Masa başında konfor

Yaz sezonunu geride bırakarak ilkokul çağındaki kızınızdan üniversiteye başlayacak olan oğlunuza ve hatta eve iş getiren ebeveynlere kadar hep beraber masa başına geri dönüyoruz.

Çalışma odasına uygun perde ve duvar kağıdı seçeneği, Damask.

İdeal oda düzenlemeleri
Mobilya seçiminde çocuğunuzun öncelikli olarak ihtiyaç duyacağı, rahat bir çalışma ortamı sağlayacak kapasitede bir çalışma masasıdır. Bu noktada masanın oda içindeki yerleşimi de önem taşır, çünkü çalışma alanını pencere yakınında  odanın ışık alan bir bölümüne yerleştirmek odadaki ışık kullanımını da olumlu bir biçimde destekleyecektir. Masayı; ışığı direk olarak önden almasından çok yandan görecek şekilde yerleştirmek mekana verimli bir atmosfer kazandıracaktır. Tabla bölümü eğimli olan veya açısı ayarlanabilen masalar ve yine çocuğunuzun boyuna göre ayarlanarak sabitlenebilen ergonomik çalışma sandalyelerini ise çocuğunuza deneyimleterek satın almak yerinde bir seçim olacaktır. Yine çoklu çekmece ve raf sistemleri ile tamamlayabileceğiniz çalışma masasında bu yan elemanlarla pratik ve fonksiyonel saklama sistemleri de oluşturabilirsiniz. Ödevleri, ders notlarını, kırtasiye malzemelerini, boya kalemlerini ve aklınıza gelen daha birçok şeyi depolamak için ideal birer kullanım sağlayan klasörleri, sepetleri ve farklı boylardaki kutuları da kullanarak çocuğunuza özel bir çözüm üretebilirsiniz. Bu arada ders çalışmaya ara verdiği keyifli arkadaş molaları için rahat bir kanepe ve odanın duvarlarını hareketlendirecek olan poster ve benzeri renkli detaylar, odanın durağanlığına hareket katacaktır.

Profesyonel aydınlatma çözümleri
Kitap okumak, bilgisayarda çalışmak ve çizim yapmak gibi işler için fonksiyonel aydınlatmalar her zaman hayat kurtarıcıdır. Multi fonksiyonel aydınlatma ünitelerinde tungsten, halojen ya da floresan ampuller kullanılmalı, ışığın yansımasından kaçınılmalıdır. Özellikle açısı ve yüksekliği ayarlanabilen akrobat lambalar sıkça tercih edilen seçeneklerden. Klipsli akrobatlar ise istenilen her yere monte edilebileceği için oldukça pratiktir. Akrobat aydınlatmalar en az 60 watt ampulle çalıştırılmalıdır ki, odanın genel ışığından daha yüksek bir aydınlık yaratabilsin. Masa üstüne yerleştirilecek aydınlatmada, genelde kabul edilen yaklaşım, gün ışığının soldan alınmasından yanadır. Fakat eğer mekanda gün ışığı yoksa, ya da bir başka ışık kaynağına ihtiyaç duyulacak ölçüde yetersizse, yine soldan aydınlatma yapılması uygun olacaktır.

Çizim masası, www.amerikadaniste.com

Aydınlatmaya dair ipuçları
• Aydınlatma en çok kullanılan elin karşısına yerleştirilerek, yazarken veya okurken oluşabilecek gölgeler azaltılmalıdır.
• Bilgisayar ekranı gündüz doğal gün ışığından akşam ise masa lambasından doğan ışık hüzmesinin ters yönüne bakacak şekilde yerleştirilmelidir.
• Masa lambasının tüm çalışma alanını aydınlatacak kadar ışık sağlayabildiğinden emin olunmalıdır.
• Okuma ve yazma sırasında göz yorgunluğunu azaltmak için genel aydınlatma, bölgesel aydınlatmayla desteklenmelidir.

Captain çalışma köşesi, Newjoy.

Yerden tasarruf
• Dekoratif mantar panolar ve panoların ayrılmaz tamamlayıcısı renkli raptiye ve mandallar, gereksiz çalışma kâğıtlarından kurtulmanız için ideal bir çözüm oluşturuyor.
• Çalışma masasının çekmeceleri, ne kadar uzun ve derin olursa size de o kadar geniş ve konformist bir kullanım imkanı doğar. Çekmecelerin içine yerleştireceğiniz metal raflar, ahşap bölmeler veya farklı boyutlardaki kutularla da yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Step çalışma masası, İstikbal.

HAZIRLAYAN SELMİN ÜNVER ESER