maske nasıl yıkanır

Maske nasıl yıkanır? Bez maskeleri yıkarken dikkat

Son güncelleme:

Maske nasıl yıkanır? sorusu koronavirüs pandemisi ile birlikte sıklıkla kullanılan bez maskeler nedeniyle merak konusu oluyor.

Bez maskeler giderek yaygınlaşıyor. Tek kullanımlık maskelerin dışında el yapımı maskeler de koronavirüse karşı koruma sağlıyor. Bu nedenle bez maske temizliği konusu da gündeme geliyor. Peki bez maske nasıl yıkanır?

BEZ MASKE NASIL YIKANIR?

Ev yapımı maskeler üzerinde çalışan Wake Forest Baptist Hastanesi Anesteziyoloji Başkanı Dr. Scott Segal, bez maskelerin temizlenmesi ile ilgili “Kullanım sıklığına bağlı olarak rutin olarak yıkanmalıdırlar. Çamaşır makinesi, bir yüz maskesinin uygun şekilde yıkanmasında yeterlidir.” demişti.

Peki çamaşır makinesine koyacak kadar fazla giysiniz yoksa veya suyun kaynamasını beklemek istemiyorsanız ne yapabilirsiniz?

North Carolina Üniversitesi’nde mikrobiyoloji profesörü olan Rachel Noble, yüz maskelerinizi beş dakika boyunca çamaşır suyu çözeltisine batırmanızı öneriyor.

Noble’ın bez maske nasıl yıkanır? sorusuna yanıtı şu şekilde;

kaynar su

“Bir litrelik sıcak suya bir çay kaşığı çamaşır koyun. Sıcaklığın fazla önemi yok; asıl işi çamaşır suyu yapıyor. Fakat suyun sıcak olması, fazladan güvenlik sağlıyor.”

Noble ayrıca yine kumaştan yapılmış olan maskenizi kaynar suda beş dakika kaynatabileceğinizi de söylüyor. Ancak dikkat! Maskenizi 10 defadan fazla kaynatmamalısınız. Tıpkı fazla kullanılan çarşaf gibi ürünlerde olduğu gibi, maskeler de yıprandığında artık koruyucu etkisi kalmayacaktır.

MASKEDE HANGİ KUMAŞ KULLANILMALI?

Ev yapımı maskeler üzerinde çalışan Wake Forest Baptist Hastanesi Anesteziyoloji Başkanı Dr. Scott Segal, bir kumaşın maske yapımı için uygun olup olmadığını anlamanın kolay yolunu da anlattı.

Dr. Segal, “Kumaşı parlak bir ışığa tutun. Işık kumaştan gerçekten kolayca geçiyorsa ve neredeyse ipleri görebiliyorsanız, iyi bir kumaş değildir. Daha kalın bir malzemeden daha yoğun bir dokumaya sahip kumaştan ışık o kadar fazla geçemez. Kullanacağınız malzeme de bu şekilde olmalıdır.” dedi.

HANGİ MALZEME NE KADAR İYİ KORUYOR?

Araştırmacılara göre, yün iplikten atkı iki katmanda taneciklerin yüzde 21’ini, dört katmanda yüzde 48,8’ini tutabiliyor.

İki kat kullanılan bir 600 iplikli bir yastık kılıfı taneciklerin yüzde 22’sini, dört katman ise yaklaşık yüzde 60’ını yakalayabiliyor.

Yüzde yüz pamuk bandana iki katmanda taneciklerin yüzde 18,2’sini, dört katmandaysa yüzde 19,5’ini yakalayabiliyor. 

Maske nasıl kullanılır? Temizlenip tekrar kullanılabilir mi?

Evde maske nasıl yapılır? Evde kolay maske yapımı videolu tarif