Malzemeleri dönüştürün kullanın

Hem çok az zamanınızı alacak hem de odanızda hemen dikkat çekecek iki önerimiz var. Yapımdaki bazı aşamalar gözünüzü korkutuyorsa bir marangozdan yardım alabilirsiniz.

Alüminyum levhadan yan sehpa
Malzemeler: Alüminyum levha, primer sprey astar, sprey boya, jüt ip, sehpanın boyutuna uygun daire şeklinde ahşap (marangozda da kestirebilirsiniz), cila.
Yapılışı: Karaköy Perşembe Pazarı’nda (bulunduğunuz şehirde yapı malzemeleri satan yerlerde) bulabileceğiniz alüminyum levhadan çok şık bir yan sehpaya sahip olabilirsiniz. Öncelikle levhanızı primer sprey astar ile boyayın. Boyayı, bir ya da iki kat uygulayabilirsiniz. Astarın kurumasını bekleyin, kuruyunca dilediğiniz tonda, örneğin bakır, gümüş veya pirinç renkte sprey boya ile boyayın. Kuruyunca ikinci katı uygulayın. Boyanın üzerine ayrıca vernik atmanıza gerek yok. Boyanız kuruduktan sonra levhanızı silindir hale getirin, başlangıç ve bitiş çizgilerini üst üste getirip doğal iple sıkıca bağlayın. Siz bunu yaparken eşiniz ya da bir arkadaşınız levhayı tutarak size yardımcı olursa işiniz kolaylaşacaktır. İpin fazlalalarını kesin. İp olan kısımlara yeniden boya atın ki ipiniz sehpanızla aynı tonda olsun. Marangozda sehpanın boyutuyla uyumlu olacak şekilde yuvarlak bir plaka kestirin. Biz burada İkea mutfak bölümünde satılan Snudda döner tablayı tercih ettik. Dilerseniz tablanıza farklı bir tonda cila da atabilirsiniz. Bu ahşap plakayı alüminyum levhadan hazırladığınız sehpanızın alt kısmının üzerine yerleştirin. Tablayı marangozda kestirdiyseniz sabitlemek için ahşabınızı yere ters olarak koyun, sehpanızın alt kısmını üzerine yerleştirip kurşun kalemle çizin ve çizilen daireye marangozunuzdan incecik çizik atmasını isteyin. Oluşan dairenin içerisine silikon sıkarak sehpanın ayağını sabitleyin. Yeni kahve sehpanız kullanıma hazır!

İnşaat makarasından orta sehpa
Malzemeler: İnşaatlarda kullanılan makaralardan, astar, 8 adet çıta veya 4 adet ahşap süpürge sapı, testere, beyaz akrilik boya veya sprey boya.
Yapılışı: İnşaatlarda kullanılan makaradan bir orta sehpa yapabilirsiniz. Çıta boyutunu makaranızın boyutuna göre ayarlayıp, sehpanın orta kısmına belirli aralıklarla sehpanın üzerinden görünmeyecek şekilde çakın veya çıtaları kuvvetli bir yapıştırıcı ile sabitleyin. Çıtalar makaranın en ucuna değil, orta kısmına denk gelmeli. Gerekirse bir marangozdan yardım alın. Eğer istediğiniz şekilde çıta temin etmekte güçlük çekiyorsanız nalburlarda satılan ahşap süpürge saplarını uygun boyutlarda keserek de kullanabilirsiniz. Sehpanıza bir kat astar attıktan sonra, sprey boya ile beyaza boyayın. Dilerseniz doğrudan akrilik boya ile de boyayabilirsiniz. (Rulo fırça yardımıyla boyarsanız fırça izlerinin oluşmasını da önlemiş olursunuz.) Sehpanızı birkaç kat renksiz sprey vernikle koruma altına alın. Dilerseniz yeni orta sehpanızın altına tekerlek de takabilirsiniz. Son olarak işin en zevkli kısmına geçin ve çıtaların arasına kitap ve dergilerinizi yerleştirin.

HAZIRLAYAN NUR BİLGİNOĞLU ANAÇ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR