Makrome saksılıklar

Modadan dekorasyona kadar pek çok alanda kullanılan bu örgü tekniği ile yapılan aksesuar ve süs eşyaları arasında yer alan asılabilen saksılıklar özellikle popüler.

MALZEMELER
• Renkli ipler • Ahşap boncuk • Plastik halka • Çöp şiş • Bant • Makas

HAZIRLIK AŞAMALARI
Makrome bitki sarkacınız için belirlediğiniz renkteki ipten 300 cm uzunluğunda sekiz parça kesin ve halkadan iplerinizi geçirip ortalayın. Halkanın tam altından ipinizi bağlayarak örgünüz için sabit bir zemin oluşturun. İpinizi bağladıktan sonra 16 parça ip keyifle makromenizi örmek için sizleri bekliyor olacak. Örmeye başlamadan önce halkanızı zemine bantlamak makromenizi rahat çalışmanıza yardımcı olur.

DÜĞÜMLEME AŞAMALARI
İlk adım:
16 parçalık iplerinizi fotoğraftaki gibi dörtlü gruplara ayırın ve dört tane ahşap boncuğunuzu her bir gruba geçirin. Boncuk ve halka arasındaki ip uzunluğunu 40 cm olarak ayarlayın. Oluşturmak istediğiniz sarkacınızın boyunun daha uzun olmasını istiyorsanız aralığı isteğinize göre artırabilirsiniz.
İkinci adım: Ahşap boncuğunuzun tam altından bir düğüm atın ve bu işlemi diğer üç parça için tekrarlayın.
Üçüncü adım: Her bir boncuğun altında kalan dört ipi ikişerli gruplara ayırarak iki ipten oluşan sekiz grup oluşturun.
Dördüncü adım: Sol ikinci parçadan başlayarak sağa doğru üst düğüm ve alt düğüm arasındaki uzunluk 15 cm olacak şekilde parçaları fotoğraftaki gibi düğümleyerek birleştirin.
Beşinci adım: Sol ve sağ başta kalan parçalarınız için de düğümleme işlemini tekrarlayın. Düğümleme işlemleriniz bittiğinde saksınız için istenilen mesafeyi ayarlayarak parçaların hepsini birleştirip büyük bir düğüm oluşturun. Ayarlamayı yaparken saksınızı sarkacınıza yerleştirmek en doğru aralığı belirlemenizi sağlar. Sarkacınızı askıya astıktan sonra makas yardımıyla püskül boyunuzu ayarlayın ve bahçenizde keyifle kahvenizi yudumlayın.