Mavinin beyazla buluşan 3 tonu

AÇIK MAVİ
Açık mavi ya da en popüler isimleriyle bebek mavisi, pastel mavi… İçinde bir miktar grilik olan mavinin bu tonu mekanlara dinginlik ve huzur veriyor.

Yatak odasından mutfağa
Ferahlatan ve huzur veren açık mavi en çok yatak odalarında tercih edilse de shabby chich, vintage ve eklektik  dekorasyon stillerinde salondan mutfağa kadar pek çok yerde kullanılıyor. Ancak eklektik stilde açık maviyi daha  geleneksel çizgiler ve formlarla birleştirirken turuncu, yeşil gibi çarpıcı renklerden yardım alın. Açık mavi mutfak  dekorasyonunda da beyaza iyi bir alternatif.

www.designersguild..com/Homteks

Açık mavi renk, duvar boyasında da sıkça kullanılan renklerden. Ancak biraz desenle hareketlendirmek isterseniz  rengin dinginliğini bozmamak için beyazla kombinleyin ve damask, degrade ya da geometrik desenleri tercih edin.  Eijfinger Kaleido serisi, Evist.

GÖK MAVİSİ
Sağlığın ve felsefenin de rengi olan mavi sadece dekorasyonda değil hayatın pek çok alanında yaydığı etkiyle pozitif  yaşamı sembolize ediyor. İştahı bastırdığı bilinen rengi dekorasyonda kullanırken sıcak tonlarla kombinleyerek dengeleyebilirsiniz.

Etkiyi vurgulayın
Rengi ana ögelerde kullanmak istemiyorsanız ferahlatıcı etkisini cam gibi saydam ya da tel gibi ince malzemeden birkaç aksesuarla deneyin. Renk ikilisine pembe, sarı ya da yeşil gibi başka bir seçeneği eklemek diğer ikisini canlandırır. Pembe romantizm  katarken, açık maviyi destekler ve beyazla yumuşak bir kontrast yaratır. Thibaut duvar kağıdı ve kumaşlar, Lot.

Feng Shui ve mavi…
Feng Shui bagua renklerinden olan mavi parlak gökyüzü, tazelik ve sağlık veren suyu simgeler. Rengi ahşap dokularla  besleyerek pozitif enerjiyi artırabilirsiniz. Evde tavan rengi olarak kullandığınızda mükemmel bir çalışma atmosferi  oluşturur. Ocean & Tropical serisi, www.8mood.com

İNDİGO MAVİ
Koyu indigo mavi zaman zaman lacivert ile karıştırılsa da aslında mavinin lacivertle arasındaki en koyu tonu. Denizci  mavisi olarak da bilinen renk açık ve orta maviye göre mekanlara daha çok derinlik kazandırır.
Koyu mavinin bir diğer özelliği de oldukça maskülen bir ton olması. Rengin sert etkisini kırmak için yuvarlak hatlı mobilyalar ve aksesuar tercih edebilirsiniz. Ayrıca lime yeşili, parlak pembe ve güneş sarısı gibi parlak renkler ve  modern formlu aksesuarlarla rengi canlandırabilirsiniz. Ceviz ayaklı berjer, Tepe Home.


Hem Akdenizli, hem otantik
Etnik stillerin vazgeçilmez renklerinden biri olan koyu mavi, Kütahya çinilerinden porselen objeler ve tekstile kadar  Osmanlı mimari ve sanat eserlerinde de sıkça kullanılan renklerden. Indigo dokuma rengine en yakın ton olan koyu  maviye Osmanlı dışında Japon shibori dokumaları, Hint ve Güney Amerika gibi birçok geleneksel dekorasyonda da  rastlıyoruz. Rengi hem eklektik hem de egzotik Boho stiliyle de kombinleyebilirsiniz. Blue Plates duvar kağıdı,  www.studioditte.nl