

MERMER GÖRÜNÜMLÜ KAPLAMALAR HEM ZEMİN HEM DUVARDA KULLANILABİLİR Mİ?

Genellikle zeminde kullanılabilen kaplamalar duvarlarda da kullanılabilir. Ancak aksi mümkün değil. Yani duvarda kullandığınız bir yüzey kaplamasını zeminde kullanamayabilirsiniz. Zeminde dayanıklılık kaydırmazlık faktörü gibi pek çok etmen göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca ağırlık da bir başka kriter. Burada duvarların taşıyabileceği ağırlık miktarı da hesaplanmalı. Duvarda genellikle 12 mm’den daha kalın olmayacak kaplamalar önerilir.

DEZAVANTAJLARI VAR MI?

Doğal mermer tercih ediyorsanız mutlaka bu kaplamanın bazı dezavantajlarına katlanmanız gerekir. Her türlü lekeye karşı son derici emici olabilen mermerler, asiditesi yüksek kimyasallara karşı da savunmasızdır. Bunun için mutlaka doğal yüzeylerde cila kullanılması şart koşulur. Ancak bu durum seramik, porselen, kompozit gibi alternatifler için geçerli değildir. Çünkü bu yüzeyler her türlü çizilmeye ve darbeye karşı son derece dayanıklıdır.

ETKİYİ NASIL ARTTIRABİLİRİM?

Büyük ebatlı plakalar her zaman daha çarpıcıdır. Ancak elbette şart değil. Parlak yüzeyli olanlar mat versiyonlara göre daha lüks bir görünüm oluşturur. Bunun yanı sıra Calacatta, Carrara gibi türler önde gelen popüler ve etkileyici yüzeylere ev sahipliği yapar.